Trwa II edycja Festiwalu Patriotycznego. Pierwszy dzień w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 2 maja 2023

Fot. Karol Woliński

Walki rycerskie, konkurs łuczniczy, średniowieczne stroje, do tego występy muzyczne z patriotycznym repertuarem – tak wygląda pierwszy dzień II edycji Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do godz. 19.00.

Festiwal Patriotyczny w Rzeszowie

Druga edycja Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego im. mjr. Adama Kowalskiego odbywa się w dniach 2-3 maja w Rzeszowie i gminie Tryńcza. We wtorek 2 maja, w Dniu Flagi RP imprezę zainaugurowano w Rzeszowie. W fosie Zamku Lubomirskich można było posłuchać szeregu występów muzycznych z patriotycznym repertuarem.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się około godziny 14.00 odśpiewaniem hymnu narodowego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie. Na scenie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych oraz administracji państwowej. Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Damian Drąg przypominał o patronie festiwalu – mjr. Adamie Kowalskim – zawodowym żołnierzu, uczestniku walk o niepodległość czy Kampanii Wrześniowej, ale także dziennikarzu i poecie.

- Ten festiwal dla nas to ukoronowanie święta flagi, ale też inspiracja to tego by wspominać tych, którzy walczyli za Polską wolność zbrojnie, jak i za pomocą pióra. Taką osobą był Adam Kowalski - podkreślał dyrektor WDK w Rzeszowie.

Na festiwalowej scenie koncerty miały zagrać m.in. Mielecka Orkiestra Dęta czy sekcja wokalnej Klubu Garnizonowego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Rycerze opanowali fosę

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się towarzyszący festiwalowi, trwający już od godz. 12.00 Turniej Rycerski „Blaski średniowiecza” organizowany przez Stowarzyszenie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, który świętował tym samym swoje dwudziestolecie działalności.

- To pierwszy od 22 lat turniej rycerski w Rzeszowie. W sumie mamy około 50 przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych z południa Polski - mówi mistrz Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego Jacek Gut.

Turniej rycerski był podzielony na kilka kategorii. Do walki stanęli zbrojni odtwarzających czasy krucjat z XIII wieku oraz rycerze w rynsztunku z XV wieku w pojedynkach przy użyciu miecza i tarczy oraz długiego miecza.

- Walki są bardzo dynamiczne i spektakularne. Pojedynki są punktowane, o tym kto wygrał decyduje sędzia - tłumaczy Jacek Gut.

A co jest najważniejsze jeżeli chodzi o przygotowanie do walk rycerskich? Mistrz Zakonu wskazuje na trening kondycyjny, ale również na budowanie wytrzymałości cieplnej.

- Oprócz zbroi ważących niekiedy 20-30 kg, pod spodem mamy pikowańce, czyli grube kurtki z wielu warstw materiału, których zadaniem jest tłumienie ciosów. W takim rynsztunku jest bywa bardzo gorąco - podkreśla mistrz Jacek Gut.

Był też turniej łuczniczy

Oprócz walk rycerzy w fosie Zamku Lubomirskich można było obserwować również turniej łuczniczy. Dzieci mogły również uczyć się strzelać z łuku, czy zawalczyć z rycerzem. Do tego można było obejrzeć stanowisko katowskie czy pokaz kowalstwa. W trakcie festiwalu wybijano również monetę upamiętniającą 20-lecie Stowarzyszenia Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. Była też możliwość zakupu różnego rodzaju akcesoriów rycerskich.

Pierwszemu dniu II Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego towarzyszył również trwający od 1 do 3 maja Jarmark Karpacki. Przez trzy dni swoje produkty mieszkańcom miasta prezentuje kilkudziesięciu wystawców, których stoiska są rozlokowane przy al. Lubomirskich oraz przy al. Pod Kasztanami, a także w fosie rzeszowskiego zamku.

Przed nami jeszcze ostatnie punkty pierwszego dnia Festiwalu:

18:00 – Koncert „Zakazane piosenki” – Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

19:15 – Zakończenie pierwszego dnia Festiwalu z Zespołem Pieśni i Tańca „Bandoska”

Drugi dzień w gminie Tryńcza

3 maja Podkarpacki Festiwal Patriotyczny przeniesie się do gminy Tryńcza. Poniżej dokładny plan imprezy.

Gmina Tryńcza – scena plenerowa przy zabytkowej Strażnicy Kolejowej „Tryńcza” w Chodaczowie

14:00 – Otwarcie drugiego dnia Festiwalu

14:30 – Koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu AleVocale

15:30 – Występ dzieci i młodzieży szkolnej z Gminy Tryńcza oraz Mażoretek Finezja z Tryńczy

16:15 – Patriotyczny występ zespołu Jagiellanie

17:00 – Koncert zespołu SOUL Sanok

18:15 – Koncert gwiazdy wieczoru: CONTRA MUNDUM

Imprezie w gminie Tryńcza będą towarzyszyć:

• Dioramy grup rekonstrukcyjnych

• Stoiska militarne i historyczne

• Stoiska z tradycyjnymi potrawami

• Strefa dla dzieci

• Turniej Strzelecki (strzelnica sportowa w Głogowcu)

• Biało-czerwony kajakowy spływ Wisłokiem

• Wystawa o mjr. Adamie Kowalskim

Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego 2023 to druga edycja artystyczno-historycznej formy świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja.

Organizatorami II Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie oraz Gmina Tryńcza.

Karol Woliński

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4