Branża lotnicza i obronna zgromadziła się na targach w Jasionce pod Rzeszowem

KATEGORIA: GOSPODARKA / 10 maja 2023

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

146 firm z 18 krajów uczestniczy w dwudniowych Międzynarodowych Targach Przemysłu Lotniczego i Obronnego Aerospace & Defense Meetings Central Europe – Rzeszów, które odbywają się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Przedsięwzięciu każdorazowo gromadzi liderów branży lotniczej, kosmicznej i przemysłu zbrojeniowego z całego świata.

Targi organizowane przez francuską firmę Advanced Business Events we współpracy z Województwem Podkarpackiem oraz Doliną Lotniczą mają stwarzać warunki do nawiązywania międzynarodowych kontaktów gospodarczych. W tegorocznej, trzeciej już edycji przedsięwzięcia udział biorą 74 firmy z Polski oraz wystawcy zagraniczni z Austrii, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Izraela, Włoch, Litwy, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i USA.

Wydarzenie otworzyli wspólnie w środę (10 maja) marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor generalny firmy ABE Stéphane Castet. Udział w przedsięwzięciu wzięli także wicemarszałkowie - Ewa Draus i Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku - Jerzy Borcz.

W swoim wystąpieniu, marszałek Władysław Ortyl podkreślał konieczność promocji tej branży oraz Podkarpacia, jako miejsca właściwego do rozwoju przemysłu lotniczego. - Spotykamy się w miejscu szczególnym dla Podkarpacia i przemysłu lotniczego, które jest coraz bardziej rozpoznawalne na całym świecie. Na tę promocję ciężko pracowaliśmy i pracujemy w dalszym ciągu. Organizujemy to przedsięwzięcie już po raz trzeci, bo pokazuje ono nowości i potencjał, który posiadamy i który chcemy promować. Ta wymiana myśli i współpracy, która będzie miała miejsce przez dwa dni tu - w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena, jest niezwykle ważna dla rozwoju i przyszłości branży lotniczej - mówił Władysław Ortyl.

Marszałek zwrócił także uwagę, że Podkarpackie jest właściwym miejscem do rozwoju branży lotniczej.

- Jesteśmy w centrum polskiego lotnictwa, branża lotnicza to DNA regionu i tradycja polskiego Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego budowę zainicjowano w latach 30. XX wieku. Wśród najważniejszych inwestycji tego gospodarczego przedsięwzięcia znalazły się zakłady lotnicze w Mielcu i Rzeszowie. Był to początek tworzącego się w regionie silnego ośrodka produkcji lotniczej. Tutaj bije serce przemysłu lotniczego, jest przestrzeń dla nowoczesnej gospodarki. Można śmiało stwierdzić, iż Podkarpacie to kluczowy, obok francuskiej Tuluzy i hiszpańskiej Andaluzji, ośrodek „skrzydlatego” przemysłu w Europie. Lotnictwo i kosmonautyka są naszą inteligentną specjalizacją oraz głównym motorem wzrostu podkarpackiej gospodarki Jestem zaszczycony, że biznes ponownie spotyka się na innowacyjnym Podkarpaciu. Wierzę mocno, że zainicjowane przez nas cykliczne spotkania zapracują na swoją rangę i staną się preludium do wspólnego sukcesu – powiedział Władysław Ortyl.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła o wadze tego przedsięwzięcia i jego znaczeniu dla dalszego rozwoju przemysłu lotniczego.

- Jestem dumna, że gościcie Państwo na Podkarpaciu i reprezentujecie osiemnaście krajów z całego świata. To wielki dzień dla Podkarpacia oraz wyróżnienie naszej działalności w zakresie przemysłu lotniczego. To miejsce spotkań dla partnerów biznesowych, dla liderów branży przemysłu lotniczego, ale także miejsce właściwe do wymiany doświadczeń i tworzenia powiązań biznesowych. Cieszymy się, że Dolina Lotnicza - klaster branżowy który zrzesza prawie sto osiemdziesiąt firm i zatrudnia ponad dwadzieścia pięć tysięcy osób, jest doceniany na całym świecie i zyskał zaufanie międzynarodowych partnerów - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Stéphane Castet, dyrektor generalny firmy ABE podkreślał znaczenie targów w rozwoju branży lotniczej.

- Witajcie w Rzeszowie! Po czterech latach jesteśmy tu, by rozmawiać o rozwoju i przyszłości przemysłu lotniczego. Jestem przekonany, że to wydarzenie wzmocni współpracę pomiędzy firmami, które mają tu swoje stoiska i przybyły na Podkarpacie, aby nawiązywać nowe kontakty. Współczesnych wyzwań w naszej branży jest wiele, ale to, co właśnie cechuje tę branżę to jest to, że zawsze była ona w stanie im sprostać. Razem będziemy budować przemysł przyszłości. Dlatego wierzę, że te spotkania będą bardzo skuteczne i pozwolą mniejszym i większym przedsiębiorstwom zintensyfikować swoje działania. Chcę podziękować województwu podkarpackiemu i Dolinie Lotniczej za to nieustające wspieracie - powiedział dyrektor generalny ABE.

Słowo do uczestników Aerospace & Defense Meeting skierował również Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej, który mówił o współczesnych szansach i wyzwaniach w zakresie lotnictwa. List do uczestników przedsięwzięcia skierował także Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. List w imieniu ministra odczytał Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP.

Po oficjalnych wystąpieniach odbył się panel dyskusyjny poświęcony łańcuchom dostaw przyszłości. Udział w panelu wzięli między innymi: Sebastian Magadzio - prezes Airbus Polska, Anna Kretz z Boeing Company, Marian Lubieniecki - dyrektor wykonawczy ds. Rozwoju Projektów Technologicznych na Europę Środkowo-Wschodnią w GE Aerospace, Daniel Kowalski - dyrektor programów zamówień w Leonardo, Dariusz Nykiel - dyrektor zakupów i logistyki w PZL Mielec - Lockheed Martin oraz Jacek Rybka - dyrektor SCM w Pratt&Whitney.

Marszałek Władysław Ortyl, wraz z pozostałym gośćmi zwiedzili również stoiska wystawiających się na targach firm, rozmawiając z wystawcami o tym, jak widzą przyszłość branży oraz o projektach, które realizują.

Aerospace & Defense Meeting to doskonała okazja dla liderów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Wydarzenie jest jednym z największych międzynarodowych spotkań biznesowych sektora lotniczego i obronnego w Europe Centralnej. Łączy partnerów biznesowych - liderów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego – z mniejszymi kooperantami. W czasie dwóch dni targów, uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w indywidualnych spotkaniach biznesowych.

Wydarzenie jest współorganizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WP na lata 2014-2020, w ramach projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”.

Środowe wydarzenie było dla członków zarządu województwa okazją do wielu spotkań zarówno z przedsiębiorcami jak i z samorządowcami z zaprzyjaźnionych regionów europejskich, m.in. z delegacją radnych z włoskiej Abruzji.

Red.

Zdjęcia: Anna Magda i Tomasz Leyko/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4