Koreański Sacheon oraz ukraiński Konotop. Kolejni partnerzy Rzeszowa?

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 20 maja 2023

Sacheon
Fot. Sacheon.go.kr

Rzeszów może mieć kolejne dwa miasta partnerskie. Na najbliższej sesji Rady Miasta (wtorek 23 maja), będą rozpatrywane uchwały dotyczące wyrażenia zgody na podjęcie partnerskich stosunków z koreańskim Sacheonem oraz ukraińskim Konotopem.

Współpraca w branży lotniczej

O tym, że Rzeszów może nawiązać partnerską współpracę z koreańskim Sacheonem pisaliśmy ponad dwa miesiące temu. To 120-tysięczne miasto znane przede wszystkim z szeroko rozwiniętego przemysłu lotniczego. Znajduje się tam siedziba i kilka kluczowych zakładów koncernu Korea Aerospace Industries (KAI) produkującego m.in. lekkie samoloty bojowe FA-50, które niedawno zakupiła Polska. Odbywają się tam również duże targi lotnicze Gyeongnam Sacheon Aerospace Expo.

I faktycznie na najbliższej sesji Rady Miasta będzie rozpatrywana uchwała o podjęciu współpracy z Koreańczykami. W dokumencie możemy znaleźć też umowę o partnerstwie. Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, wspólne działania obu miasta mają skupiać się przede wszystkim na branży lotniczej.

- Miasto Sacheon, prowincja Gyeongsang Południowy, Republika Korei i Miasto Rzeszów, województwo podkarpackie, Polska (zwane dalej „Stronami”) wyrażają chęć ustanowienia stosunków partnerskich w celu promowania wzajemnego rozwoju obu miast poprzez zacieśnienie współpracy w obszarze przemysłu lotniczego i budowaniu perspektywicznego systemu współpracy w różnych dziedzinach poprzez wymianę opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu - czytamy w umowie.

Współpraca ma polegać na wzajemnej wymianie informacji i wiedzy co ma wpłynąć na rozwój handlowy. Do tego oba miasta mają wspólnie dążyć do rozwoju swoich klastrów lotniczych. Przewidziano także utworzenie „Sieci Miast Lotniczych” – czyli międzynarodowej sieci miast z silną obecnością przemysłu lotniczego i kosmicznego.

Oprócz tego umowa partnerska przewiduje także organizację forów i spotkań w celu konsultacji eksportowych, przygotowywanie wystaw związanych z wymianą dzieł sztuki, zapraszanie tradycyjnych zespołów zajmujących się występami kulturalnymi. Rzeszów chce także wspierać Sacheon w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Mają być także wymiany dla młodzieżowych drużyn sportowych (piłka nożna, koszykówka, taekwondo itp.) czy wycieczki dla młodzieży akademickiej.

Konotop
Wikipedia.org

Rzeszów z pomocą Konotopowi

Nawiązanie współpracy z Sacheonem, to nie jedyna tego typu propozycja, którą na najbliższej sesji będą rozpatrywać rzeszowscy radni. Jest też druga uchwała, która dotyczy nawiązania partnerstwa z ponad 80-tysięcznym ukraińskim miastem Konotop leżącym w północno-wschodniej Ukrainie, w obwodzie sumskim, 250 km od ukraińskiej stolicy Kijowa i 125 km od Sumów.

Tutaj kwestia podjęcia współpracy ma zdecydowanie inne podłoże niż w przypadku Sacheon. Chodzi oczywiście o wsparcie Ukraińców, którzy od ponad roku odpierają bestialskie ataki wojsk rosyjskich.

- Miasto Rzeszów, jako nowoczesny ośrodek technologiczny, z dużym doświadczeniem w zakresie skutecznego rozwoju miasta oraz gronem dobrze wykwalifikowanych specjalistów jest w stanie udzielić wielopłaszczyznowej pomocy miastu Konotop w ramach skutecznej odbudowy miasta, zarówno w zakresie doradztwa, jak i realizacji wspólnych projektów, szczególnie w dziedzinie rozbudowy i wdrażania nowych technologii w zakresie systemów wodno-kanalizacyjnych, metod segregacji i recyklingu odpadów komunalnych, działań na rzecz rozwoju inicjatyw smart city, a także wspólnych działań w zakresu rozwoju lotnictwa lekkiego i ultralekkiego - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W okresie przed inwazją ze strony Rosji w mieście rozwinął się przemysł elektromaszynowy, chemiczny oraz spożywczy. Począwszy od 24 lutego 2022 r. Konotop przez ponad miesiąc znajdował się pod okupacją wroga. Wojsko rosyjskie zażądało od lokalnych władz oddania miasta pod kontrolę najeźdźcy. Jednak ludność nie poddawała się i ostro odpierała ataki okupantów, wypędzając ich z miasta, wskazując kierunek ruchu „za rosyjskim okrętem wojennym”.

W związku z agresją wojskową Federacji Rosyjskiej miasto doznało znacznych zniszczeń, szereg budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych podczas walk ulicznych, są domy z odstrzelonymi dachami, a niektóre zostały całkowicie zniszczone przez wybuchy; zdewastowana część infrastruktury drogowej oraz zaplecze techniczne gospodarki komunalnej.

Drogi dojazdowe były całkowicie zablokowane, miasto balansowało na krawędzi katastrofy humanitarnej. Dzięki wsparciu partnerów miastu udało się wyrównać sytuację i rozpocząć odbudowę po blokadzie. Jednak społeczność miasta Konotop znajduje się w strefie zagrożenia ostrzałem artyleryjskim i nalotami, a na terenie gminy nieustannie rozlegają się sygnały nalotu. Podczas ataku rakietowego 10 października 2022 r. zniszczeniu uległa miejska podstacja elektryczna.

W mieście znalazło schronienie wielu Ukraińców z innych regionów, w tej chwili przebywa tam około 4 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych.

- Miasto Konotop od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę otrzymało wsparcie od miasta Rzeszowa i naszych partnerów w postaci 10 generatorów prądotwórczych oraz jeden raz przedstawicieli miasta gościli w Rzeszowie. Współpraca Rzeszowa z tak ważnym historycznie miastem Ukrainy, w tak trudnym dla niego czasie, przyczyni się do nawiązania trwałych relacji partnerskich, jak również umożliwi wdrażanie wieloaspektowych inicjatyw na rzecz rozwoju obu miast - brzmi fragment projektu uchwały.

Jeżeli Rzeszów nawiąże współpracę z Sacheonem i Konotopem, będzie miał już 18 miast partnerskich. Ostatnim samorządem, który dołączył do grona partnerów stolicy Podkarpacia jest ukraiński Czernihów.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4