Przejście pod torami na os. Zawiszy Czarnego. Miasto czeka na projekt 4,5 roku!

KATEGORIA: INWESTYCJE / 30 maja 2023

Fot. Maciej Terpiński

Od ponad 4 lat miasto czeka na dokumentację projektową dotyczącą budowy tunelu dla pieszych pod niezabezpieczonym przejściem przez tory kolejowe linii Rzeszów-Jasło w rejonie ul. Zawiszy Czarnego. Ratusz deklaruje, że jesienią tego roku projekt w końcu ma być gotowy.

4,5 roku czekania na projekt

Budowa tunelu pod niezabezpieczonym przejściem przez tory byłaby sporym ułatwieniem dla mieszkańców okolic ul. Architektów na osiedlu Zawiszy Czarnego. Dzięki temu nie musieliby nadrabiać kilkuset metrów, by pokonać tory na przejazdach kolejowych idąc w kierunku ul. Podkarpackiej. Oprócz tego kluczowa jest również sprawa bezpieczeństwa, bo mimo tablic informujących o zakazie poruszania się, a także zapór zdarzają się sytuacje gdy mieszkańcy nadal skracają sobie w tym rejonie drogę. Jest dwa główne miejsca gdzie można przejść nielegalnie przez tory. W jednym z nich, gdzie istnieje przejście techniczne - jak widać na naszym zdjęciu zerwana jest nawet siatka zabezpieczająca przed wejściem na linię kolejową.

O realizacji podziemnej ścieżki dla pieszych w tym miejscu mówi się od wielu lat. Taką inwestycję obiecał mieszkańcom jeszcze prezydent Tadeusz Ferenc. W 2018 roku władze miasta miały najpierw przygotować program funkcjonalno-użytkowy. Potem zdecydowano się na opracowanie od razu dokumentacji projektowej. Przetarg wygrała firma Fasys Mosty z Wrocławia. Umowa przewidywała opracowanie projektu w ciągu 280 dni.

Od momentu podpisania umowy z firmą z Wrocławia, minęło około 4,5 roku, a miasto nadal nie dysponuje dokumentacją, co wstrzymuje szukanie firmy, która zrealizuje prace budowlane przy tunelu. Skąd takie opóźnienie? W ratuszu słyszymy, że złożyło się na to dwie kwestie.

- Mieliśmy problem z zakupem działki potrzebnej do inwestycji od spółki Auto-Rud. Musieliśmy wydać nową decyzję lokalizacyjną, udało się zmniejszyć zakres terenowy inwestycji i dopiero wtedy była możliwość pozyskania tego gruntu. Oprócz tego, na czas opracowania dokumentacji wpływają też ustalenia z koleją - twierdzi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa i dodaje, że kolejny aneks do umowy podpisanej w 2018 roku z wrocławska firmą, wskazuje aktualny termin zakończenia prac nad projektem.

- Termin wykonania dokumentacji to jesień tego roku - twierdzi przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Fot. Maciej Terpiński

Rozmowy z koleją

Wiadomo, że w ramach prac projektowych gotowy jest już projekt budowlany inwestycji. Ratusz złożył już wniosek o pozwolenie na budowę do Wydziału Architektury Urzędu Miasta, ale jak mówi Bartosz Gubernat obejmuje on tylko tereny stanowiące miejską własność. Nadal nie doszło do porozumienia w sprawie gruntów należących do kolei.

- Rozmawiamy ze spółkami kolejowymi. Kiedy dojdziemy do porozumienia, będzie można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. W tym przypadku zostanie on skierowany do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Niezależnie od tego, firma projektowa opracowuje obecnie projekt wykonawczy - dodaje Bartosz Gubernat.

Dokumentacja projektowa ma wskazać sposób budowy przejścia podziemnego wraz z wyjściami i oświetleniem oraz monitoringiem. Do tego ma zawierać również informacje dotyczące sposobu odprowadzenia wód opadowych, ogrodzenia terenu linii kolejowej, przebudowy sieci oraz połączenie z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi.

Ratusz szacuje, że cała inwestycja może kosztować około 8 mln zł. Na razie to zadanie nie zostało wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Rzeszowa. Trudno również powiedzieć, kiedy tunel mógłby zostać wybudowany.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4