Zatrucie salmonellą w rzeszowskiej kawiarni. Sanepid potwierdza

KATEGORIA: ZDROWIE / 1 czerwca 2023

Fot. Pixabay.com

Kilkanaście osób miało zatruć się bakterią Salmonelli w jednej z rzeszowskich kawiarni w ścisłym centrum miasta. Do zatrucia doszło prawdopodobnie po spożyciu potraw z dodatkiem jaj. Potwierdza to sanepid.

W czwartek 1 czerwca w godzinach przedpołudniowych napisał do nas jeden z mieszkańców, z informacją, że w ostatnich dniach w jednej z rzeszowskich kawiarni, która znajduje się w rejonie placu Wolności, mogło dojść do zatrucia klientów bakteriami salmonelli.

- W dniach 27/28 maja br. miał tam miejsce incydent przedostania się do jedzenia bakterii salmonelli, (potwierdzone badaniami szpitalnymi u jednej z hospitalizowanych osób) - napisał Czytelnik.

Wszystkie zakażone osoby miały jeść te same potrawy, w których składzie pojawiały się jaja. Chodzi konkretnie o jaja po benedyktyńsku, które nie podlegają obróbce termicznej.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie. Tuż po godzinie 12.00 dyrektor tej placówki Jaromir Ślączka potwierdził nam, że w lokalu faktycznie doszło do zatrucia potrawami, w których skład wchodziły jajka. Kilka godzin później otrzymaliśmy obszerną informację w tej sprawie.

Dyrektor Jaromir Ślączka potwierdził, że chodzi o zbiorowe zatrucie bakterią Salmonelii. W czwartkowe popołudnie wiadomo było o 18 przypadkach zakażenia, u 15 z nich wystąpiły objawy chorobowe, 7 z nich było hospitalizowane, w tym 3 z dodatnim wynikiem badania w kierunku Salmonella enteritidis.

Podczas kontroli prowadzonej przez PSSE w lokalu pobrano próbki z potraw oraz wymazy do badań bakteriologicznych personelu. Do momentu wyników uzyskania wyników badań, kawiarnia została zamknięta.

Po godz. 18.00 do sprawy w mediach społecznościowych odniósł się też lokal, którego dotyczy sprawa:

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4