83 lata od pierwszego transportu do Auschwitz. „Musimy o tym pamiętać”

KATEGORIA: HISTORIA / 14 czerwca 2023

Fot. Karol Woliński

W środę 14 czerwca mieszkańcy i władze Rzeszowa upamiętniali kolejną rocznicę wywozu pierwszych więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W pierwszym transporcie do miejsca masowej zagłady wśród 728 osób, znalazło się 130 mieszkańców z terenów obecnego Podkarpacia, w tym 40 z Rzeszowa.

Upamiętnienie pierwszego transportu do obozu w Auschwitz odbyło się w szczególnym miejscu, bo na placu Cichociemnych w Rzeszowie. Tam znajduje się rzeźba pomnik-rzeźba „Przejście 2001”, który zaprojektował Józef Szajna - wybitny scenograf, reżyser teatralny, malarz oraz grafik, urodzony w Rzeszowie, który był więźniem nazistowskiego obozu w Oświęcimiu. W pobliżu pomnika znajduje się też 40 kamieni pamięci. Na każdym znajduje się jedno nazwisko rzeszowskich chłopców w wieku 17-24 lat, którzy 14 czerwca 1940 roku pojechali w pierwszym transporcie do obozu zagłady.

- Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, by nie było powtórki. Być może ten czas pokoju, który mieliśmy do tej pory wynikał z takiej pamięci. Starajmy się ją utrzymywać, żeby więcej nie było Auschwitz, obozów, holocaustu i masowych rzezi - mówił Szymon Jakubowski, redaktor naczelny portalu i czasopisma „Podkarpacka Historia”, który odpowiadał za organizację spotkania.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem „Przejście 2001” złożyli mieszkańcy oraz przedstawiciele władz Rzeszowa.

- Zachęcam wszystkich mieszkańców do przychodzenia w takie miejsca, bo to również byli rzeszowianie i musimy o nich pamiętać - mówiła wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Dr Piotr Szopa z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podkreślał, że pierwsi więźniowie Auschwitz na stale związani są z pamięcią o setkach tysiącach ofiar w obozach zagłady.

- Musimy pamiętać o osobach z pierwszego transportu, ale i wszystkich innych więźniach. Dzisiaj w muzeum Auschwitz możemy oglądać fotografie więźniów, którzy patrzą w obiektyw i pewnie nie są świadomi jak to się skończy. My znając historię, widzimy do czego totalitaryzm jest zdolny, przecież to ludzie innym ludziom zgotowali ten los - mówił podkreślał dr Szopa.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4