W czwartek kolejny Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta

KATEGORIA: HISTORIA / 5 lipca 2023

Fot. Karol Woliński

W czwartek (6 lipca) w Rzeszowie odbędzie się kolejny Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta, zamordowanym przez niemieckiego okupanta w wyniku systematycznej akcji likwidacyjnej, rozpoczętej 81 lat temu. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaprasza Zarząd Stowarzyszenia Rajsze.

7 lipca 1942 roku wyruszył z Rzeszowa pierwszy transport ofiar do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu, po nim zaś nastąpiły dalsze deportacje i egzekucje rzeszowskich Żydów. - Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest naszą historyczną i moralną powinnością - podkreśla Marta Wójcik, sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.

Uroczystości upamiętniające likwidację rzeszowskiego getta odbędą się 6 lipca (czwartek) i rozpoczną się o godzinie 18.00 na Placu Ofiar Getta.

Tam, przy Kamieniu Pamięci, przywołane zostaną relacje świadków eksterminacji, głos zostanie także oddamy potomkom rzeszowskich Żydów. W intencji ofiar zostanie również odmówiona modlitwa. Następnie uczestnicy przejdą w milczeniu ulicami: Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do dworca PKP Staroniwa.

- W czasie marszu symbolami naszej pamięci będą artefakty – wstążki z imionami i nazwiskami rzeszowskich Żydów, a także afisze i szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów, sklepów i stowarzyszeń. Z ich pomocą z anonimowego zbioru ofiar przywołamy konkretne postaci, które dla naszych przodków były znajomymi, sąsiadami, współpracownikami, tworzącymi wraz z nimi tamten bezpowrotnie utracony Rzeszów - zapowiada Marta Wójcik.

Po zakończeniu marszu, wzorem roku ubiegłego, w Synagodze Staromiejskiej przez całą noc będzie palić się światło przypominające współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich obywatelach tego miasta.

W okresie poprzedzającym II wojnę światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów, którzy stanowili około 30 procent mieszkańców miasta. Przed rozpoczęciem przez Niemców eksterminacji, jak można szacować, w mieście przybywało około 23 tysiące Żydów – zarówno rodowitych rzeszowian, jak i przesiedlonych mieszkańców Łodzi, Kalisza czy Śląska. Ponadto, w getcie w Rzeszowie zamknięci zostali żydowscy mieszkańcy podrzeszowskich miasteczek, z już zlikwidowanych gett w Czudcu, Głogowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Sędziszowie Małopolskim, Strzyżowie czy Tyczynie (w kolejnych miesiącach Niemcy sprowadzili do Rzeszowa również grupy Żydów z Krosna, Jasła i Sanoka). Pierwsza akcja deportacyjna w rzeszowskim getcie miała miejsce 7 lipca i trwała do 13 lipca 1942 roku. Szacuje się, że w deportacjach lipcowych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono około 10-12 tysięcy osób, około 2-3 tysiące zostało rozstrzelanych w lesie pod Głogowem, a wielu innych straciło życie w samym getcie. Kolejne najliczniejsze wywózki miały miejsce w sierpniu oraz listopadzie 1942 roku. Historycy szacują, że z rzeszowskiego getta do Bełżca deportowano od 15 do 22 tysięcy Żydów.

Organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie Rajsze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4