Ponad 2 tys. terytorialsów szkoliło się w tzw. Stałym Rejonie Odpowiedzialności

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 6 lipca 2023

Fot. 3. PBOT

Ponad 2 tysiące żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” szkoliło się w miniony weekend w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych. Ćwiczenia odbyły się w tzw. Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO). Każdy dzień szkolenia to kilkanaście godzin spędzonych w terenie na doskonaleniu umiejętności z zakresu taktyki, topografii, przygotowania przeprawy wodnej, medycyny pola walki, szkolenia ogniowego oraz saperskiego.

Żołnierze 3. PBOT z Rzeszowa, Niska, Dębicy, Jarosławia i Sanoka szkolili się w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) oraz w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Dęba” w dniach 1-2 lipca.

Różnorodność szkoleń realizowanych przez podkarpackich terytorialsów oparta została o ćwiczenia żołnierzy 311 kompanii lekkiej piechoty z Rzeszowa w zakresie przygotowania i wykonania przeprawy wodnej na Jeziorze Myczkowskim. - Podczas zajęć użyte zostały bezzałogowe statki powietrzne (BSP), przeznaczone do współczesnego pola walki oraz do działań w sytuacjach kryzysowych. Następnie żołnierze szkolili się na terenie górskim z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego w oparciu o kamieniołom Bóbrka - relacjonuje ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3. PBOT.

Intensywnie szkolili się także terytorialsi z Sanoka, którzy realizowali szkolenie saperskie na terenie OSPWL „Dęba”. Podczas zajęć, żołnierze sporządzali zapalnik lontowy i trenowali rzut granatem. - Tego typu zajęcia wymagają ogromnego skupienia, precyzji i doświadczenia - zaznaczają terytorialsi.

Oprócz prowadzonych szkoleń instruktorzy przeprowadzili również trening strzelecki z karabinka MSBS GROT i zrealizowali coroczny egzamin sprawdzający tzw. „pętlę taktyczną”. - Podczas takiego szkolenia istotna była znajomość pracy na mapie, sposoby nawiązywania łączności czy efektywna ewakuacja rannego z pola walki - podkreśla ppor. Mac.

Szkolenia w Stałym Rejonie Odpowiedzialnością są jednym z wielu etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkoleniowym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Atutem żołnierzy WOT jest bardzo dobra znajomość terenu, który mają wspierać, ochraniać oraz bronić. Są to obszary z których pochodzą terytorialsi, tam żyją, mieszkają, pracują lub uczą się. Dla podkarpackich terytorialsów znajomość terenu jest podstawą sukcesu prowadzonych działań, zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu.

- Szkolenie rotacyjne 311 kompanii lekkiej piechoty było korelacją programu szkolenia zaawansowanego każdego z Terytorialsów. Żołnierze doskonalili swoje umiejętności rozpoznania z powietrza przy użyciu mikro BSP. Dzięki tej umiejętności jesteśmy gotowi do realizacji zadań podczas działań poszukiwawczych. Ponadto żołnierze pokonywali przeszkodę wodną, doskonaląc tym samym umiejętności w pływaniu łodzią, które mogą być przydatne w sytuacji udzielania pomocy poszkodowanym np. podczas powodzi - relacjonuje kpt. Grzegorz Tarnawski, dowódca 311 klp z Rzeszowa.

Równocześnie w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT w ramach projektu „Wakacje z WOT” szkolą się również ochotnicy szkolenia podstawowego, którzy tydzień temu wstąpili w szeregi Brygady. Rekruci w czasie zajęć pokonywali teren różnymi sposobami, ćwiczyli postawy strzeleckie czy też reakcje na kontakt z przeciwnikiem. W najbliższy piątek kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpią do egzaminu końcowego. Zwieńczeniem trudów będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w niedzielę 9 lipca, o godzinie 11:00 na Rynku w Krośnie. Złoży ją ponad 100 ochotników.

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

Fot. 3. PBOT

- Naucz się bronić swojego domu, dołącz do nas - zachęcają podkarpaccy terytorialsi. - Pracuj, studiuj, ucz się i zdobywaj doświadczenie wojskowe w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT.

Zainteresowani kandydaci do wstąpienia w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do rekruterów: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

Kolejne szkolenie rozpocznie się 11 sierpnia 2023 roku w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4