Bliżej przebudowy dworca PKS Rzeszów. Umożliwi to plan zagospodarowania

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 lipca 2023

Wizja Dworca PKS przedstawiona w 2021 r. Widok od strony placu dworca PKP.
Proj. MWM Architekci

W sierpniu radni mają uchwalić plan zagospodarowania dla terenu dworca PKS w Rzeszowie przy ul. Grottgera. To umożliwi rozpoczęcie prac projektowych nad nowym obiektem i otworzy drogę do realizacji oczekiwanej od lat inwestycji szacowanej nawet na 300 mln zł.

Nowy dworzec potrzebny od lat

O tym, że dworzec PKS wymaga modernizacji, a właściwie zbudowania od nowa mieszkańcom Rzeszowa mówić nie trzeba. Ani zbudowany w latach 60. budynek, ani plac manewrowy ze stanowiskami, z których odjeżdżają autobusy od dawna nie przystają do współczesnych warunków i stanowią raczej przedmiot wstydu dla miasta.

Dworzec PKS przy ul. Grottgera obecnie
Fot. Maciej Terpiński

Dworzec PKS przy ul. Grottgera obecnie
Fot. Maciej Terpiński

Dworzec PKS przy ul. Grottgera obecnie
Fot. Maciej Terpiński

Niestety ze względów finansowych PKS, który należy do Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” nie włączył się w realizację budowanego właśnie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które jest inwestycją miasta i PKP, choć pierwotnie dworzec autobusowy miał być jego częścią tworząc centrum intermodalne z prawdziwego zdarzenia.

Szansę na przebudowę dworca ma dać przewoźnikowi porozumienie z zagranicznym inwestorem, którym jest fundusz inwestycyjny z USA. Tylko takie rozwiązanie pozwoli pozyskać potężne pieniądze na budowę całkowicie nowego obiektu w tym miejscu. Inwestor nie wyłoży ich jednak bezwarunkowo – przedsięwzięcie musi się opłacać. Dlatego oprócz funkcji transportowej w nowym dworcu miałoby znaleźć się też miejsce na handel, usługi, biura i mieszkania - a wszystko to w jednym zwartym kwartale miejskiej zabudowy.

Inwestycja oprócz samego terenu dworca PKS miałaby obejmować również przylegające zabytkowe magazyny kolejowe z terenem po składzie węgla. Spółka PKS Rzeszów w ostatnich latach odkupiła te obiekty od dawnej spółki PSK (Przedsiębiorstwo Spedycji Krajowej). Założenia nowej inwestycji władze przewoźnika wraz z pracownią MWM Architekci prezentowali jesienią 2021 roku.

Wizja Dworca PKS przedstawiona w 2021 r. Widok ogólny.
Proj. MWM Architekci

Co zawiera plan?

Aby rozpocząć inwestycję potrzebna była jednak zmiana obowiązującego planu zagospodarowania. Uchwalony w 2007 r. i zmieniany w 2011 r. obowiązujący na tym terenie obecnie plan, jak również pierwotne propozycje miejskich urbanistów przewidywały dla dworca PKS i sąsiedniego terenu po PSK odrębne funkcje, co uniemożliwiało realizację jednego zwartego kompleksu. O scalenie posiadanych terenów m.in. pod kątem funkcji usługowej zabiegał PKS. Wielomiesięczne ustalenia między miastem i spółką zaowocowały przedstawieniem wiosną br. nowego planu.

Mógłby być on uchwalony na najbliższej lipcowej sesji Rady Miasta, ale PKS wniósł do projektu cztery uwagi o charakterze czysto technicznym, dotyczące m.in. linii zabudowy. Zostały one uwzględnione przez prezydenta w całości. Konieczne stało się jednak ponowne wyłożenie planu, które potrwa do 12 lipca. W tym tygodniu odbyła się dyskusja publiczna nad założeniami planu. Do 26 lipca można składać uwagi do projektu. Jeśli nie będzie kolejnych uwag lub jakichś nieprzewidzianych komplikacji to radni zajmą się uchwalaniem planu końcem sierpnia.

Projekt planu obejmuje obszar o powierzchni około 1,32 ha, położony przy ul. Grottgera i ul. Grunwaldzkiej, a także przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zgodnie z jego zapisami szczegółowymi, powierzchnia zabudowy ma być nie większa niż 83 proc. powierzchni terenu, powierzchnia biologicznie czynna nie mniejsza niż 15 proc. powierzchni terenu. Plan przewiduje, że wysokość zabudowy ma być nie większa niż 24 m, a budynki będą mogły mieć od 3 do 6 kondygnacji nadziemnych, przy czym dopuszcza się nie więcej niż jedną kondygnację podziemną.

Przepisy planu zakładają, że usługi komunikacji w postaci dworca autobusowego, z przystankami, miejscami postojowymi dla autobusów i drogami manewrowymi mają być zlokalizowane w poziomie parteru, inne funkcje usługowe byłyby możliwe na wszystkich kondygnacjach zabudowy, w tym w kondygnacji podziemnej, zaś funkcje mieszkaniowe dopuszczono wyłącznie na dwóch najwyższych kondygnacjach. Parkingi miałyby być podziemne lub wielopoziomowe – w obrysie zabudowy.

Wizja Dworca PKS przedstawiona w 2021 r. Widok na dawne magazyny kolejowe.
Proj. MWM Architekci

Do 300 mln zł za nowy dworzec

Na uchwalenie planu czeka PKS, bo dopiero z tym dokumentem spółka będzie mogła przystąpić do prac projektowych nad obiektem. Będą też potrzebne badania geologiczne i archeologiczne, bo na terenie dworca znajduje się stanowisko archeologiczne z lat 70.

- Uzgodnień z konserwatorem przy pracach projektowych wymagają też austro-węgierskie magazyny kolejowe, które stanowią naszą własność - zaznacza Piotr Klimczak, prezes PKS w Rzeszowie S.A. - Prace projektowe potrwają około półtora roku i kiedy dostaniemy pozwolenie na budowę przystąpimy do jej realizacji.

PKS cały czas podtrzymuje, że inwestorem dworca będzie amerykański fundusz inwestycyjny, który zostanie przedstawiony w momencie realizacji inwestycji.

- Moim zdaniem niepotrzebnie uciekł nam rok - mówi prezes Klimczak o przeciągających się pracach nad planem. - Może trzeba było, żeby wszystkie strony do tego dojrzały.

Gdy będzie gotowy projekt i PKS otrzyma pozwolenie na budowę, rozpoczną się prace przy inwestycji. Jak długo mogą potrwać?

- Dwa do trzech lat - ocenia Piotr Klimczak.

Ile może kosztować budowa nowego dworca PKS, zwłaszcza, że w ostatnim czasie mamy do czynienie z wysoką inflacją i wzrostem cen?

- Między 250 a 300 milionów złotych - szacuje prezes PKS.

Biorąc pod uwagę te wszystkie uwarunkowania można oszacować, że nowy dworzec przy ul. Grottgera mógłby być gotowy około 2026-27 roku.

Krzysztof Kuchta

Rysunek projektu planu
Fot. Materiały Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa

Prognoza oddziaływania na środowisko
Fot. Materiały Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4