Sieć kanalizacji w centrum Rzeszowa zmodernizowana w niespełna dwa dni

KATEGORIA: INWESTYCJE / 28 lipca 2023

Fot. MPWiK w Rzeszowie

MPWiK zastosował nowoczesną bezwykopową technologię i przez dwa dni zmodernizował 120 metrów starej kanalizacji sanitarnej na placu Farnym w Rzeszowie. W ten sposób uniknięto utrudnień w bardzo ruchliwym, ścisłym centrum miasta.

Przetarg zorganizowany przez rzeszowski MPWiK na modernizację kanalizacji sanitarnej wygrała przeworska firma Pipe Control. Jej specjalistyczne pojazdy, których niecodzienny wygląd i wyposażenie pojazdów mogło wzbudzać zaciekawienie przechodniów pojawiły się na placu Farnym w Rzeszowie, a jeden z nich ustawił się wśród ciasno zaparkowanych samochodów osobowych, w pobliżu studzienki kanalizacyjnej. Pracownicy firmy otworzyli włazy kanalizacji sanitarnej.

- Modernizacja jaką przeprowadzamy jest bezbolesna – wyjaśnia Łukasz Zeńko, zastępca kierownika działu sieci rzeszowskiego MPWiK. – To znaczy, że realizujemy dużą inwestycję, ale nie paraliżujemy życia miasta.

Fot. MPWiK w Rzeszowie

Wiek sieci kanalizacyjnej w centrum Rzeszowa to około 60 lat. Jest wyeksploatowana dlatego zdarzają się kłopotliwe awarie. Modernizacja sieci w zatłoczonych i gęsto zabudowanych zabytkowych centrach miast to wielkie wyzwanie dla każdej firmy wodociągowo-kanalizacyjnej. Konieczności naprawy starej, zużytej i awaryjnej sieci kanalizacyjnej nie da się jednak uniknąć.

Ale konieczność odkopania sieci znajdującej się na głębokości około 7 metrów oznaczałaby wielotygodniowy paraliż ruchu na placu Farnym i w jego okolicach. I tu w sukurs firmom wodociągowym przychodzą nowoczesne technologie. Zastosowana metoda polega na wprowadzaniu do starych rur – po uprzednim ich oczyszczeniu – specjalnego tzw. rękawa zbudowanego z substancji chemicznych fotoutwardzalnych światłem ultrafioletowym.

- My zajmujemy jedynie w sumie około trzech, czterech miejsc parkingowych w okolicy studzienek. Działamy nie wstrzymując ruchu samochodów – mówi Marcin Mikuła z firmy Pipe Control.

Pracownicy firmy oczyszczają stare rury kanalizacyjne z zawartości. Są tam najróżniejsze rzeczy. Najwięcej jest piasku i kamieni, ale zdarzają się kości, resztki jedzenia, fragmenty garderoby i środków higienicznych. Na jednym z kilkudziesięciometrowych odcinków modernizowanych w Rzeszowie wydobyto z rur kanalizacyjnych blisko 25 metrów sześciennych zanieczyszczeń. Nie da się uniknąć odkładania się w kanalizacji piasku i podobnych materiałów, ale wszystkie pozostałe to efekt ludzkiej lekkomyślności.

Po oczyszczeniu rury z większych zanieczyszczeń powierzchnia wewnętrzna rur jest odtłuszczana. Następnie przez otwarty właz wprowadzany jest specjalny rękaw i przeciągany mechanicznie przez odcinek kanalizacji do kolejnej studzienki. Tu odbiera go kolejna ekipa. Po przeciągnięciu rękaw jest wypełniany sprężonym powietrzem, dostosowując się do kształtu starej betonowej rury kanalizacyjnej.

Fot. MPWiK w Rzeszowie

Kolejny etap to naświetlenie fotouwardzalnego materiału, z którego zbudowany jest rękaw. Do wnętrza wprowadzany jest specjalny system lamp ultrafioletowych. Powoli przeciągany jest przez cały odcinek kanalizacji i utwardza rękaw. Modernizacja jest zakończona.

Naprawa dwóch odcinków po 60 metrów na placu Farnym trwała niespełna dwa dni i nie spowodowała żadnych utrudnień komunikacyjnych.

Fot. MPWiK w Rzeszowie

Rzeszowski MPWiK zamierza w tym roku zmodernizować znacznie więcej odcinków starej sieci kanalizacyjnej. W bieżącym roku plany modernizacji obejmują blisko 2,5 kilometra sieci na terenie Rzeszowa.

- Realizujemy je w ramach zadania pn. Modernizacja Metodą Bezwykopową Sieci Kanalizacyjnej na Terenie Miasta Rzeszowa. Modernizowana jest stara wyeksploatowana kanalizacja sanitarna oraz studnie kanalizacyjne - mówi Łukasz Zeńko.

Program modernizacji obejmuje ulice: al. Okulickiego, plac Farny, Robotniczą, Naruszewicza, Grodzisko, Leszczyńskiego, Mickiewicza, Targową, al. Rejtana.

Red.

Fot. MPWiK w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4