Współpraca w dziedzinie kultury. Rzeszów i Lwów zawarły porozumienie

KATEGORIA: KULTURA / 1 sierpnia 2023

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

We wtorek (1 sierpnia) we Lwowie oficjalnie podpisano list intencyjny nawiązujący współpracę pomiędzy miastami i wsparcie wzajemnych działań w dziedzinie kultury. To realizacja ustaleń prezydenta miasta Rzeszowa Konrada Fijołka i mera Lwowa Andrija Sadowego.

Rzeszów aspiruje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku, natomiast Lwów, mimo iż Ukraina nie jest jeszcze w Unii Europejskiej, na mocy specjalnej decyzji, jest brany pod uwagę jako Europejska Stolica Kultury w 2026 roku. - Wspólne działania są tu więc mile widziane przez obie strony - mówią w rzeszowskim ratuszu.

Dlatego Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa spotkała się dzisiaj we Lwowie z merem Andrijem Sadowym i pierwszym zastępcą mera miasta Lwowa Andrijem Moskalenko. Zastępcy włodarzy miast podpisali list intencyjny, który oficjalnie rozpoczyna wspólne działania.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Nawiązanie partnerstw kulturalnych pomiędzy instytucjami, organizacjami, wzajemne wspieranie, także w zakresie edukacji, organizowanie wspólnych wydarzeń, to będą nasze przyszłe działania - powiedziała Krystyna Stachowska. - Dziękujemy Państwu za wsparcie.

Współpraca ta obejmie również wizyty studyjne twórców kultury i organizatorów wydarzeń kulturalnych, udostępnianie i wystawiennictwo eksponatów z zasobów instytucji kultury, pozostających pod kuratelą samorządów oraz ich partnerów, prezentację działalności artystów i stworzenie programu rezydencyjnego dla artystów.

Sztandarowym pomysłem ma być wspólna prezentacja dzieł z Kolekcji Dąmbskich, która częściowo znajduje się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i częściowo w Lwowskiej Galerii Sztuki.

- Zawsze jesteśmy otwarci na tego typu partnerstwa, ale dziś otwieramy się szczególnie bo otwieramy się na współpracę z Rzeszowem – powiedział Andrij Moskalenko, podpisując list intencyjny.

We wrześniu Rzeszów podpisze kolejne listy intencyjne, nawiązujące współpracę kulturalną pomiędzy miastami.

Poza Lwowem poparcie dla kandydatury Rzeszowa jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku przekazały inne ukraińskie miasta: Truskawiec, Konotop, Trostianiec, Tarnopol, Równe, Łuck, Czernihów, Iwano-Frankowsk i Użgorod. Sześć z nich to miasta partnerskie Rzeszowa.

Współpraca w tej sprawie zawiązana została też ze szwedzką Uppsalą.

Red.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4