MOTO PCN – impreza naukowo - motoryzacyjna już w sobotę w Jasionce!

KATEGORIA: EDUKACJA / 3 sierpnia 2023

Fot. Magdalena Tobiasz-Dawidowicz/Materiały PCN „Łukasiewicz”

Już w najbliższą sobotę (5 sierpnia) Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” organizuje w Jasionce w godz. 12.00-19.00 naukowo-motoryzacyjne wydarzenie pod hasłem „MOTO PCN”. Oprócz rozmów z ekspertami o przyszłości motoryzacji, elektromobilności i wodoromobilności, organizatorzy zapowiadają atrakcje dla zwiedzających takie jak pokazy naukowe i filmowe, jazdy pokazowe Bolida Politechniki Rzeszowskiej, jazdy testowe samochodów i lekkich pojazdów elektrycznych topowych marek oraz zwiedzanie z przewodnikiem samolotu An-2.

Partnerem wydarzenia jest G2A Arena, gdzie odbędzie się ekspozycja pojazdów w ramach XXIV Podkarpackiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

PROGRAM WYDARZENIA

Parkingi PCN „Łukasiewicz” – wstęp wolny

12:00 – 19:00

• Prezentacja Bolida Politechniki Rzeszowskiej – jazdy pokazowe

• Prezentacje, stoiska informacyjne, jazdy testowe samochodów i lekkich pojazdów elektrycznych: Mercedes, BMW, Skoda, Electricall

Parking G2A Arena – naprzeciwko budynku PCN – wstęp wolny

12:00 – 13:15 - XXIV Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych – ekspozycja pojazdów – wstęp wolny

Strefa wewnętrzna PCN „Łukasiewicz” – wstęp wolny

14:00 – 18:00

• Pokazy naukowe instruktorów pracowni PCN

17:00 – 18:30

• Sofa Naukowa – rozmowy z ekspertami o przyszłości motoryzacji, elektromobilności i wodoromobilności

Strefa Ekspozycji Wewnętrznej PCN „Łukasiewicz” – wstęp płatny

12:00 – 19:00

• Wystawy: „Lotnictwo”, „Żyję”, „Przyroda” wraz z grą terenową

• Zwiedzanie z przewodnikiem samolotu An-2

• Pokazy filmów naukowych – sala AV

• Warsztaty w pracowniach: biologia i ekologia, chemia, fizyka, fablab, robotyka

Atrakcje dodatkowe

• Sklepik z pamiątkami

• GastroStrefa przed budynkiem PCN: food truck, stoisko z lodami, strefa wypoczynku

Wszystkie wydarzenia oprócz strefy ekspozycji wewnętrznej i stałej oferty PCN są bezpłatne. - Na uczestników będą czekać atrakcje i niespodzianki - zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.pcn.org.pl

Fot. Materiały PCN „Łukasiewicz”

PCN „Łukasiewicz”

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, w skrócie PCN, uroczyście otwarte w grudniu ub. roku, a udostępnione dla zwiedzających w marcu br., to ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.

- Nie jest to muzeum! Ale też nie plac zabaw… Utworzone nieopodal Rzeszowa centrum nauki to obiekt nowej generacji oraz przestrzeń dla umysłu, która daje tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka - wyjaśnia Ilona Dusza-Rzeszowska, kierownik Zespołu Rozwoju i Współpracy w PCN „Łukasiewicz”.

Powierzchnia budynku PCN to ok 6,5 tys. m kw., w tym przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycję rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku. Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

• Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;

• Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;

• My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd. PCN to wyjątkowe miejsce, którego zadaniem jest transformacja sposobu myślenia i działania.

Podkarpackie Centrum Nauki zostało utworzone w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Budynek centrum powstał w latach 2020-2022. Podkarpackie Centrum Nauki kosztowało ponad 94 mln zł.

Red.

Fot. Magdalena Tobiasz-Dawidowicz/Materiały PCN „Łukasiewicz”

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4