Ranking Oponeo 2023. Rzeszów mniej przyjazny kierowcom niż rok temu

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 3 sierpnia 2023

Fot. Viperis

Według Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom 2023 przygotowanego przez serwis Oponeo we współpracy z aplikacją Yanosik, Rzeszów zanotował spadek z podium na 6 miejsce wśród miast do 300 tys. mieszkańców. Wpływ na to miały wyższe ceny paliw i mała płynność ruchu.

Miasta przyjazne kierowcom

Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom jest przygotowywany przez serwis Oponeo od kilku lat. Zawiera on dane dotyczące między innymi: średnich prędkości w centrach miast i na obrzeżach, liczby kolizji, warunków w strefach płatnego parkowania, średnich cen paliw, ilość stacji ładowania pojazdów elektrycznych, cen za wymianę opon czy dostępności wypożyczalni samochodów.

Każde miasto w danej kategorii podlega ocenie i otrzymuje punkty. Przyjęte w rankingu skale prezentują się następująco – punkty od 1 do 9 zarezerwowane są dla większych miast, natomiast dla mniejszych obowiązuje pula „1-10”. Zwycięzcy zostają wyłonieni po zsumowaniu wyników cząstkowych ze wszystkich kategorii – im większa liczba punktów, tym wyższe miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Zestawienie podzielone jest na dwie kategorie. Miasta powyżej 300 tys. mieszkańców i do 300 tys. mieszkańców. W pierwszej znajdują się: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz oraz Lublin. Wśród aglomeracji z liczbą ludności poniżej 300 tysięcy są: Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, a także Gliwice.

Spadek Rzeszowa

Jak wypadł Rzeszów? Według najnowszego notowania Rankingu Przyjaznych Miast Kierowcom, stolica Podkarpacia zajmuje 6 pozycję razem z Kielcami. Oba miasta zostały ocenione na 37 punktów. Dla Rzeszowa oznacza to spadek o trzy miejsca w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem.

- Wysokie ceny paliw i mała płynność ruchu mogły być powodem takiego wyniku. Choć miasto otrzymało niewielką liczbę punktów za bezpieczeństwo na drogach, to w 2022 roku zanotowano spadek kolizji o 10 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2021 - twierdzą analitycy Oponeo, dodając że w Rzeszowie ubezpieczenia OC są stosunkowo tanie, a system parkingowy został zorganizowany w sposób korzystny dla kierowców.

Rzeszów słabo wypadł w kategoriach dotyczących poruszania się po mieście i liczbie zgłoszonych kolizji (7 i 8 miejsce). Nie najlepiej też wygląda zestawienie dotyczące cen paliw (8 miejsce). Jeżeli chodzi o infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych i wypożyczalnię samochodów Rzeszów zajął odpowiednio 6 i 3 miejsce. W przypadku opłat za ubezpieczenie i wymianę opon Rzeszów uplasował się 2 i 3 pozycji. Stolica Podkarpacia została najlepiej oceniona w kategorii dotyczącej infrastruktury do parkowania w mieście (1 miejsce).

Można powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, zeszłoroczne 3 miejsce Rzeszowa było wyjątkiem. Przeważnie stolica Podkarpacia, tak jak w tym roku, kręciła się w okolicach 5-6 pozycji.

W kategorii miast do 300 tys. pierwsze miejsce zajął Sosnowiec, drugie Częstochowa a trzecie Gliwice. Wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców najlepiej wypadły Gdańsk, Kraków oraz ex equo Szczecin i Bydgoszcz.

Szczegóły raportu na temat Rzeszowa: https://www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom/rzeszow

Więcej na temat najnowszego rankingu: https://www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4