Weszliśmy w epokę dronów i robotyzacji w nauczaniu – zmiana w szkołach regionu

KATEGORIA: EDUKACJA / 13 października 2023

Krystyna Wróblewska - Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich.
Fot. PZPW

W województwie podkarpackim realizowane jest wiele projektów z dofinansowaniem zewnętrznym, które mają podnieść poziom cywilizacyjny regionu – od budowy nowych dróg, do wspierania młodych startupów. Ale rozpoczęty właśnie projekt edukacyjny RaP STEAM może być rewolucyjny dla zmian w kierunkach kształcenia młodego pokolenia. Zadaniem projektu jest przygotowania nowych kadr dla powstającego w Polsce przemysłu robotycznego i dronowego.

Projekt edukacyjny „RaP STEAM – robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego” (tak brzmi pełna nazwa projektu), realizowany jest przez Samorząd Województwa Podkarpackiego (jako lider), a uczestniczy w nim m.in. Politechnika Rzeszowska i Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. W imieniu lidera projekt koordynuje dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich (PZPW) Krystyna Wróblewska.

W ramach projektu w przeciągu kilku najbliższych lat w szkołach podstawowych województwa ma powstać nawet kilkaset pracowni robotycznych i w oparciu o nie mają być kształcone dzieci w umiejętnościach konstruowania oraz programowania robotów i dronów. Wejście z takim programem już do szkół podstawowych ma zapewnić podstawową wiedzę i fascynację tą dziedziną u przyszłych studentów, których dalsza nauka powinna operować już na znacznie wyższym poziomie skomplikowania, innowacyjności i tworzenia nowych technologii. Jednym z pierwszych zadań projektu jest jego rozpropagowanie i znalezienie chętnych wśród nauczycieli i wśród młodzieży.

- Moim marzeniem jest, żeby uczniowie połknęli bakcyla programowania, bo tak naprawdę chodzi o zmianę mentalności młodych ludzi - mówi Krystyna Wróblewska dyrektor PZPW w Rzeszowie. - Weszliśmy w epokę dronów i robotyzacji w wielu dziedzinach życie i nasza edukacja powinna podjąć ten innowacyjny wyścig. Na tym polu polska nauka i polski przemysł może być jednym z najlepszych na świecie – dodaje Wróblewska.

Choć robotyzacja procesów przemysłowych (choćby w produkcji motoryzacyjnej) stosowana jest już od dość dawna, to sam przemysł dronowy jest względnie młodą gałęzią gospodarki. Jego rewolucyjne zastosowanie we współczesnym świecie pokazało choćby kilka ostatnich konfliktów zbrojnych. Między innymi wojna między Azerbejdżanem i Armenią (w 2020 r.), a potem wojna na Ukrainie (od 2022 r.). I nie ma się co dziwić, bo to zwykle zapotrzebowanie militarne w największym stopniu generuje powstawanie nowych technologii i nowych gałęzi przemysłu.

Od kilku lat także w Polsce gwałtownie rozwija się przemysł dronowy. Jego liderami są: prywatna firma WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z ośrodkami w Zielonce pod Warszawą i w Stalowej Woli. Oba podmioty odpowiadają za powstanie wielu dronów obserwacyjnych i bojowych (tzw. amunicji krążącej) wykorzystywanych w Polskich Siłach Zbrojnych a także w walkach na Ukrainie. Należy się jednak spodziewać, że w ślad za produkcją dla wojska przemysł dronowy będzie znajdował coraz większe zastosowanie także w produkcji cywilnej. Już teraz na rynku dostępne są np. drony do filmowania, inteligentne odkurzacze czy kosiarki do trawy.

Do projektu RaP STEAM – robotyka i programowanie zgłosiło się aż 771 publicznych i niepublicznych szkół podstawowych z terenu całego województwa podkarpackiego. Wartość projektu wynosi 133 mln złotych, w tym 119,7 mln złotych to kwota dofinansowania – głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa, a 13,3 mln złotych to wkład własny Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Całość zadania obliczono na stworzenie całościowego systemy edukacji w dziedzinie robotyki i programowania. W ramach projektu przewidziano najpierw realizacje szkoleń dla nauczycieli i kadry zarządzającej procesem i programami nauczania, potem mają powstać pracownie robotyczne z odpowiednim wyposażeniem w poszczególnych szkołach, w końcu mają być organizowane warsztaty, zajęcia pozalekcyjne oraz ogólnowojewódzkie konkursy z zakresu programowania i budowy robotów oraz dronów. W całym przedsięwzięciu intensywnie ma uczestniczyć Politechnika Rzeszowska oraz Centrum Naukowe Łukasiewicz.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4