Kwesty na cmentarzach. Uratują stare nagrobki i pomogą potrzebującym

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 1 listopada 2023

Stary Cmentarza w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Od godziny 10 rano do zmroku potrwa dzisiejsza (środa, 1 listopada) kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na remont nagrobków na zabytkowym Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Na rzeszowskich cmentarzach kwestować będą również wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie, którzy będą zbierać środki na rzecz osób bezdomnych i ubogich.

Od lat ratują zabytkowe nagrobki

Organizatorem corocznej zbiórki pieniędzy na największych rzeszowskich cmentarzach jest Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło. W tym czasie dzięki ich pracy i hojności darczyńców udało się zebrać fundusze i odnowić ponad 84 stare nagrobki.

Podczas zorganizowanej po raz 21. kwesty w dniu Wszystkich Świętych, aż 40 wolontariuszy będzie zbierać pieniądze do puszek na terenie dwóch największych rzeszowskie nekropolii – Wilkowyja i Pobitno. Dochód z kwesty w całości zostanie przeznaczony na renowację nagrobków - wyłącznie na Starym Cmentarzu.

Podczas tegorocznej zbiorki nie zabraknie znanych rzeszowskich twarzy. Już od godziny 11.00 mieszkańcy miasta na cmentarzu Pobitno i Wilkowyja będą mogli spotkać wśród kwestujących przedstawicieli władz miasta z prezydentem na czele, a także radnych czy reprezentantów różnych rzeszowskich środowisk.

Jeżeli od lat wspieracie szczytny cel Stowarzyszenia, ale w tym roku nie będziecie obecni na rzeszowskich cmentarzach, to organizatorzy zbiórki przypominają, że wesprzeć ją mona także poprzez wpłatę na konto Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie - nr 59 1240 1792 1111 0000 1974 0423.

***

Stary Cmentarz w Rzeszowie założony został w 1792 r. i czynny był do 1909 r. Przez ponad 117 lat służył mieszkańcom miasta Rzeszowa i okolicznych gmin przynależnych do parafii rzeszowskiej: Ruska Wieś, Staroniwa, Zwięczyca, Pobitno, Załęże, Wilkowyja i Drabinianka (przysiółek Podpromie). Był cmentarzem chrześcijańskim, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli również wyznawcy innych wyznań - protestanci i prawosławni.

W chwili założenia jego teren, położony poza obszarem miejskim, obejmował ok. 1/3 obecnej powierzchni w kształcie litery L i rozciągał się na wschód i południe od kościoła Św. Trójcy. Z biegiem lat, wraz ze wzrostem liczby mieszkańców miasta (ludność katolicka w 1785 r. – 1 661 osób, 1869 r. – 4 177 osób, 1900 r. – 10 693 osoby na ogólną liczbę 17 488 mieszkańców), cmentarz był trzykrotnie poszerzany, przed 1879 r. sięgał do brzegów Wisłoka. Końcem wieku okazał się już niewystarczający dla potrzeb miasta i decyzją Rady Miejskiej z dniem 1 stycznia 1910 r. zamknięty został dla celów grzebalnych. Zastąpił go cmentarz na Pobitnem.

Fot. profil FB Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie

1 listopada pamiętajmy też o żyjących

Na terenie rzeszowskich nekropolii - Pobitno i Wilkowyja będzie można także spotkać wolontariuszy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie, którzy 1 i 2 listopada kwestować będą na rzecz osób bezdomnych i ubogich.

W środę, 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych i w czwartek, 2 listopada, w Dzień Zaduszny po raz kolejny nasi wolontariusze pojawią się na cmentarzach Rzeszowa i okolic, zbierając do puszek datki, które przeznaczamy na pomoc osobom potrzebującym, znajdującym się w trudnej sytuacji, np. w kryzysie bezdomności, długotrwałego bezrobocia, ubóstwa itp. Zachęcamy wszystkich wrażliwych na krzywdę drugiego człowieka do przyłączenia się do naszej zbiórki. Każda, nawet najdrobniejsza wpłata, ma dla nas i dla naszych podopiecznych ogromne znaczenie - czytamy na stronie Towarzystwa.

W corocznej akcji Towarzystwa można także uczestniczyć nie wychodząc z domu, poprzez udział w internetowej zbiórce na stronie pomagam.pl/kwesta.

Środki pozyskane podczas kwesty przeznaczone zostaną m.in. na funkcjonowanie albertyńskich schronisk dla osób bezdomnych, w tym schronisk z usługami opiekuńczymi, kuchni dla ubogich czy Centrum Integracji Społecznej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach swojej działalności (wspartej również środkami z tej zbiorki) Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie udziela bezpośredniej pomocy materialnej rodzinom ubogim czy wielodzietnym oraz organizujemy dla dzieci z tych rodzin imprezy i zabawy, np. z okazji rozpoczęcia wakacji czy św. Mikołaja.

***

Towarzystwo w duchu swojego patrona św. Brata Alberta jest katolicką, świecką i niezależną organizacją pożytku publicznego, a jego misją jest niesienie pomocy osobom bezdomnym, ubogim, uzależnionym, samotnym, czy też zwalnianym z aresztów śledczych i zakładów karnych.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4