Po 18 latach zastąpi Józefa Jodłowskiego. Jest nowy starosta rzeszowski

KATEGORIA: POLITYKA / 6 listopada 2023

Nowy starosta rzeszowski Marek Sitarz (z lewej) i ustępujący starosta, senator-elekt Józef Jodłowski
Fot. Maciej Terpiński

Dotychczasowy wicestarosta rzeszowski Marek Sitarz zastąpi dotychczasowego wieloletniego starostę Józefa Jodłowskiego, który został wybrany na senatora RP. Wyboru w poniedziałek (6 listopada) dokonali radni powiatu rzeszowskiego. Wybrano też pozostałych członków Zarządu Powiatu Rzeszowskiego i przyjęto ślubowanie nowej radnej.

Podziękowania za 18 lat na urzędzie starosty

- Wszystko ma początek i koniec. Dzisiejszy dzień jest podsumowaniem 25 lat pracy w samorządach. Był to okres bardzo trudny, ale z drugiej strony dający też dużą satysfakcję - podkreślał w swoim wystąpieniu odchodzący starosta Józef Jodłowski.

Z wspomnianych 25 lat, aż 18 lat (i 18 dni) Jodłowski pełnił funkcję starosty rzeszowskiego. Wcześniej był powiatowym radnym. Jak zaznaczał, samorządy zmieniły oblicze małych ojczyzn. A sam powiat rzeszowski z kolei bardzo wielostronnie rozwijał się w ostatnich latach, choć nie brakowało trudnych decyzji.

- To była zespołowa praca. Zawsze mogłem liczyć na swój zespół, na osoby, które w tym samorządzie pracują - dziękował Józef Jodłowski za zaangażowanie swoim współpracownikom, podkreślając ich dużą odpowiedzialność.

- Nasze decyzje wybiegały do przodu - mówił senator-elekt przywołując przykład strefy ekonomicznej na Dworzysku w Rzeszowie, nad której powstaniem prace zaczynały się jeszcze w czasach gdy bezrobocie w powiecie wynosiło aż kilkanaście procent. W rezultacie strefa przyniosła powstanie kilkudziesięciu zakładów oraz kilku tysięcy nowych miejsc pracy stając się gospodarczym sercem powiatu i regionu. - Ten efekt daje teraz satysfakcję - zaznaczał Jodłowski.

Odchodzący starosta dziękował też za oddane głosy – niemal 109 tysięcy, które pozwoliły mu uzyskać mandat senatora w okręgu nr 56 (Rzeszów-Łańcut) z listy Prawa i Sprawiedliwości.

- Zawsze instytucje samorządowe były kuźnią kadr dla naszej administracji i tak się stało w przypadku naszego doświadczonego starosty, który będzie teraz zasiadał w izbie wyższej parlamentu - podkreślał Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, dziękując staroście za lata współpracy.

Wśród dziękujących nie mogło zabraknąć również Stanisława Ożoga – pierwszego starosty rzeszowskiego (1998-2005), poprzednika Józefa Jodłowskiego na tym stanowisku, późniejszego posła, eurodeputowanego i senatora kończącej się kadencji. Teraz to także Jodłowski zastąpi Ożoga, który już nie kandydował do parlamentu, w Senacie RP.

- Zostałeś bardzo dobrym starostą. Drogi Józefie, byłeś bardzo dobrym samorządowcem – czuj się nadal samorządowcem jako parlamentarzysta, bo samorząd zmienił oblicze tej ziemi, całej Polski - podkreślając, że ani przez moment nie wątpił co do słuszności swojej decyzji rekomendującej 18 lat temu Jodłowskiego na stanowisko starosty.

Swoje podziękowania odchodzącemu staroście złożyli też włodarze gmin powiatu rzeszowskiego, dyrektorzy placówek edukacyjnych podległych starostwu oraz komendanci policji i Państwowej Straży Pożarnej. Z kolei Adam Krzysztoń, starosta łańcucki reprezentujący zarząd Związku Powiatów Polskich wręczył Józefowi Jodłowskiemu odznaczenie „Starosta 25-lecia”.

Adam Krzysztoń i Józef Jodłowski
Fot. Maciej Terpiński

- Bardzo dziękujemy Józefowi Jodłowskiemu za wszystkie dotychczasowe działania na rzecz samorządności i za pracę, jaką wykonał dla mieszkańców powiatu. Życzymy, by w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej kontynuował pracę dla dobra ojczyzny - mówił Adam Krzysztoń.

Członek ustępującego Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyna Sokołowska, występując jako przedstawiciel Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Europejskiego Komitetu Regionów, życzyła ustępującemu staroście powodzenia w dalszej działalności publicznej oraz owocnej współpracy nowego senatora z samorządem powiatu rzeszowskiego.

Józef Jodłowski był nie tylko starostą rzeszowskim, pełnił też mandat radnego powiatu z okręgu obejmującego gminy Lubenia i Tyczyn. Wybór do Senatu spowodował, że jego mandat wygasł. W jego miejsce radną została Grażyna Pękala, która startowała w 2018 r. z list PiS i uzyskała kolejną największą liczbę głosów. Pękala była już radną w poprzedniej kadencji. Nowa radna złożyła ślubowanie na poniedziałkowej sesji.

Wybrano nowego starostę i Zarząd Powiatu

Wybór starosty Józefa Jodłowskiego na senatora oznaczał konieczność ustąpienia całego Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, który złożył rezygnację.

Jednym kandydatem na stanowisko nowego starosty był zgłoszony przez klub PiS dotychczasowy wicestarosta Marek Sitarz. Wybór odbył się w głosowaniu tajnym. Oddano 28 głosów w tym 1 nieważny. Za kandydaturą Sitarza opowiedziało się 24 radnych, 2 było przeciw, 1 osoba się wstrzymała.

- To co wspólnie wypracowaliśmy przez te lata, będę kontynuował. Szanujmy się, pracujmy w zespole spokojnie do końca tej kadencji - zapowiadał i prosił w pierwszych słowach po wyborze nowy starosta Marek Sitarz, dziękując za oddane głosy.

Radni wybrali też nowy Zarząd Powiatu. Nowo wybrany starosta zaproponował na swego zastępcę Tadeusza Pachorka, dotychczasowego członka zarządu. Rada wybrała go 24 głosami za, przy 2 głosach przeciwnych i 2 wstrzymujących się.

Na pozostałych członków zarządu nowy starosta zaproponował Lucynę Sokołowską, Jana Sieńkę i Annę Wolską. Dwie pierwsze osoby były już członkami ustępującego zarządu. Wyniki głosowania były następujące: Lucyna Sokołowska i Jan Sieńko otrzymali po 26 głosów za, 1 przeciw i 1 wstrzymujący. Anna Wolska – 25 głosów za, 2 przeciw i 1 wstrzymujący.

Marek Sitarz - nowy starosta rzeszowski
Fot. Maciej Terpiński

Kim jest nowy starosta rzeszowski?

Nowo wybrany starosta rzeszowski Marek Sitarz urodził się 2 lipca 1959 roku w Rzeszowie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. W latach 1990-2006 był dyrektorem szkoły podstawowej w Łące. W latach 2003-2008 sprawował funkcję Prezesa Powiatowego Związku Sportowego. Był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Trzebownisku. Od 1999 r. współorganizował i nadzorował działalność Centrum Dziennej Aktywności dla Dzieci „Sprawnych Inaczej” w Łące. Z zaangażowaniem wspiera działalność stowarzyszeń ukierunkowanych na niesienie takiej właśnie pomocy oraz na aktywizowanie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Od lat jest aktywnym samorządowcem. Był radnym Gminy Trzebowisko i przewodniczącym tamtejszej Komisji Oświaty. Od 1999 roku zasiada w Radzie Powiatu Rzeszowskiego, zaś 4 maja 2004 roku został wybrany wicestarostą rzeszowskim i funkcję tę pełnił do poniedziałkowej sesji.

W samorządzie powiatowym Marek Sitarz zajmował się sprawami społecznymi i oświatowymi. Znany jest także z zamiłowania do sportu, upowszechniania fizycznej aktywności oraz z rozbudzania sportowych pasji wśród najmłodszych mieszkańców powiatu rzeszowskiego. Za swoją aktywność w tym obszarze otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Złotą i Srebrną Odznakę Ludowych Zespołów Sportowych za całokształt pracy w dziedzinie sportu oraz Honorową Odznakę Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego przyznaną za zasługi dla rozwoju sportu szkolnego. Angażował się w ciągłe unowocześnianie i doposażanie placówek oświatowych pozostających w gestii powiatu rzeszowskiego, które w chwili obecnej spełniają najwyższe standardy, kształcą na nowoczesnych kierunkach, dostosowanych do potrzeb rynku pracy.

Marek Sitarz za zasługi w pracy na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego uhonorowany został odznaczeniami państwowymi: Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2022 r. otrzymał Nagrodę Rady Powiatu Rzeszowskiego w kategorii „pomoc bliźnim” za działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych, a także za podejmowanie znaczących przedsięwzięć i zaangażowanie w społeczną działalność. Za pracę na rzecz drugiego człowieka przyznano mu „Order Dobroci”, zaś za zasługi w poprawianiu warunków życia osób niepełnosprawnych z terenu województwa podkarpackiego - „Dyplom Wdzięczności”.

Rafk

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4