Sejm zdecydował ws. in vitro. Co z miejskim programem w Rzeszowie?

KATEGORIA: ZDROWIE / 1 grudnia 2023

Fot. Pixabay.com

Kilka dni temu Sejm przyjął obywatelski projekt ustawy dotyczący finansowania z budżetu państwa metody zapłodnienia in vitro. Przewiduje on, że co roku na refundację tego typu leczenia ma być przeznaczone minimum 500 mln zł. Mimo to władze Rzeszowa deklarują, że nie zamierzają zrezygnować z miejskiego programu dofinansowania do in vitro.

Sejm przyjął ustawę

W środę 29 listopada Sejm przyjął obywatelski projekt ustawy dotyczący finansowania leczenia niepłodności za pomocą metody in vitro z budżetu państwa. Co roku na realizację tego programu państwo ma przeznaczać co najmniej 500 mln zł. Ustawa została złożona do laski marszałkowskiej jeszcze w zeszłej kadencji Sejmu. Teraz trafiła do prac w parlamencie z inicjatywy nowej większości, którą tworzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

Po głosowaniu w Sejmie, ustawa trafi do Senatu. Jeśli senatorowie przyjmą ją bez żadnych poprawek, trafi ona do prezydenta Andrzeja Dudy. Szef Kancelarii Prezydenta Marcin Mastalerek zapowiedział niedawno na antenie Polsat News, że Andrzej Duda nie będzie blokował ustawy o refundacji in vitro, choć przed jej podpisaniem musi poznać oczywiście ostateczną wersje dokumentu.

Jeżeli ustawa o refundacji in vitro wejdzie w życie, to będzie oznaczało powrót do finansowania tej metody leczenia niepłodności po 6 latach.

Co z programem w Rzeszowie?

Co w takim razie z miejskim programem „Tak dla in vitro”, który działa od tego roku w Rzeszowie? Przypomnijmy, że program skierowany jest do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z niepłodnością. Mogło z niego skorzystać 40 par. Dofinansowanie wynosiło maksymalnie 5 tys. zł, co przekładało się na 80 procent kosztów tej procedury. Projekt miał być realizowany w ramach programu polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Rzeszowa na lata 2022-2025”.

W rzeszowskim ratuszu usłyszeliśmy, że prawdopodobne wprowadzenie refundacji in vitro z budżetu państwa nie wpłynie na kontynuację miejskiego programu.

- Zamierzamy ten program kontynuować, tak jak to na początku założono do 2025 roku, potem będziemy się zastanawiać co dalej - mówi rzecznik prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec.

W projekcie budżetu Rzeszowa na 2024 nie wyszczególniono konkretnej kwoty jaką miasto przeznaczy na program „Tak dla In Vitro”. Ratusz informuje, że chodzi o kwotę 200 tys. zł.

- Dofinansowanie do leczenia niepłodności w projekcie budżetu zostało włączone do Programu Profilaktyki Zdrowotnej. W 2023 roku na „Tak dla in vitro” przeznaczyliśmy 200 tys. zł. W 2024 roku i również w 2025 roku, planujemy wydać taką samą kwotę - zaznacza Marzena Kłeczek-Krawiec.

Za realizację programu „Tak dla In Vitro” w Rzeszowie odpowiada podmiot leczniczy Parens w Rzeszowie. Rekrutacja odbyła się w lutym tego roku. Zgłosić się do niej miało 21 par.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4