Strażacy usuwali skutki intensywnych opadów śniegu na Podkarpaciu

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 4 grudnia 2023

Fot. OSP Tylawa/KW PSP w Rzeszowie

286 razy wyjeżdżali od soboty do poniedziałku (2-4 grudnia) podkarpaccy strażacy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu.

- Nasze działania polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów, gałęzi oraz drzew, które runęły pod naporem ciężkiego śniegu na ulice, chodniki i linie energetyczne - mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach przemyskim, jarosławskim i bieszczadzkim. Na szczęście nikt nie został ranny.

Strażacy apelują do zarządców, właścicieli i administratorów budynków o usuwanie śniegu z dachów oraz sprawdzanie grubości pokrywy śnieżnej.

- Pamiętajmy, że metr sześcienny śniegu może ważyć nawet kilkaset kilogramów co stanowi ogromne dodatkowe obciążenie dla konstrukcji budowlanej i może doprowadzić do tragedii - bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Przejezdne są wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Przejezdna jest też sieć kolejowa. Służby dyżurne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na bieżąco monitorują komunikaty pogodowe. W ciągłej gotowości są drużyny szybkiego usuwania usterek i lokomotywy osłonowe. W celu zapewnienia przejezdności na terenie kraju wykonane zostały jazdy patrolowe na prawie 1500 km linii kolejowych. Odśnieżono prawie 500 km szlaków.

Ze względu opady marznącego deszczu i oblodzenie sieci trakcyjnej na dwóch liniach na terenie Podkarpacia: Jarosław – Rzeszów i Przeworsk – Leżajsk od soboty wprowadzone zostały zmiany w komunikacji. Jazda pociągów na tych odcinkach była zapewniona przy wykorzystaniu lokomotyw spalinowych. Odlodzony został już odcinek z Rzeszowa do Jarosławia, prace trwają jeszcze na drugim. Komunikaty o zmianach są wygłaszane na stacjach, przystankach, w pociągach i na Portalu Pasażera. Podróżnym udostępniane są ciepłe napoje i poczęstunek.

Silne opady śniegu w regionie już zakończyły się. Synoptycy prognozują natomiast dla południowych powiatów Podkarpacia zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane słabymi opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 25 km/h, w porywach do 55 km/h, z południa.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4