Papieskie pozdrowienia dla Podkarpacia, szopka z Markowej w Rzymie

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 4 grudnia 2023

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Papież Franciszek pozdrowił polską delegację. W ostatnich dniach Samorząd Województwa Podkarpackiego zorganizował kilka wydarzeń promujących Błogosławioną Rodzinę Ulmów. W niedzielę w polskim kościele w Rzymie po raz pierwszy przedstawiona została zaprezentowana została Szopka Bożonarodzeniowa z Markowej.

Papieskie pozdrowienia padły tuż po modlitwie na „Anioł Pański”.

- Pozdrawiam pielgrzymów z Włoch i ze wszystkich stron świata, szczególnie Polaków, którzy uczestniczą w wydarzeniach organizowanych w Rzymie ku czci rodziny Ulmów, męczenników, niedawno beatyfikowanych – tak brzmiały pozdrowienia papieża Franciszka.

Jego słowa odczytał siedzący obok papieża, ksiądz Paolo Braida. Z powodu choroby Ojciec Święty nie pojawił się tradycyjnie w oknie przed placem Świętego Piotra, ale połączył się z Domu Św. Marty, a zgromadzeni na placu wierni, śledzili transmisję na telebimach. W Rzymie przebywał m.in. marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, radni Kamila Piech, Czesław Łączak i Mieczysław Tołpa, wójt Markowej Mirosław Mac, dyrektor rzeszowskiego IPN Dariusz Iwaneczko oraz ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego.

W niedzielę po raz pierwszy zaprezentowana została Szopka Bożonarodzeniowa z Markowej. W tym tygodniu weźmie udział w światowej wystawie na Placu Świętego Piotra gdzie ustawionych będzie wśród stu podobnych dzieł z całego świata. Szopka została wyeksponowana w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy w Rzymie. Jest to najstarszy polski ośrodek duszpasterski zlokalizowany poza krajem. Został ustanowiony w II poł. XVI wieku. z inicjatywy kardynała Stanisława Hozjusza. W świątyni odprawiona została także specjalna msza św. koncelebrowana przez ks. Pawła Ptasznika – rektora kościoła, ks. Piotra Bajora – referenta watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji oraz ks. Witolda Burdę, postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, który wygłosił homilię. - W przejmującym kazaniu mówił o miłości bliźniego, która powinna być fundamentem szczęśliwej rodziny. Przykładem jak tworzyć takie fundamenty jest dla nas rodzina Wiktoria i Józefa Ulmów. W mszy uczestniczyła polska delegacja z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele - informuje Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

- Dla mnie ta szopka jest piękna, taka podkarpacka, jakby prosto ze skansenu. Widzę ją dziś po raz pierwszy, wcześniej tylko na zdjęciu. To duże wyróżnienie, cieszymy się bardzo, że nasza szopka z symboliką nawiązującą do Rodziny Ulmów, stanie wśród stu podobnych dzieł z całego świata. Dziś kończymy, podsumowujemy Rok Rodziny Ulmów na Podkarpaciu. To ważne aby ten heroiczny czyn był znany nie tylko u nas, ale w całej Europie i ta szopka przyczyni się do tego. Każdy trochę się zatrzyma, skłoni do refleksji i będzie miał w pamięci tę historię – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Szopka stworzona przez lokalnego artystę Jana Szajera, odwołuje się do historii Rodziny Ulmów. Zbudowana została z drewna i słomy. Mierzy ponad 1,7 metra długości i 1,3 metra wysokości. Przedstawia typową wiejską chatę. W centrum domu ustawiona została Święta Rodzina, z boku towarzyszą jej Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z Dziećmi. Wejścia do domu strzegą anioły. Na ścianie budynku upamiętnieni zostali Żydzi, którzy wraz z Ulmami zostali zastrzeleni przez niemieckich oprawców. Szopka jest wyrazem wdzięczności za beatyfikację Rodziny Ulmów oraz dowodem pamięci, o heroizmie i człowieczeństwie. Przypomina, co stanowiło fundament życia Ulmów.

Szopka powstała z inicjatywy marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, oraz ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, przy wsparciu Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

W poniedziałek szopka została przetransportowana na Plac Świętego Piotra. Oficjalne otwarcie wystawy i prezentacja stu szopek z całego świata nastąpi 8 grudnia.

Wcześniej delegacja samorządowa z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, rozpoczęła swój pobyt od spotkania z ambasadorem RP w Watykanie Adamem Kwiatkowskim. W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałek Ewa Draus oraz radni Kamila Piech, Czesław Łączak i Mieczysław Tołpa, a także wójt Markowej Mirosław Mac. W trakcie spotkania Ambasador dziękował za wszystkie aktywności organizowane na Podkarpaciu, które eksponują historię Rodziny Ulmów.

Film „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina” autorstwa Dariusza Walusiaka, podobnie jak w Brukseli, również w Rzymie wywołał wiele wzruszeń i emocji. Seans zorganizowano w hotelu Grand del Gianicolo. Gospodarzem spotkania był marszałek Władysław Ortyl. Gościem honorowym pokazu był Adam Kwiatkowski - ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Wśród widzów znaleźli się także Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak i konsul RP Piotr Chudy. Nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa oraz Polonii. Rys historyczny do filmu przedstawił Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN.

- Wracamy właśnie z Brukseli gdzie otworzyliśmy wystawę i zorganizowaliśmy projekcję filmu. Teraz przyjechaliśmy do Rzymu i do Watykanu. To miejsce szczególnie ważne, aby tę dramatyczną historię Rodziny Ulmów wspominać. Nasze działania związane są z ogłoszonym przez Sejmik Województwa Podkarpackiego „Rokiem Rodziny Ulmów”. Decyzja zapadła po tym, jak ogłoszono datę beatyfikacji. Ten czas wypełniony był różnymi aktywnościami. Współpracowaliśmy z komitetem powołanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Te wszystkie działania będą przedłużone na kolejny rok, ponieważ decyzją Sejmu RP kolejne 12 miesięcy już w całym kraju będą nazwane „Rokiem Rodziny Ulmów”. Mamy w planie kolejne wydarzenia. Przypomnę, że toczą się działania zmierzające do tego aby Rodzina Ulmów była patronem naszego lotniska – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Projekcji filmu towarzyszyła promocja regionalnych produktów z Podkarpacia przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Markowej.

W sobotę w polskim kościele pw. św. Stanisława odbyło się otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej” i kolejna projekcja filmu. W poniedziałek zaplanowano otwarcie wystawy fotografii Grzegorza Gałązki oraz spotkanie z ambasador RP we Włoszech Marią Anders.

Red.

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

Fot. Sebastian Kieszkowski/UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4