Tutaj marzenia stały się rzeczywistością. Podwójny jubileusz RARR i Aeropolis

KATEGORIA: GOSPODARKA / 7 grudnia 2023

Fot. Maciej Terpiński

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób mogło sądzić, że rozległe tereny wokół lotniska w Jasionce staną się gospodarczym sercem Podkarpacia. To historia sukcesu, choć początki były skromne. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” świętują podwójny jubileusz: RARR 30-lecia, a Aeropolis 20-lecia. Jubileuszowa gala odbyła się w środę 6 grudnia w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce.

W uroczystościach wzięła udział Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i rozwoju regionalnego, pełniąca funkcję wojewody wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, przedstawiciele samorządu województwa, który jest właścicielem spółki RARR marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus i członek zarządu Stanisław Kruczek, a także wiceprzewodniczący sejmiku województwa Jerzy Cypryś. Nie mogło zabraknąć też byłych prezesów i pracowników agencji, przedsiębiorców, samorządowców i rektorów uczelni.

Początki w epoce tranformacji

- To właściwie dwa jubileusze, ale jedna historia - zaznaczył na wstępie Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przypominając powstanie RARR na początku burzliwych lat 90.

- Były to czasy wielkich zmian, niepewności, ale także ogromnych możliwości. Polska przechodziła przez transformację, a my urodziliśmy się z potrzeby wspierania tego procesu na Podkarpaciu - mówił prezes Bednarz.

Początkowo działalność RARR skupiała się na szkoleniu przedsiębiorców, wsparciu lokalnych samorządów i pomocy bezrobotnym.

- Byliśmy pionierami w wykorzystywaniu funduszy przedakcesyjnych, co pozwoliło nam zainwestować w rozwój infrastruktury regionu. Wspieraliśmy tworzenie i modernizację zakładów pracy. Realizowaliśmy projekty dotyczące obszarów wiejskich, ekonomii społecznej, aktywizacji zawodowej i współpracy transgranicznej - wyliczał prezes RARR.

Agencja pełniła rolę regionalnej instytucji finansującej podpisując umowy z setkami przedsiębiorców na modernizację ich zakładów produkcyjnych.

- Główny cel pozostawał niezmienny - rozpędzić podkarpacką gospodarkę. Aby tak się stało musieliśmy stworzyć przyjazne środowisko, które przyciągnie inwestorów z ich technologiami i kapitałem, a także ułatwi rozwój obiecującym polskim firmom - przypominał Mariusz Bedarz.

Z czasem działania RARR ewoluowały. - Zrozumieliśmy, że nasza rola nie ogranicza się tylko do bezpośredniego wsparcia gospodarczego. Zaczęliśmy działać jako katalizator innowacji, łącząc przedsiębiorców, instytucje naukowe i lokalne władze, aby wspólnie kreować przyszłość naszego regionu - mówił prezes.

Fot. Maciej Terpiński

„Złote dziecko”

Tak w 2003 r. narodził się projekt Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”. - Można powiedzieć – naszego złotego dziecka - podkreślał Bednarz. - 10 kilometrów od Rzeszowa na pustych polach wokół lotniska w Jasionce, na łąkach i w lesie zarysowany został plan wyjątkowej strefy gospodarczej. Sceptyków nie brakowało, bo 20 lat temu trudno było sobie wyobrazić taką sieć dróg i zakładów produkcyjnych, jakie tu mamy dziś.

Jak dodał, były jednak osoby, które w to wierzyły, a teraz są gośćmi obecnego jubileuszu. Prezes Bednarz przypomniał ich nazwiska, to Teresa Kubas-Hul, Barbara Kostyra, Adam Markusiewicz i Andrzej Szortyka.

W parku od początku pokładano duże nadzieje. Wyrazem tego była symboliczna nazwa „Aeropolis” i logo przypominające turbinę lotniczą. - Ten symbol jak i nazwa „Aeropolis” podkreślają związek z branżą lotniczą i kosmiczną, ale też przypominają ideę, którą staramy się realizować od lat – tworzyć środowisko współpracy wielu firm, instytucji i ośrodków badawczych, czyli po prostu łączyć ludzi, różne kompetencje i pomysły, by wspólnie budować coraz silniejsze firmy, rozwijać wynalazki i dawać naszej gospodarce moc do konkurowania w świecie, w którym postęp technologiczny następuje w tempie wykładniczym - mówił Mariusz Bednarz.

Jak zaznaczył, ta wizja miała rozmach i głęboki sens. W efekcie zainwestowano w rozwój lotniska, powstał nowy terminal, wydłużono pas startowy, zbudowano drogę lotniskową, powstały połączenia z autostradą A4 i drogą ekspresową S19.

W 2007 r. udało się ściągnąć pierwszych dużych inwestorów – firmy BorgWarner i MTU Aero Engines. W 2012 r. powstał Inkubator Technologiczny. Obok budynku Inkubatora Technologicznego później wyrosły Centrum Wystawienniczo–Kongresowe G2A Arena, hotel Holiday Inn Express oraz Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

- Konsekwentne inwestowanie w rozwój tej przemysłowej doliny sprawiło, że w momencie globalnych zmian na świecie i wojny w Ukrainie stolica Podkarpacia ze swoją zaawansowaną gospodarczą strefą była gotowa stać się strategicznym partnerem organizacji pomocy humanitarnej i wojskowej dla państwa wspieranego przez NATO - zaznaczył prezes RARR. - To wszystko sprawia, że po 20 latach działalności Aeropolis i 30 latach działalności RARR mówimy już nie tylko o gospodarczym sercu regionu pod Rzeszowem ale o hubie łączącym Europę i Wschód.

Jak podkreślał Mariusz Bednarz, historia RARR to nie tylko sukcesy, to także nauka płynąca z wyzwań jakie przyniosły trzy minione dekady.

- Uczyliśmy się elastyczności, innowacyjności i ciągłego dostosowywania do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Nigdy nie spoczęliśmy na laurach, zawsze dążyliśmy do bycia o krok przed potrzebami naszego regionu. Kompleks inkubatora stał się bazą dla jednego z najbardziej inspirujących przedsięwzięć agencji – programu Start in Podkarpackie, którym wsparliśmy setki startupów - mówił prezes RARR, dodając, że marzenia wynalazców i innowatorów zmotywowały agencję do organizacji wydarzenia Carpathian Startup Fest, które łączy startupy i inwestorów.

Jak zaznaczał Mariusz Bednarz, RARR chce iść dalej i w wizji na przyszłość jest nie tylko agencją rozwoju, ale centrum innowacji i kreatywności.

- Chcemy kontynuować naszą misję wspierania przedsiębiorczości, ale także być liderem w kreowaniu przyszłościowej gospodarki opartej na wiedzy, technologii i zrównoważonym rozwoju. Nasze plany na najbliższe lata są ambitne. Zamierzamy rozszerzyć nasze działania, pomagać przedsiębiorcom, szukać nowych wyzwań, zdobywać wiedzę, rozwijać biznesy wspólnie z naszymi startupami - zapowiedział prezes RARR dodając, że celem jest także wzmocnienie współpracy międzynarodowej by Podkarpacie stało się rozpoznawalne na świecie.

Jak podkreślał prezes Bednarz wszystkie osiągnięcia minionego 30-lecia były jednak niemożliwe bez największego zasobu spółki – ludzi – byłych i obecnych pracowników. Prezes dziękował też współpracującym z RARR-em przedsiębiorcom, samorządowcom i przedstawicielom uczelni. Dziękował też byłym i obecnym władzom Samorządu Województwa Podkarpackiego. Szczególne podziękowania skierował do minister funduszy i rozwoju regionalnego oraz marszałka Władysława Ortyla.

Fot. Maciej Terpiński

Sukces nie byłby możliwy bez ludzi

Marszałek Władysław Ortyl w swoim wystąpieniu nawiązał do początków RARR.

- Najważniejszymi aktorami tego sukcesu są ludzie. Na początku nie było pewności co do wszystkiego – długości zatrudnienia, czasami trzeba było walczyć z miesiąca na miesiąc o wynagrodzenia. Nie była to jednostka budżetowa, a biznesowa i musiała sama zdobyć środki na swoje utrzymanie. Był w tym pewien romantyzm i przyspieszona edukacja związana z rozwojem regionalnym, przedsiębiorczością, szkoleniami i różnego rodzaju instrumentami - mówił marszałek wspominając też czasy pierwszego zarządu województwa podkarpackiego.

- Gdy nie było wiadomo kto co ma zrobić, to szło się do RARR-u. To były pionierskie działania - podkreślał Ortyl, dodając, że agencja ciągle zmieniała się i dlatego przetrwała. - Tak uniwersalnej instytucji do tej pory na Podkarpaciu nie było – zaznaczył podsumowując marszałek, przypominając równocześnie, że RARR to nie tylko działania w sferze stricte gospodarczej, ale także społecznej. Sugerował też, że ze względu na zakres działania być może powinna nastąpić zmiana nazwy RARR z Rzeszowskiej na Podkarpacką.

Gratulując jubileuszu wszystkim pracownikom Władysław Ortyl przekazał na ręce prezesa Mariusza Bednarza pamiątkową przemyską fajkę jako nawiązanie do dojrzałości agencji.

- Nie byłoby tych dobrych projektów, tych dobrych przedsięwzięć, gdyby nie zgrany zespół osób, gdyby nie determinacja tych osób w dążeniu do wyznaczonych sobie celów, ale również gdyby nie oczekiwania zarządu województwa podkarpackiego, samego pana marszałka - mówiła z kolei Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i rozwoju regionalnego.

Minister podkreślała też działania RARR wychodzące poza obszar województwa podkarpackiego, przypominając realizację programu Dostępna Szkoła i dziękując szczególnie za ten projekt.

- RARR niewątpliwie wpływa na rozwój województwa podkarpackiego i dzięki ciężkiej pracy pracowników agencji możemy oglądać te efekty. Podkarpacie jest też liderem w wykorzystaniu środków europejskich, a swój udział ma w tym Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego - podsumowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fot. Maciej Terpiński

Okolicznościowy wykład pt. „Jak wygrać w biznesie dzięki ludziom? …czyli co wiemy z budowania ponad 100 firm w Europie i USA?” wygłosiła Róża Szafranek, założyciel i prezes spółki HR Hints, autor i właściciel Culturivy.

Innowator Podkarpacia

Podczas uroczystej gali rozdano także nagrody w XXIV edycji konkursu Innowator Podkarpacia.

Laureatem w kategorii „mikroprzedsiębiorstwo” została firma OHRV Motorcycle Engines, a nagrodę odebrał Tomasz Kuśnierz- współwłaściciel i główny konstruktor oraz wspólnik Dominik Kozik.

W kategorii „małe przedsiębiorstwo” nagrodę otrzymała firma Ledolux Poland, a odebrał ją prezes zarządu Artur Rozmus.

Wyróżnienia w konkursie otrzymały ponadto w kategorii „mikroprzedsiębiorstwo” firma AstroTectonic reprezentowana przez właścicielkę Noemi Zabari oraz firma Compact Charger P.S.A. reprezentowana przez prezesa Grzegorza Fludę.

Z kolei w kategorii „małe przedsiębiorstwo” wyróżnienie otrzymała firma Sense Monitoring reprezentowana przez wiceprezesa Artioma Komardina, a w kategorii „średnie przedsiębiorstwo” wyróżnienie powędrowało do spółki I-BS.PL reprezentowanej przez prezesa Henryka Mierzwińskiego.

***

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA zawiązana została aktem notarialnym 31 maja 1993 r, w formie spółki akcyjnej. Celem RARR S.A. jest prowadzenie działalności służącej wszechstronnemu rozwojowi regionu Podkarpacia poprzez skoncentrowanie i mobilizację potencjału środowisk lokalnych oraz działalność doradczą i usługową w procesach restrukturyzacji, otwierania i wspomagania przedsięwzięć gospodarczych, promocji regionu oraz pozyskiwania zagranicznych środków pomocowych.

Obszarem działania RARR S.A. jest jednak nie tylko województwo podkarpackie, gdyż wiele realizowanych przez Agencję projektów ma zasięg ponadregionalny, a nawet międzynarodowy.

RARR S.A. posiada duży potencjał kadrowy. Zatrudnia ponad 180 osób, między innymi prawników, ekonomistów, socjologów, finansistów, inżynierów i specjalistów w dziedzinie projektowania. Wszyscy posiadają niezbędne doświadczenie i wiedzę potrzebną przy realizacji oferowanych usług. W razie potrzeby RARR korzysta z sieci specjalistów współpracujących z Agencją w konkretnych zagadnieniach.

Rafk

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Fot. RARR

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4