W nocy na Podkarpaciu zmiana standardu sygnału programów TVP na MUX-3

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 18 grudnia 2023

Fot. Alehandra13/Pixabay.com

Uwaga widzowie z Podkarpacia! W nocy z 18 na 19 grudnia (z poniedziałku na wtorek) rozpoczyna się drugi etap przełączeń MUX-3 na nowy system nadawania DVB-T2/HEVC. Dzięki tej zmianie technologii widzowie będą mogli odbierać programy TVP w lepszej jakości. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia będą dostępne w standardzie HD.

Drugi etap przełączeń obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Kilka dni wcześniej, tj. w nocy z 14 na 15 grudnia rozpoczął się pierwszy etap zmiany, który objął zachodnią część Polski. Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC jest dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

- W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska dokona tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej - informuje TVP.

Od 15 grudnia na multipleksie szóstym została uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawiły się one na pozycjach (kanał LCN): 19 – TVP1; 28 – TVP2; 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. TVP1, TVP2 i TVP Info będą nadawane równocześnie z dwóch multipleksów.

Po 12 stycznia zdublowane kanały znikną, a powrócą TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat, zaś na szósty multipleks wróci jeszcze kanał TVP World. Wszystkie kanały, których emisja jest czasowo zawieszona można oglądać za pośrednictwem serwisu streamingowego TVP VOD. TVP Polonia z kolei kontynuuje emisję satelitarną i w sieciach kablowych. Wybrani operatorzy oferują też Alfa TVP.

Z kolei od 19 grudnia br. do oferty programów na MUX-3 dołączą TVP Kultura i TVP ABC.

Po zmianie standardu nadawania programy TVP nadawane z multipleksu trzeciego cyfrowej telewizji naziemnej nie będą już dostępne na starszych telewizorach i dekoderach, działających w starym systemie DVB-T/AVC. Do odbioru drogą naziemną pełnej oferty programowej Telewizji Polskiej będzie niezbędne urządzenie spełniające standard DVB-T2/HEVC.

- Widzowie, którzy już odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów - przypomina TVP.

Szczegółowe informacje dotyczące m.in. dostrajania odbiorników są dostępne na antenach TVP, w mediach społecznościowych, na stronie telewizjanaziemna.pl oraz w Telegazecie na stronie 358.

Od 12 grudnia dostępna jest również infolinia pod numerem 22 26 29 888.

Przypomnijmy, że MUX-3 z kanałami TVP pierwotnie miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku wraz z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Jednak w marcu 2022 r były już minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie tego terminu. Argumentował to wojną na Ukrainie, ponieważ trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku. Wydłużenie terminu zmiany standardu nadawania dla TVP krytykowali nadawcy komercyjni.

Według szacunków w Polsce jest 200 tys. domostw, które stracą dostęp do kanałów telewizyjnych z powodu zmiany standardu nadawania. Mogą oglądać tylko kanały z MUX-8 nadawanego w starym standardzie DVB-T. By oglądać programy z pozostałych multipleksów muszą kupić nowy telewizor lub dekoder. Program rządowego dofinansowania wymiany sprzętu, który obowiązywał w ub. roku już nie funkcjonuje.

Opr. Red.

Fot. telewizjanaziemna.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4