Generator Kompetencji 3.0. Tak RARR wesprze firmy z naszego regionu

KATEGORIA: GOSPODARKA / 22 grudnia 2023

Fot. RARR

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego uruchamia kolejny projekt wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników. W ramach inicjatywy Generator Kompetencji 3.0 będzie można uzyskać dofinansowanie na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.

Generator Kompetencji 3.0

Generator Kompetencji 3.0 to kolejny projekt Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przewidujący wsparcie dla lokalnych firm i ich pracowników z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki tej inicjatywie mikro, mali i średni przedsiębiorcy oraz pracodawcy z terenu subregionu rzeszowskiego (miasto Rzeszów, powiat rzeszowski, powiat dębicki, powiat leżajski, powiat łańcucki i powiat ropczycko-sędziszowski) będą mogli uzyskać dofinansowanie na wybraną przez siebie usługę szkoleniową znajdującą się w Bazie Usług Rozwojowych.

- Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności regionu poprzez podniesienie kwalifikacji i kompetencji pracodawców i ich pracowników oraz przedsiębiorstw społecznych z subregionu rzeszowskiego z wykorzystaniem usług rozwojowych dostępnych wyłącznie w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) - informuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Czym dokładnie jest Baza Usług Rozwojowych (BUR)? Jak podkreśla Agata Szostek, kierownik zespołu Działu Wspierania Przedsiębiorczości w RARR, to darmowa platforma internetowa, w której oferowane są usługi rozwojowe tj. szkolenia, kursy zawodowe, doradztwo, studia podyplomowe czy mentoring.

- Dzięki niej można podnieść kompetencje i kwalifikacje. Funkcję Administratora BUR pełni Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. PARP odpowiedzialna jest za kwalifikowanie instytucji szkoleniowych, które w BUR mogą świadczyć usługi rozwojowe, w szczególności te z możliwością dofinansowania - zaznacza kierownik zespołu Działu Wspierania Przedsiębiorczości w RARR.

Jak dodaje Agata Szostek, w ramach poprzednich edycji projektu Generatora Kompetencji wśród usług rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorców, największą popularnością cieszyły się kursy językowe z angielskiego, włoskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Kursy prawa jazdy, szkolenia fryzjerskie, ale też szkolenia z medycyny estetycznej, diagnostyki USG, czy kursy z obsługi MS Office.

1930 osób skorzysta

Wszystkie usługi rozwojowe wyszczególnione w Bazie Usług Rozwojowych, przy których oznaczona jest opcja „Możliwość dofinansowania” mogą być dofinansowane w ramach projektu. Jak podkreślają przedstawiciele RARR projekt zakłada udział co najmniej 918 podmiotów, w ramach którego 1930 osób uzyska kwalifikacje po opuszczeniu programu.

Dla kogo jest projekt Generator Kompetencji 3.0?

• pracownicy, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych),

➢ pracownicy organizacji pozarządowych, podmiotów administracji publicznej lub służb publicznych na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym,

➢ osoby pracujące, pracownicy przedsiębiorstw,

➢ osoby starsze w wieku 55 lat i więcej,

➢ organizacje pozarządowe i ich pracownicy, jak i osoby z nimi współpracujące (w tym wolontariusze),

➢ pracodawcy,

• z terenu woj. podkarpackiego z subregionu rzeszowskiego (miasto Rzeszów, powiaty: rzeszowski, dębicki, leżajski, łańcucki, ropczycko-sędziszowski),

• mające siedzibę lub oddział na terenie subregionu rzeszowskiego województwa podkarpackiego.

Dofinansowanie na usługi rozwojowe dla uczestników projektu oraz podmiotów objętych wsparciem wynosi 17 mln 762 tys. 420 zł. Środki finansowe będą wypłacane w formie refundacji po zrealizowaniu usługi i przedstawieniu przez przedsiębiorcę lub pracodawcę dokumentów potwierdzających skorzystanie z usługi i zapłaceniu za nią.

Limity i procent dofinansowania

Co z rekrutacją?

Jak przekazują przedstawiciele RARR rekrutacja uczestników projektu będzie odbywać się w cyklicznych naborach, które będą prowadzone w sposób ciągły przez cały okres trwania projektu. Ogłoszenia o terminach rekrutacji będą zamieszczane na stronie www.rarr.rzeszow.pl w Aktualnościach oraz w Zakładce Projekty RARR – Generator Kompetencji 3.0 minimum 10 dni roboczych przed rozpoczęciem rekrutacji.

Podmioty zainteresowane udziałem w Projekcie będą składać wypełnione i podpisane dokumenty zgłoszeniowe (zgodnie z Regulaminem wsparcia) do Operatora:

• osobiście siedzibie RARR S.A., ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów,

• za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej, na adres: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów,

• pocztą elektroniczną na adres e-mail: generatorkompetencji@rarr.rzeszow.pl, przy czym dokumenty zgłoszeniowe powinny być podpisane przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem, spełniającym warunki określone w ustawie o podpisie elektronicznym.

- Przed zgłoszeniem wniosku o dofinansowanie zainteresowane osoby mogą skorzystać z pomocy doradcy, który pokaże w jaki sposób poruszać się po Bazie, pomoże wybrać szkolenie oraz wytłumaczy w jaki sposób wypełnić dokumenty - zaznacza Agata Szostek.

Okres realizacji projektu: 01.01.2024 r. – 31.12.2027 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 Priorytet 7 FEPK.07 Kapitał ludzki gotowy do zmian Działanie FEPK.07.09 Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadr.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4