Rzeszów czeka na nową bibliotekę. Będzie kolejny konkurs architektoniczny

KATEGORIA: KULTURA / 22 grudnia 2023

Centralna Biblioteka Oodi w Helsinkach jest jednym z przykładów europejskich bibliotek o najciekawszej formie architektonicznej
Fot. wikipedia.org

Lokalny oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zorganizuje dla Rzeszowa kolejny konkurs architektoniczny dotyczący budowy miejskiego obiektu. Tym razem chodzi o nową siedzibę Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kolejny konkurs architektoniczny w Rzeszowie

Przypomnijmy, że niedawno doszło do rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego dotyczącego projektu budynku nowej auli miejskiej, która ma stanąć przy rzeszowskim ratuszu. Wynik postępowania konkursowego wzbudzał spore emocje.

Władze Rzeszowa zapowiadały, że to pierwszy z konkursów architektonicznych na miejskie obiekty. Kolejny będzie dotyczył znacznie większej inwestycji, bo budowy nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obecnie biblioteka jest rozsiana po kilku lokalach na terenie miasta (nie licząc osiedlowych filii). Z kolei Biblioteka „Nowa” ma stanąć na niezabudowanej działce pomiędzy Urzędem Marszałkowskim i Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego.

Konkurs na opracowanie projektu takiego obiektu również zorganizuje rzeszowski oddział SARP-u, który pokonał w przetargu dwie inne firmy: A2P2 architecture & planning Monika Arczyńska z Gdańska i łódzki oddział SARP. Co ciekawe, oferta pierwszej z nich była zdecydowanie niższa (187 tys. zł), ale ostatecznie podlegała odrzuceniu. Miasto za poprowadzenie konkursu zapłaci rzeszowskiemu SARP 369 tys. zł.

Zadaniem operatora konkursu, będzie m.in. przygotowanie regulaminu, założeń funkcjonalno-użytkowych, wytycznych konserwatorskich, wybranie sędziów konkursowych, analiza prac konkursowych, czy organizacja wystawy pokonkursowej.

Konkurs na projekt biblioteki powinien zostać ogłoszony w ciągu 80 dni od podpisania umowy z jego organizatorem. Następnie w ciągu 95 dni powinien zostać przeprowadzony I etap konkursu, w ramach którego wyłonieni zostaną uczestnicy II etapu. Cały konkurs ma zostać rozstrzygnięty w ciągu 175 dni od momentu jego ogłoszenia. Następnie powinna odbyć się wystawa pokonkursowa.

Mapa terenu objętego konkursem
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Biblioteka i centrum audytoryjne

Przypomnijmy, że miasto latem tego roku porozumiało się co do współpracy przy budowie nowej biblioteki z Samorządem Województwa Podkarpackiego. W ostatnich miesiącach przygotowywano założenia programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) dla nowego obiektu. Szczegóły dotyczące tego jak miałby wyglądać budynek i jakie funkcje pełnić, przedstawiono po raz pierwszy w lipcu tego roku podczas Światowego Dnia Architektury organizowanego przez rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wspomniany PFU ma być podstawą do organizacji obecnego konkursu architektonicznego na projekt biblioteki.

Biblioteka „Nowa” ma być kompleksem kulturalnym podzielonym na dwie części. Część biblioteczna ma umożliwić pomieszczenie księgozbioru rzędu 350 tys. woluminów. Do tego ma tam znaleźć się sala audiowizualna na 200 miejsc i przestrzeń ekspozycyjna. Druga część obiektu ma pełnić funkcję centrum audytoryjnego, w którym będzie można organizować duże wydarzenia kulturalne, konferencje czy targi. Dlatego ma tam znaleźć się sala koncertowa na co najmniej 1000 osób i część konferencyjno-seminaryjna dla 500 osób.

- Celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni i przestrzeni spotkań społecznych, tworzenia ważnego elementu nowego wizerunku miasta. Realizacja Sali koncertowo-widowiskowej umożliwi nową politykę kulturalną miasta, podniesie jego pozycję konkurencyjną w stosunku do innych polskich metropolii, wykreuje nową jakość architektoniczną śródmieścia Rzeszowa – czytamy w specyfikacji przetargu.

Obie części miałyby mieć osobne wejścia. W ramach inwestycji w planie jest również wykonanie podziemnego parkingu na minimum 100 miejsc.

Według Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Rzeszowa na 2024 rok, koszt wykonania projektu biblioteki, prac budowlanych i wyposażenia to około 268,7 mln zł. Realizacja została zaplanowana na lata 2026-2030.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4