Marszałek Ortyl: Miniona kadencja samorządu była wyjątkowym czasem

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 28 lutego 2024

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Końcem kwietnia zakończy się najdłuższa w historii kadencja samorządowa. Z tej okazji władze województwa podkarpackiego postanowiły podsumować to co udało się zrealizować w regionie w ciągu minionych ponad 5 lat. - To był szczególny czas, kadencja była wydłużona, musieliśmy podołać wielu wyzwaniom - podkreślał marszałek województwa Władysław Ortyl.

Najdłuższa kadencja w historii

Mijająca kadencja samorządu była najdłuższa w historii. Planowo miała potrwać 5 lat, ale w zeszłym roku podjęto decyzje o jej wydłużeniu o pół roku z uwagi na to, że planowany termin wyborów samorządowych zbiegał się z wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 15 października. O tym co udało się zrealizować w regionie w ciągu ostatnich ponad 5 lat, mówili w środę 28 lutego przedstawiciele Zarządu Województwa Podkarpackiego i Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

- Te pięć i pół roku to długi, ważny czas, kiedy udało nam się wykorzystać dobrze środki europejskie, zaplanować wykorzystanie funduszy, które napłynęły z programów rządowych i także gospodarowaliśmy budżetem, który tworzy się właśnie na tej sali, gdzie obraduje nasz lokalny parlament - stwierdził marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek dodał, że był to okres bardzo trudny ze względu na pandemię COVID-19 oraz wojnę, która wybuchła na Ukrainie dwa lata temu.

- Mieliśmy bardzo dużo wyzwań, ale oprócz tego musieliśmy podążać tą normalną ścieżką pracy, realizować codzienne obowiązki – mówił Władysław Ortyl.

Przewodniczący sejmiku, Jerzy Borcz również podkreślał wyjątkowość kończącej się kadencji samorządu województwa.

- Wyjątkowa kadencja, nie tylko przedłużona o jeden rok, ale dodatkowo o pół roku. W związku z tym mieliśmy już 71 sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego – podsumowywał Jerzy Borcz.

Przewodniczący Borcz dziękował za dobrą, aktywną pracę wszystkim radnym a pracownikom Urzędu Marszałkowskiego za współpracę i pomoc w realizacji licznych zadań. Wśród ważnych wydarzeń dla regionu wymienił m.in. otwarcie Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, budowę kolei aglomeracyjnej, beatyfikację Rodziny Ulmów i obchody Roku I. Łukasiewicza.

Obecny na spotkaniu wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż odczytał list od wojewody Teresy Kubas-Hul.

- Cieszę się, że wykonaliście fantastyczną pracę w porozumieniu z rządem, w porozumieniu z wojewodą, z całym aglomeratem jednostek zaangażowanych w realizację bardzo ważnych prorozwojowych celów – mówił jeszcze w swoim imieniu wicewojewoda Wiesław Buż, podkreślając, że mijający czas został wykorzystany bardzo dobrze.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Czas dynamicznego wzrostu

Po oficjalnych wystąpieniach marszałek Władysław Ortyl przedstawił prezentację, w której podsumował najważniejsze inwestycje i osiągnięcia w różnych obszarach – od gospodarki, przez infrastrukturę drogową i kolejową po ochronę zdrowia, naukę i kulturę. Marszałek podkreślił, że ostatnie lata to czas dynamicznego wzrostu gospodarczego Podkarpacia, którego PKB rośnie szybciej niż średnia krajowa, zmniejszając dystans do lepiej rozwiniętych województw. Mówił też o rekordowym tegorocznym budżecie województwa, który jest szóstym wśród regionów pod względem wielkości.

Marszałek podsumował także kończącą się perspektywę unijną i Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020, opiewający na kwotę 9,32 mld złotych. Wśród obszarów, które zostały najbardziej dofinansowane w starej perspektywie marszałek wymienił m.in.: wsparcie przedsiębiorczości na kwotę 1,36 mld złotych, aktywizację zawodową, na kwotę 1,24 mld złotych czy blisko 1,2 mld złotych na podniesienie efektywności energetycznej.

- Nie zapominajmy też, że całe województwo podkarpackie pozyskało ponad 10 mld złotych z programów innych niż program regionalny. I to jest drugie tyle środków europejskich, które trafiły na Podkarpacie dzięki aktywności samorządów, przedsiębiorców, firm, uczelni i innych instytucji, które uczestniczą w naszym rozwoju. To potężna kwota – mówił marszałek Ortyl.

Milion pasażerów na Jasionce

Prezentując główne obszary działania samorządu województwa marszałek wskazywał m.in. na infrastrukturę drogową, w obszarze której udało się w ramach RPO WP 2014-2020 wybudować 17 obwodnic miast oraz przebudować wiele kilometrów dróg wojewódzkich. Władysław Ortyl mówił też o programie Polska Wschodnia, w ramach którego udało się zrealizować kilka ważnych inwestycji jak na przykład przebudowę Drogi Wojewódzkiej 878 od granic Rzeszowa do Jasionki.

- Mamy teraz świetne połączenie między Rzeszowem, a naszym portem lotniczym w Jasionce – ocenił marszałek.

Marszałek Ortyl w trakcie prezentacji mówił też o świetnych wynikach lotniska w Jasionce, które w 2023 roku po raz pierwszy w historii obsłużyło ponad 1 milion pasażerów.

- Weszliśmy do innej ligi portów lotniczych, nie tylko dlatego że staliśmy się hubem pomocy dla Ukrainy, ale także w tym samym czasie odbywał się normalny ruch lotniczy. To dzięki profesjonalnej kadrze która tam pracuje oraz decyzjom o restrukturyzacji tego portu w trakcie pandemii - powiedział marszałek województwa.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

PKA – największa inwestycja w historii

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna za 756 mln złotych to kolejny projekt, zrealizowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, o którym mówił podczas konferencji marszałek Ortyl.

- Największe samorządowe przedsięwzięcie w historii Podkarpacia. Ale to nie jest tylko przedsięwzięcie samorządu województwa, ale też innych samorządów. Państwo robiąc przystanki, parkingi, odnawiając dworce, uczestnicząc finansowo w tym przedsięwzięciu, jesteście też współautorami – tłumaczył marszałek zwracając się do samorządowców.

W krótkiej prezentacji Władysław Ortyl wymieniał kwoty zainwestowane w inne obszary. Prawie 630 mln zł przeznaczono na kulturę, z czego np. ponad 32 mln to inwestycje w Zamku w Łańcucie. Nauka i Innowacje – w tej sferze marszałek wymienił powstanie Podkarpackiego Centrum Innowacji za 100 mln złotych oraz Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” za ponad 94 mln złotych. Edukacja, nauka i sport – w tę dziedzinę życia społecznego samorząd województwa „zainwestował” ponad 436 mln złotych, między innymi na liczne programy stypendialne czy dotacje dla uczelni.

Ponad 732 mln złotych – to pula, jaka trafiła na ochronę zdrowia, między innymi na budowę Centrum Chorób Płuc (102 mln) czy chirurgię robotyczną (27 mln). Aż 500 mln złotych – tyle wart był majątek Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1, przekazany na rzecz Uniwersytetu Rzeszowskiego na potrzebę powstania Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- Zrestrukturyzowaliśmy długi w szpitalach wojewódzkich i nasze jednostki wychodzą z głębokiego zadłużenia, spłacają kredyty i możemy, jako samorząd, czuć się bezpieczni – mówił Władysław Ortyl.

Na koniec marszałek omówił działania w sferze turystyki, współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz te podejmowane na arenie międzynarodowej, wśród których wymienił obecność Podkarpacia w strukturach Stowarzyszenia „NEREUS” i „Euromontana”, w Konwencji Karpackiej, w Domu Polski Wschodniej oraz w Europejskim Komitecie Regionów. Wśród ważnych, planowanych inwestycji marszałek wymienił budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej za ponad 600 mln złotych czy realizację innowacyjnego programu skierowanego do uczniów – RapSTEAM.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Ewa Leniart: dobrze współpracowaliśmy

Po tej części głos zabrali uczestnicy spotkania, między innymi poseł RP Ewa Leniart, która jako była wojewoda, dziękowała zarządowi województwa za współpracę trwającą 8 lat. Ewa Leniart podkreślała dobrą współpracę na płaszczyźnie rząd-samorząd.

- Pomimo trudów i wyzwań, w szczególności kryzysu uchodźczego, bo on był chyba takim nadzwyczajnym wyzwaniem, ale nie jedynym, myślę, że zapewniliśmy mieszkańcom wszystko to, co przed administracją publiczną czyli samorządową i rządową jest postawione. Bardzo za to dziękuję – mówiła Ewa Leniart.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Sylwester Czopek, dziękował za wsparcie dla jego uczelni.

- Bez tej wszechstronnej pomocy nie byłoby takiego skoku jakościowego, w badaniach naukowych, w postrzeganiu naszego uniwersytetu – mówił rektor UR.

Głos zabrali również przedstawiciele samorządów, służby zdrowia, a także były zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, Daniel Dryniak, który mówił o udanym, zrealizowanym projekcie poszerzenia sieci radiowej.

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślał, że zarząd województwa kierował się w swoich decyzjach tym, aby realizacja projektów miała charakter zrównoważony i obejmowała rożne części regionu.

- Staraliśmy się tego pilnować, rozdzielając środki, wszędzie tam, gdzie się dało. Podam przykład programu chodnikowego, gdzie założyliśmy, że będziemy wspierać każdą gminę, jeżeli będzie taki wniosek. Tak samo było w przypadku wsparcia na zabytki – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Anna Huk, członek zarządu, dziękowała wszystkim samorządowcom za współpracę.

- Gotowość do podjęcia współpracy, składania wniosków była bardzo duża. Bez tego montażu finansowego i wspólnej pracy, nie udałoby się zrealizować tak wielu inwestycji w każdej części województwa – powiedziała Anna Huk.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Stanisław Kruczek, członek zarządu, dziękował wszystkim za udział w spotkaniu podsumowującym mijającą kadencję.

- Tak długiej kadencji nie było do tej pory, więc jest co podsumowywać. Spotkały nas dwa kataklizmy – jeden to pandemia, a drugi wciąż trwa – to wojna na Ukrainie, czyli były potężne wyzwania przed samorządami. Podsumowanie wojewódzkie jest potrzebne, bo nie ma zależności samorządowej, ale jest zależność terytorialna – mówił Stanisław Kruczek.

Druga część spotkania poświęcona była nowemu programowi regionalnemu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. O przeznaczeniu środków europejskich oraz harmonogramie naborów mówił Wojciech Magnowski – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Dyrektor podkreślał, że budżet nowego programu w kwocie prawie 10 mld złotych, jest większy od budżetu programu regionalnego na lata 2014-2020.

Z tych 10 mld zł - 7,13 mld złotych to pula środków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a 2,75 mld złotych to środki Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Największe środki przeznaczone są na priorytety: Kapitał ludzki gotowy do zmian – ponad 2,5 mld złotych, Energia i środowisko – ponad 2,2 mld złotych oraz Rozwój zrównoważony terytorialnie – 1,3 mld złotych.

Ponieważ wszystkie programy regionalne są opóźnione, większa pula środków będzie musiała być wydatkowana w krótszym czasie.

Wokul

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4