Podkarpackie Centrum Innowacji stawia na wodór. Jest list intencyjny

KATEGORIA: GOSPODARKA / 1 marca 2024

Fot. Maciej Terpiński

W piątek 1 marca doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Podkarpackim Centrum Innowacji, Instytutem Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i spółką Hydro Sanok. Wspólnym celem tych instytucji ma być rozwój technologii wodorowych w regionie.

PCI wchodzi w temat wodoru

Od kilku lat na Podkarpaciu mówi się o rozwoju technologii wodorowej, w celu wykorzystania tego pierwiastka w gospodarce. Od 2021 roku działania w tym kierunku czyni Podkarpacka Dolina Wodorowa powołana pod auspicjami samorządów, biznesu i środowiska naukowego.

Teraz do działań skierowanych na rozwój technologii wodorowych włącza się Podkarpackie Centrum Innowacji. W piątek PCI podpisało w tej sprawie list intencyjny z Instytutem Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i spółką Hydro Sanok.

Jak podkreślał prezes PCI Michał Tabisz, to ważna współpraca w kontekście transformacji energetycznej Podkarpacia.

- To proces nieuchronny, który powinien być najlepiej zaplanowany i wpisywać w to co się dzieje na poziomie ogólnopolskim i europejskim - powiedział Michał Tabisz.

Fot. Maciej Terpiński

Prezes Tabisz dodał, że PCI chce włączyć się w pozyskiwanie i gromadzenie wiedzy na temat rewolucji energetycznej. Wodorowa koalicja ma również za zadanie edukować młode pokolenia.

- Transformacja energetyczna za kilka lat będzie potrzebowała setek pracowników w sektorze zielonej energii. Mamy ambicje, by zachęcić młodych ludzi do wejścia na tę ścieżkę. Dlatego podejmujemy współpracę z IPE oraz spółką Hydro Sanok czyli absolutny pionier w obszarze zielonego wodoru w samorządzie - zaznaczył prezes PCI.

Dr hab. Mariusz Ruszel, prezes IPE im. Ignacego Łukasiewicza, podkreślał, że rozwój technologii wodorowej wpisuje się w cele polityki energetycznej Polski do 2040 roku oraz kolejnych narodowych dokumentów strategicznych.

- Nie mamy innego wyjścia, mamy takie dokumenty na poziomie krajowym i unijnym. Jesteśmy w dobrym momencie, by opracować ramy przyszłej polityki Podkarpacia. Poprzez energetykę region może wzmocnić swoją konkurencyjność i na sam koniec tworzyć nowe miejsca pracy. Mamy Podkarpacką Dolinę Wodorową, silne uczelnie wyższe, to wszystko zintegrowane daje spore możliwości – stwierdził prezes IPE im. Ignacego Łukasiewicza.

Fot. Maciej Terpiński

Sanok pionierem

Podpisany dokument zobowiązuje strony do poszukiwania rozwiązań zwiększenia niezależności energetycznej poprzez rozwój technologii wodorowych oraz promocję energii odnawialnej w regionie. W tym zakresie prym na Podkarpaciu wiedzie miasto Sanok.

- Zmierzamy w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego poprzez zmniejszenie energochłonności gospodarki komunalnej oraz poszerzenie udziału odnawialnych źródeł energii - wyliczał Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Fot. Maciej Terpiński

W Sanoku trwają zaawansowane prace w zakresie transformacji energetycznej. Za kilkanaście dni zakończony zostanie montaż kotła na biomasę, który będzie podstawowym źródłem produkcji ciepła dla miasta.

- Kolejny krok wiąże się z szeroko pojętym bezpieczeństwem mieszkańców, zieloną certyfikowaną strefą gospodarczą oraz montażem instalacji fotowoltaicznej. Inwestycje te, przyczynią się do modernizacji systemu ciepłowniczego, budowy nowych źródeł energii, a także wykorzystania wodoru w lokalnej komunikacji miejskiej – mówił Krzysztof Jarosz, prezes spółki Hydro Sanok.

Fot. Maciej Terpiński

Wodór dla całego województwa

Celem porozumienia jest promowanie regionalnych dobrych praktyk związanych z transformacją energetyczną, aktywne dążenie do ich wdrożenia na Podkarpaciu oraz zachęcanie społeczności lokalnej do udziału w projektach badawczych. Inicjatywie współpracy w wykorzystaniu wodoru w gospodarce patronuje samorząd województwa.

- To kolejny ważny etap wspierania rozwoju inicjatyw wodorowych na Podkarpaciu. Samorząd województwa ma wiele instrumentów, by takie działania prowadzić. Mam na myśli m.in. środki europejskie, własne zaangażowanie oraz aktywne lobbowanie na rzecz rozwoju doliny wodorowej. To wszystko zaczyna się dobrze materializować w Sanoku - podkreślał marszałek województwa Władysław Ortyl, który liczy na to, że odważniej o wodorze zaczną myśleć też inne miasta.

Fot. Maciej Terpiński

- Chcemy to rozpowszechnić w skali całego województwa. Zależy nam, by te praktyki były powielane w innych miastach, mam tu na myśli Dębicę czy Rzeszów, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone - stwierdził marszałek województwa.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4