Radni zgodni ws. myjni samochodowych. Jest apel do parlamentarzystów

KATEGORIA: INWESTYCJE / 2 marca 2024

Fot. Pixabay.com

Rada Miasta Rzeszowa jednogłośnie przyjęła podczas ostatniej sesji apel do podkarpackich parlamentarzystów o podjęcie działań w kwestii uregulowania przepisów dotyczących budowy otwartych myjni samochodowych. Z taką inicjatywą wyszedł klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Apel do parlamentarzystów

Jak już informowaliśmy, rzeszowscy radni PiS zaproponowali wystosowanie stanowiska w związku z sygnałami mieszkańców zaniepokojonych możliwością stawiania myjni w pobliżu ich domów. Ostatnio takie problemy zgłaszały osoby mieszkające na osiedlu Kotuli, gdzie przy ul. Wołyńskiej wydano decyzję o warunkach zabudowy pod taki obiekt. Wcześniej podobny kłopot zgłaszali mieszkańcy Baranówki. Zdaniem PiS w polskim prawie istnieje luka, która umożliwia stawianie takich instalacji w bliskim sąsiedztwie domów mieszkalnych.

Początkowo klub PiS chciał by apel w tej sprawie skierować do Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich. Po dyskusji na Komisji Gospodarki Przestrzennej, zdecydowano zmienić adresata stanowiska na podkarpackich parlamentarzystów.

- Celem jest wprowadzenie nowych regulacji prawnych dotyczących sytuowania otwartych oraz osłoniętych wiatami myjni samochodowych wyposażonych w ciśnieniowe instalacje myjąco spłukujące w stosunku do okien budynków mieszkalnych - mówił podczas prezentacji uchwały radny PiS Robert Kultys.

Radny PiS podkreślał, że przepisy dotyczące budowy myjni samochodowych pozwalają na sytuowanie ich o 8 metrów od okien budynków mieszkalnych.

- Sytuacje, o których słyszeliśmy w Rzeszowie, nie były takie drastyczne, bo na Baranówce to było około 60 metrów, a na ul Wołyńskiej 30 metrów. Ale słyszeliśmy o takich przypadkach w Polsce, w Jaśle czy Wrocławiu ,gdzie taka instalacja stawała 10 metrów od budynków. Wyobraźmy sobie, że ktoś używa takiej myjki w nocy. To może znacznie oddziaływać na sąsiedztwo - tłumaczył przedstawiciel PiS w Radzie Miasta.

Kultys podkreślał, że myjnie nie znajdują się w rozporządzaniach Rady Ministrów o miejscach, które mogą w sposób znaczący oddziaływać na środowisko oraz warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Jest tak ponieważ, gdy powstawały przepisy budowa tego typu myjni nie była tak rozpowszechniona. Jak dodał, to w którym akcie prawnym takie zapisy powinny się pojawić, powinni rozstrzygnąć eksperci.

- Naszym zadaniem jest zasygnalizowanie, że występuje taka luka prawna i dobrze byłoby gdyby rząd zajął się tą sprawą - zauważył radny PiS.

Uchwała jednogłośnie podjęta

Inicjatywa radnych PiS spotkała się z poparciem przedstawicieli pozostałych klubów w Radzie Miasta. Bogusław Sak z Rozwoju Rzeszów, podkreślał że nie chodzi o powstrzymanie stawiania myjni, ale o uregulowanie sposobu ich lokalizacji.

- Mamy takie sytuacje, wiemy że inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani budową takich myjni, bo jest zapotrzebowanie. Stąd też dobrze byłoby gdybyśmy mogli nad taką sytuacją panować i nie doprowadzili do samowolnej budowy co będzie budziło protesty mieszkańców – stwierdził radny Sak.

Za uchwałą dotyczącą skierowania apelu do podkarpackich parlamentarzystów w sprawie regulacji przepisów mówiących o budowie otwartych myjni samochodowych głosowało wszystkich 19 radnych uczestniczących w ostatniej sesji.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4