Uniwersytet Rzeszowski ma nowego rektora. Został nim prof. Adam Reich

KATEGORIA: EDUKACJA / 16 kwietnia 2024

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego
Fot. Michał Święcicki/Uniwersytet Rzeszowski

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego na kadencję 2024-2028. Swoją funkcję będzie pełnił od 1 września br.

Wyboru nowego rektora UR dokonało we wtorek (16 kwietnia) o godz. 10 w głosowaniu tajnym Kolegium Elektorów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kandydatów było dwóch. To prof. dr hab. Paweł Grata, prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych UR i właśnie prof. dr hab. n. med. Adam Reich, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych w Kolegium Nauk Medycznych UR.

Wyniki wyborów przedstawił prof. dr hab. Marek Stanisz, przewodniczący Kolegium Elektorów. W obecności 149 elektorów prof. Reich zyskał 83 głosów, zaś prof. Grata otrzymał ich 66.

- To ogromny zaszczyt ale również zobowiązanie z mojej strony, że będę działał na rzecz dobra tej uczelni, na rzecz wszystkich naszych pracowników, studentów, tak, żeby uczelnia się rozwijała, była dostrzeżona na terenie Podkarpacia i na arenie Polski i Europy - mówił rektor-elekt prof. Adam Reich na konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki głosowania. Dziękował również za głosy i zaufanie jakim go obdarzono.

Dotychczasowy rektor, prof. dr hab. Sylwester Czopek gratulował swemu następcy wyboru. Zadeklarował też, że jest do dyspozycji nowego rektora i służy mu pomocą jeśli będzie taka potrzeba. Jak podkreślał, uniwersytet jest to „jego miejsce”, w którym „chciałby jeszcze coś zrobić”.

- Mam nadzieję, że kierunki, które do tej pory wypracowaliśmy w uniwersytecie jako te wiodące i te, które decydują o sile tego uniwersytetu będą nadal przez pana rektora wspierane - mówił prof. Czopek, życząc nowemu rektorowi dobrej współpracy z całą społecznością uniwersytecką. - Jesteśmy jedną wielką rodziną i dopóki tą rodziną jesteśmy, niepodzieloną, to jest to nasza siła. Jeżeli ktoś będzie próbował nas dzielić, różnicować, to wtedy przegramy. Proszę to przyjąć jako moje memento.

Rektor-elekt pytany o pierwsze decyzje czy wizję zmian mówił, że ze względów na kwestie prawne wymagają one czasu.

- Jednym z takich głównych postulatów mojego programu jest w jakiś sposób powrót do struktury wydziałowej, czyli powrotu do troszeczkę mniejszych jednostek, ale jednostek, które będą miały większą autonomię. Tak żeby pracownicy różnych kierunków mieli poczucie, że decydują o tym, jak ich dyscyplina naukowa się rozwija, w jakim kierunku idzie program nauczania w tej dyscyplinie. Oczywiście rektor tutaj jest po to, żeby wspomóc, żeby nadać pewien ton - powiedział prof. Adam Reich. - Chcę postawić na jakość i to będzie motto przyszłych czterech lat rządów rektora.

Jak mówił nowy rektor, choć jest lekarzem, to przyszedł do Rzeszowa z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu właśnie po to by pracować w uniwersytecie jednoczącym wiele dyscyplin.

- Ja chcę postawić na współpracę między różnymi dyscyplinami, a nie na wspieranie jednej czy drugiej dyscypliny. Absolutnie nie. Tutaj w trakcie też kampanii wyborczej deklarowałem i nadal deklaruję chęć wspierania wszystkich kierunków, zarówno kierunków medycznych, przyrodniczych, nauk ścisłych, rolniczych, ale również nauk humanistycznych czy społecznych, jak i artystycznych. I nawet chcę je wzmocnić. Więc absolutnie nie będzie tak, że będą jakieś jedne kierunki preferowane ponad inne - zapewnił rektor-elekt.

Jak mówił prof. Reich, zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej uczelni, ale nie ma jeszcze pełniej wiedzy. Pierwszy okres kilku miesięcy zostanie poświęcony na zaznajomienie się ze szczegółami.

- Potrzebny jest pewnego rodzaju bilans otwarcia. Deklarowałem chęć podwyżek zwłaszcza dla osób, które odpowiednio długo pracują na uczelni. Jeżeli uczelnia nie jest w stanie tego zagwarantować, to moim zdaniem nie spełnia swojej misji - ocenił rektor-elekt.

Jak deklarował nowy rektor, podstawą jest kwestia jakości nauki. Prof. Reich chce przeprowadzić analizę dlaczego uczelnia w niektórych rankingach nie zajmuje wysokiego miejsca i poszukać elementów, które można poprawić.

Odniósł się też do sprawy budowy nowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Śwliczy.

- Z punktu widzenia Podkarpacia i tego regionu świata jest to inwestycja strategiczna. Zarówno ze pod względem zdrowia mieszkańców, jak i patrząc na to gdzie znajdujemy się jako Polska i w którym miejscu Europy - podkreślał prof. Adam Reich nawiązując do wojny za naszą wschodnią granicą. - Nowoczesny szpital świadczący najwyższą jakość usług medycznych jest nam niezbędny. Nie może być tak, że pacjenci z Podkarpacia muszą tułać się po kilkaset kilometrów, żeby taką pomoc uzyskać.

Jak zaznaczył nowy rektor, będzie zabiegał o dodatkowe środki na ten cel. Dodał, że szpital uniwersytecki ma wielkie znaczenie dla całego regionu i pacjent ma w nim uzyskać najwyższej jakości pomoc medyczną.

Pytany czy pozostanie kierownikiem Kliniki Dermatologii USK przy ul. Szopena rektor-elekt wyjaśnił, że najpierw chce porozmawiać ze swymi współpracownikami i wypracować w tej sprawie porozumienie służące pacjentom i rozwojowi ośrodka.

Nowy rektor swoją kadencję rozpocznie 1 września 2024 r. Uroczyste przekazanie władzy nastąpi na nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu UR nowej kadencji.

Dorobek naukowy rektora-elekta

Adam Reich (ur. 1977) - dermatolog i wenerolog, profesor nauk medycznych. Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który ukończył z wyróżnieniem w roku 2002. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2006 r. za pracę pt. „Wybrane neuropeptydy w osoczu chorych na łuszczycę”, a stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w roku 2011 za pracę pt. „Wpływ wąskozakresowego promieniowania ultrafioletowego B (311 nm) na ultrastrukturę i funkcję keratynocytów”, nagrodzoną przez ówczesnego Ministra Zdrowia. Tytuł profesora nauk medycznych został mu nadany w roku 2017.

W latach 2007-2017 związany z Katedrą i Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie pracował jako asystent, adiunkt, a następnie profesor nadzwyczajny. Od 2017 kierownik Zakładu i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, w latach 2018-2024 dyrektor Instytutu Nauk Medycznych przy Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, założyciel pierwszej w Polsce Poradni diagnostyki i leczenia świądu, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), wieloletni członek Zarządu Głównego tegoż Towarzystwa oraz twórca i przewodniczący Oddziału Podkarpackiego PTD. Członek wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym European Academy of Dermatology and Venereology, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego EADV Task Force Pruritus, członek European Society for Dermatology and Psychiatry, European Society for Dematological Research, International Society of Dermatology czy International Forum for the Study of Itch. Od 2023 członek zespołu ekspertów ds. opiniowania jednostek organizacyjnych ubiegających się o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego i staży kierunkowych w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz członek zespołu koordynacyjnego ds. leczenia biologicznego w łuszczycy plackowatej.

Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym stypendium im. Otto Braun-Falco (2006), nagrody im. prof. Feliksa Wąsika za najlepszą pracę w dziedzinie onkologii dermatologicznej (2007), nagrody im. prof. Zdzisława Ruszczaka w kategorii Działalność naukowa (2011), czy stypendium dla wybitnych młodych naukowców (2012).

Adam Reich jest autorem ponad 450 prac naukowych, oraz autorem lub współautorem wielu podręczników i monografii, założycielem i redaktorem głównym czasopisma Forum Dermatologicum, a także redaktorem działu w czasopismach Archives of Medical Sciences, Biomed Research International, czy Dermatology and Therapy. Do głównych zainteresowań naukowych należą: autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej, choroby skóry okresu ciąży, łuszczyca, onkologia dermatologiczna, psychodermatologia oraz patogeneza i obraz kliniczny świądu.

Więcej o nowym rektorze na stronie UR.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4