We wtorek pierwsza sesja Rady Miasta. Kto będzie przewodniczącym?

KATEGORIA: POLITYKA / 7 maja 2024

Fot. Maciej Terpiński

We wtorek o godzinie 9.00 rozpocznie się pierwsza sesja IX kadencji Rady Miasta Rzeszowa, podczas której odbędzie się ślubowanie prezydenta oraz nowo wybranych radnych. Wyłoniony zostanie również przewodniczący Rady Miasta oraz wiceprzewodniczący. Kto obejmie te stanowiska?

Skomplikowany układ

W kwietniowych wyborach samorządowych do Rady Miasta Rzeszowa triumfowało Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało 9 mandatów w 25-osobowej radzie. Drugi co do wielkości klub ma mieć Koalicja Obywatelska, która wprowadziła 7 radnych. Pięciu przedstawicieli będzie miał pro-prezydencki Rozwój Rzeszowa. Debiutujące w Radzie Miasta Razem dla Rzeszowa, będzie miało 4 swoich ludzi w radzie.

Taki podział mandatów mocno komplikuje sprawę większości potrzebnej do przegłosowywania uchwał. W 25-osobowej radzie wynosi ona 13 głosów. Pierwszym poważnym testem tego, jak rozłożą się akcenty w nowej Radzie Miasta Rzeszowa, będzie oczywiście wtorkowa sesja, podczas której wybrany zostanie przewodniczący oraz wiceprzewodniczący.

PiS dysponujące największym klubem w RM z pewnością będzie forsowało kandydaturę Waldemara Szumnego, dotychczasowego wiceprzewodniczącego i kandydata tej partii na prezydenta Rzeszowa, który przegrał z Konradem Fijołkiem dopiero w drugiej turze wyborów.

- To naturalne, że chcemy obsadzić stanowisko przewodniczącego, mamy największy klub – mówili nam już po wyborach radni PiS.

PiS, by skutecznie przeforsować kandydaturę Szumnego, do swoich 9 głosów, potrzebuje jeszcze 4. Akurat tylu radnych ma Razem dla Rzeszowa. Sam Szumny i radni PiS proponowali RdR sojusz czy porozumienie w sprawie wspólnej pracy w Radzie Miasta. Na razie trudno powiedzieć, czy środowisko Jacka Strojnego zechciałoby pójść na taki układ.

Tym bardziej, że w ocenie przedstawicieli PiS to właśnie sam Jacek Strojny odpowiada za zwycięstwo Konrada Fijołka. Dlaczego? Ponieważ choć budował swoje poparcie na krytyce dotychczasowego prezydenta, przed drugą turą nie zrobił nic by odradzić swojemu elektoratowi głosowanie na Fijołka. - Nie musiał udzielać poparcia Waldemarowi Szumnemu, wystarczy by jasno wskazał, że nie popiera głosowania na Konrada Fijołka - sugerują w PiS. - A to przełożyło się na wynik wyborów.

Zostanie dotychczasowy przewodniczący?

Kolejnym kandydatem wydaje się Andrzej Dec z Koalicji Obywatelskiej, dotychczasowy przewodniczący rady, który sprawuje tę funkcję nieprzerwanie od 2010 roku. Przypomnijmy, że choć został on przewodniczącym rady na początku poprzedniej kadencji, to jednak dopiero w drugim głosowaniu.

Patrząc na to kto dostał się do nowej Rady Miasta Rzeszowa z ramienia Koalicji Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa, Dec z tego grona radnych ma największe doświadczenie i najlepsze predyspozycje do prowadzenia prac Rady Miasta Rzeszowa. KO i RR nie będą jednak w stanie przeforsować samodzielnie jego wyboru, bo w odróżnieniu do poprzedniej kadencji, nie dysponują już większością. Razem mają 12 mandatów, więc do przepchnięcia kandydatury Deca brakuje im jednego głosu. To oznacza, że radni prezydenta Fijołka i Koalicja Obywatelska będą również zerkali w kierunku Razem dla Rzeszowa.

- Jeżeli okazałoby się, że Razem dla Rzeszowa pozwoli na wybór Andrzeja Deca na przewodniczącego, to by oznaczało, że wchodzą w cichy układ z Koalicją Obywatelską i samym prezydentem Fijołkiem, którego zresztą sami podczas pierwszej części niedawnej kampanii wyborczej atakowali - słyszymy w PiS.

Jeżeli nikt z RdR nie zdecydowałby się jednak poprzeć kandydatury Andrzeja Deca, to wtedy sprawa tego, kto zostanie przewodniczącym, będzie cały czas otwarta.

W grze jest również ponoć pomysł, by wzorem polskiego Sejmu, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa miał być rotacyjny. Połowę kadencji pracami rady miałby kierować Andrzej Dec z KO, a drugą połową Waldemar Szumny z PiS. Jak słyszymy w PiS, ta oferta jest możliwa do rozważenia, ale tylko jeżeli ich przedstawiciel zostałby przewodniczącym w pierwszej połowie kadencji.

- Dla nas jest do zaakceptowania, jedynie gdyby nasz kandydat miałby kierować radą w pierwszej części kadencji, za 2,5 roku będziemy w stanie zwolnić to stanowisko dla kogoś z otoczenia prezydenta - dodaje jeden z polityków PiS. W PiS nie wierzą ponadto, że w połowie kadencji, gdy zbliżać się będzie kolejna kampania parlamentarna Koalicja Obywatelska będzie skłonna oddać fotel przewodniczącego Prawu i Sprawiedliwości.

A może Andrzeja Deca i Waldemara Szumnego chciałby pogodzić sam Jacek Strojny? Nie jest tajemnicą, że ma duże ambicje by być przewodniczącym rady. On z kolei, żeby zostać przewodniczącym, musiałby oprócz swojego ugrupowania, liczyć albo na poparcie całego klubu PiS, lub też części radnych KO i RR. Tyle, że pozostałe kluby na kandydaturę Strojnego patrzą mówiąc delikatnie niechętnie.

Ślubowanie radnych i prezydenta

Wydaje się, że prezydium Rady Miasta Rzeszowa może składać się z czterech przedstawicieli, po jednym z każdego klubu. Zresztą taką propozycję wysunął tuż po zwycięstwie w drugiej turze prezydent Konrad Fijołek.

Pierwsza sesja Rady Miasta Rzeszowa IX kadencji odbędzie się we wtorek 7 maja. Do momentu wyboru przewodniczącego, obrady będzie prowadzić najstarszy z radnych. Będzie nim Andrzej Szlachta z Prawa i Sprawiedliwości.

Oprócz ślubowania nowo wybranych radnych i wyboru prezydium Rady Miasta Rzeszowa, w planie sesji jest oczywiście również ślubowanie prezydenta Rzeszowa.

Sesję można śledzić online: https://bip.erzeszow.pl/pl/3097-aktualnosci-biezaca-sesja/4820-transmisja-online-z-biezacej-sesji-rady-miasta-rzeszowa.html#tresc. Początek o godz. 9.00.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4