Zdecydowane działanie radnych. Chcą zablokować sprzedaż miejskich działek

KATEGORIA: POLITYKA / 17 maja 2024

Fot. Maciej Terpiński

W poniedziałek 20 maja mają odbyć się aż dwie nadzwyczajne sesje Rady Miasta Rzeszowa. Pierwsza z nich związana jest z powołaniem kilku komisji w nowej kadencji rady. Druga natomiast będzie dotyczyć uchylenia uchwał w sprawie zgody na sprzedaż miejskich działek przy rondzie na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Rejtana. Zbycie tych terenów przez miasto wzbudza spore kontrowersje.

Kontrowersyjna wyprzedaż

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu opisaliśmy dyskusyjny kierunek działań władz Rzeszowa, w kwestii wyprzedaży miejskich terenów przy rondzie na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Rejtana. Chodzi o mały skrawek zieleni naprzeciwko Millenium Hall i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W tekście przedstawiliśmy, że od niemal dwóch lat na wniosek władz Rzeszowa i przeważnie za zgodą ówczesnej większości w radzie z Rozwoju Rzeszowa i Koalicji Obywatelskiej, do sprzedaży przeznaczane były kolejne małe fragmenty tego terenu, choć radni opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości uprzedzali, że może to doprowadzić do niekontrolowanej zabudowy w tym miejscu. PiS przypominało, że nie ma tam planu zagospodarowania, a w pobliżu występują zarówno niskie, jak i wysokie budynki, więc daje to szanse na uzyskanie warunków zabudowy pod realizację nowej inwestycji.

Niedawno okazało się, że te obawy miały uzasadnienie, bo do ratusza wpłynął wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla wysokiego na 30 metrów obiektu z funkcją usługowo-mieszkalną, właśnie na wspomnianym skrawku zieleni przy rondzie. Inwestor złożył taki wniosek, mimo że nie jest właścicielem wszystkich terenów pod planowaną inwestycję.

Sprzeciw w tej sprawie zgłasza Spółdzielnia Mieszkaniowa Zodiak, która zarządza blokiem przy ul. Krzyżanowskiego 6, sąsiadującym z terenem, gdzie mógłby powstać wspomniany nowy obiekt. Podobnego zdania są również sami mieszkańcy bloku przy Krzyżanowskiego 6, którzy wskazują, że tego typu planowana zabudowa w ich sąsiedztwie obniży warunki ich życia. Krytycznie do sprawy podchodzą wspomniani już radni PiS, ale też nowy klub w Radzie Miasta, czyli Razem dla Rzeszowa.

Miasto do tej pory sprzedało jedną działkę o powierzchni 125 mkw., leżącą przy wspomnianym rondzie. Pozostałe grunty są przygotowywane do sprzedaży. Przetarg ustny na zbycie działek nr 1764/2 o pow. 9 mkw. i 1764/3 o pow. 19 mkw., zaplanowano na wtorek 21 maja. Daty przetargu dotyczącego sprzedaży kolejnej działki nr 1046/16 o powierzchni 52 mkw. na razie nie wyznaczono.

Fot. Maciej Terpiński

Radni wchodzą do gry

Sprawa ma swój dalszy ciąg, bo po naszym artykule opisującym całą sytuację, zareagowali rzeszowscy radni. 10 maja skierowali oni interpelację do prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka w sprawie niezwłocznego powstrzymania procedury sprzedaży wyżej wymienionych gruntów.

Pod interpelacją podpisało się 8 radnych Prawa i Sprawiedliwości i jeden radny Razem dla Rzeszowa. W dokumencie zawarto również pismo Spółdzielni Mieszkaniowej Zodiak, która apeluje do ratusza o odstąpienie od sprzedaży wspomnianych terenów i proponuje miastu ich pozyskanie na zasadzie zamiany na inny grunt.

Teraz rzeszowscy radni mogą wykonać kolejny krok w kierunku zablokowania wyprzedaży tego obszaru. W poniedziałek 20 maja zaplanowano aż dwie nadzwyczajne sesje Rady Miasta Rzeszowa. Jedna była zapowiadana od jakiegoś czasu i ma dotyczyć powołania komisji, natomiast druga uchylenia uchwał dotyczących zgody na sprzedaż właśnie terenów przy rondzie na skrzyżowaniu al. Rejtana i Niepodległości. Chodzi o uchwały dotyczące trzech działek o numerach 1764/2, 1764/3 i 1046/16.

Sesja dotycząca uchylenia zgody na sprzedaż tych gruntów ma zostać zwołana z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości. To oni mają być autorami obu uchwał dotyczących zablokowania procedury zbycia działek.

- Po rozmowach z mieszkańcami i spółdzielnią Zodiak zdecydowaliśmy, że chcemy uchylić te dwie uchwały dotyczące zgody na sprzedaż tych nieruchomości i następnie na spokojnie zdecydować, co mogłoby powstać na tym trawniku. Na pewno nie powinno to się odbywać na bazie WZ-etki. Nie ma akceptacji z naszej strony dla takiego sposobu planowania przestrzennego, z zaskoczenia, bez uzgodnień - mówi radny PiS Jerzy Jęczmienionka, który dodaje, że miasto powinno zadbać o plan dla przestrzeni obok ronda przy al. Niepodległości i Rejtana.

- To bardzo eksponowany teren, miasto nie może pozbywać się takich gruntów, nie mając wpływu na to, co tam powstanie - twierdzi radny PiS.

Pod wspomnianymi projektami uchwał podpisał się jeden radny Razem dla Rzeszowa Michał Wróbel, ale jak sam mówi, kwestia uchylenia wspomnianych przepisów nie powinna budzić kontrowersji w szeregach jego klubu.

- Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, że Rada Miasta prowokuje swoimi uchwałami planowanie przestrzenne w oparciu o WZ-tki. W mojej ocenie, jak i zapewne moich kolegów nie po to weszliśmy do rady, by sprzyjać takim działaniom - zaznacza Wróbel.

Radny Razem dla Rzeszowa również twierdzi, że władze miasta najpierw powinny zabezpieczyć potencjalny sposób zagospodarowania takich obszarów, a dopiero później myśleć o ich sprzedaży.

- Tutaj zrobiono na odwrót, niejako prowokując to, z czym cały świat architektoniczny walczy, czyli zagospodarowanie przestrzeni w oparciu o wuzetki - uważa radny Razem dla Rzeszowa.

Nadzwyczajna sesja przypada na poniedziałek 20 maja, czyli dzień przed zaplanowanym przetargiem dotyczącym sprzedaży dwóch z trzech wspomnianych działek. Szanse na uchylenie obu uchwał są, bo w nowym składzie Rady Miasta PiS z RdR mają łącznie 13 mandatów, a więc dysponują większością.

- Liczymy, że uda się powstrzymać sprzedaż tych działek i uchwały zostaną poparte przez wszystkie kluby. Inna sprawa, że sygnalizowaliśmy prezydentowi Fijołkowi, że pozbycie się tych terenów w ten sposób nie jest dobrym rozwiązaniem. Prezydent mógł odwołać przetarg, ale tego nie zrobił - zaznacza radny Jęczmienionka.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa w sprawie uchylenia uchwał dotyczących zgody na sprzedaż działek przy al. Rejtana rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 16.30.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4