Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci KO o opiece zdrowotnej

KATEGORIA: POLITYKA / 29 maja 2024

Fot. Karol Woliński

Trwa kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. W środę (29 maja) z obietnicami dotyczącymi poprawy sytuacji w ochronie zdrowia wyszli kandydaci Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu.

„Zdrowie jest bezcenne”

Za niemal dwa tygodnie będziemy wybierać swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim na kolejne pięć lat. To oczywiście oznacza coraz mocniejszą aktywność kandydatów do PE. W środę 29 maja politycy Koalicji Obywatelskiej mówili w Rzeszowie o swoich propozycjach dotyczących poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

- Zdrowie jest bezcenne i mocno zabiegamy w Komisji Europejskiej, aby wspierać ten obszar środkami unijnymi, choć znajduje się on w kompetencjach państw członkowskich - mówiła europosłanka KO Elżbieta Łukacijewkska.

Łukacijewska podczas konferencji mówiła o powołanym przez KE programie EU for Health, który ma wspierać krajowe systemy służby zdrowia członków wspólnoty europejskiej, poprzez badania i wsparcie finansowe. W minionej kadencji w PE powołano też podkomisję zdrowia publicznego.

- Będziemy walczyć, by w przyszłej kadencji działała ona na stałe - deklarowała Łukacijewska.

Europoseł KO z Podkarpacia mówiła też o planie powołania przez KE Europejskiej Unii Zdrowotnej, która ma ułatwić wszystkim krajom reakcję na kryzysy zdrowotne.

- To posłuży szybkiej reakcji na kryzysy. Mieliśmy przykład pandemii COVID-19, gdzie wspólne zakupy dały lepszy efekt i są tańsze dla krajowych systemów zdrowotnych - stwierdziła eurodeputowana KO.

O uzależnieniu od Chin

Łukacijewska krytykowała również, to co dzieje się w Unii Europejskiej w kontekście uzależnienia się od produkcji leków krytycznych w Chinach. Deklarowała, że chce działać w kierunku odtworzenia wytwarzania farmaceutyków na terenie UE, w tym w Polsce. O takiej potrzebie mówił w trakcie konferencji Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- Bezpieczeństwo teraz odmienia się przez wiele przypadków, ale bezpieczeństwo lekowe jest jednym z tych najważniejszych. Bez leków nic się nie uda. Ważna jest prewencja, ale później jest leczenie. Dostęp do leków jest kluczowy, a bez produkcji u nas w Polsce, będzie to niemożliwe - mówił Rychwalski.

Fot. Karol Woliński

Podczas konferencji prasowej głos zabrali również inni kandydaci KO do Parlamentu Europejskiego Renata Butryn, Marek Przywalny i Józef Podyma.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polska do PE wyśle 53 eurodeputowanych.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4