Zaczyna się długi weekend. Podkarpacka policja apeluje o ostrożność na drogach

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 29 maja 2024

Fot. KWP w Rzeszowie

W czwartek 30 maja rozpocznie się kolejny długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała. To oznacza, że na podkarpackich drogach znów zrobi się tłoczno. Nad bezpieczeństwem kierowców ma czuwać policja.

Długi weekend

W najbliższy czwartek, 30 maja, obchodzone będą uroczystości Bożego Ciała. W związku z organizowanymi procesjami, całkowicie lub częściowo zostaną zamknięte niektóre ulice podkarpackich miejscowości.

- Przypominamy, że należy się liczyć z chwilowymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do poleceń kierujących ruchem - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

W czasie przedłużonego weekendu, podkarpaccy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych drogami naszego regionu. Funkcjonariusze przede wszystkim będą służyć pomocą, zapewniać płynność ruchu na głównych trasach, a tam, gdzie pojawią się utrudnienia bądź zatory, będą ręcznie kierować ruchem.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania i wymuszania pierwszeństwa przejazdu, niekorzystania z pasów bezpieczeństwa oraz na to, jak w naszych samochodach przewożone są dzieci. Z reakcją funkcjonariuszy muszą liczyć się ci, którzy nieprawidłowo wyprzedzają inne pojazdy, wyprzedzają bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu.

- Na ich pobłażliwość nie będą mogli liczyć kierowcy, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Można spodziewać się częstszych kontroli trzeźwości. Policjanci będą reagować na przypadki przekraczania prędkości, czy złego stanu technicznego pojazdu - czytamy w komunikacie KWP w Rzeszowie.

Więcej patroli

Sezon motocyklowy już się rozpoczął, dlatego też szczególna uwaga funkcjonariuszy będzie zwrócona na motocyklistów i motorowerzystów.

- Na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli. Do służby skierowani zostaną między innymi policyjni motocykliści, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno te oznakowane, jak i nieoznakowane. W miejscach szczególnie niebezpiecznych, kontrole prędkości będą ustawiane kaskadowo - brzmi komunikat podkarpackiej policji.

Policjanci przypominają, że decydując się na podróż własnym samochodem, trzeba pamiętać, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić jego stan. Zwracają też uwagę na konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa przed rozpoczęciem jazdy oraz umieszczeniu dzieci w foteliku.

- Pozostawiając samochód pamiętajmy o jego zabezpieczeniu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą - apelują policjanci.

Policja zwraca również uwagę na konieczność zabezpieczenia mieszkania czy domu w przypadku dłuższego wyjazdu.

- Decydując się na wyjazd zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu - upewnijmy się, że drzwi i okna zostawiamy zamknięte. Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi - czytamy w komunikacie KWP w Rzeszowie.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4