Już w sobotę Łącka Noc Świętojańska pełna muzyki, sztuki i magii!

KATEGORIA: KULTURA / 21 czerwca 2024

Fot. Centrum Kultury i Sztuki w Łące

Centrum Kultury i Sztuki w Łące (gm. Trzebownisko) zaprasza w sobotę 22 czerwca wszystkich na Łącką Noc Świętojańską! Główna część wydarzenia rozpoczyna się o godz. 17.00. Wstęp wolny!

- Już 22 czerwca czeka nas niezapomniane wydarzenie pełne muzyki, sztuki i magii! Startujemy od godziny 16.00 warsztatami dla wszystkich fanów gitary elektrycznej, prowadzonymi przez utalentowanego Przemka Ratowskiego. To doskonała okazja, by nauczyć się nowych technik i podszlifować swoje umiejętności muzyczne! - zachęcają organizatorzy. Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu (17) 282 59 30. Koszt warsztatów 10 zł od uczestnika. Liczba miejsc ograniczona!

O godz. 16.30 organizatorzy zapraszają na niesamowite warsztaty z robienia motanek – tradycyjnych lalek ludowych. Kultura ludowa jest niezwykle ciekawa i bogata, obfituje w bardzo wiele zwyczajów i obrzędów. W wigilię Nocy Świętojańskiej zbierano zioła, wierzono bowiem, że w tym czasie mają największą moc działania. Był to też najlepszy czas energetyczny do robienia talizmanów. Jednym z nich niewątpliwie są motanki. Motanki to tradycyjne lalki ludowe, wykonane ręcznie przez zawijanie, związywanie tkanin, koronek wełną lub sznurkiem. Powstawały w celu ochrony domostwa, opiekowania się dziećmi, przynosiły pomyślność, zdrowie, dostatek, a nawet spełniały marzenia. Podarowanie komuś takiej lalki, było dowodem życzliwości, troski i uznania. W zależności od intencji wypełnione były ziarnem, kaszą, pachnącym przyprawami, ziołami i suszonymi kwiatami. Zawsze wykonywane z dobrą intencją, miłością i celem. Nosiły malownicze nazwy jak: Ziarnuszka, Żadanica, Karmicielka, Podróżniczka, Zielarka, Lulanka, Nierozłączki, Otulaczki czy Lichomanki i jeszcze wiele innych. Na warsztatach, o tradycji motania lalek będzie opowiadać Barbara Czeladka – z zawodu krawiec, hafciarka i kostiumerka Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Młp. Robi lalki i uczy robić innych, to jest jej pasja i radość życia. - Razem będziemy motać lalkę, każdy uczestnik dla siebie ze swoją własną intencją - zapowiadają organizatorzy. W II edycji festiwalu Jawor u źródeł kultury RzeszOFFolk 2023 jej lalki zostały nagrodzone w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa. Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu (17) 282 59 30. Koszt warsztatów 10 zł od uczestnika. Liczba miejsc ograniczona!

Od godziny 17.00 organizatorzy zapraszają do strefy gastronomicznej, gdzie będzie można skosztować pysznych potraw, a najmłodszych zapraszają do zabawy na dmuchańcach i uczestnictwa w licznych animacjach.

W tym samym czasie, Małgosia Szwagiel – top polskich florystek! rozpocznie swoje warsztaty z plecenia wianków – prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kwiatowych kompozycji. Małgosia wyczaruje także wyjątkową Panią Nocy Świętojańskiej z kwiatów! Warsztaty trwać będą do godziny 19.00 i obowiązują na nie zapisy pod numerem telefonu: (17) 282 59 30. Koszt warsztatów 10 zł od uczestnika. Liczba miejsc ograniczona!

O godzinie 19.00 scenę przejmie Przemek Ratowski z koncertem gitarowym, który na pewno dostarczy mnóstwo muzycznych emocji. Pół godziny później, o 19.30, ogłosimy zwycięzców konkursu na najładniejszy wianek. - Po konkursie wyruszymy w barwnym, wesołym korowodzie nad wodę, aby puścić wianki – tradycja, która zawsze dostarcza wielu wzruszeń - zapowiada CKiS w Łące.

Ale to nie koniec atrakcji! O 20.30 scenę rozgrzeje energetyczny koncert zespołu WaDaDa, a na zakończenie, grupa teatralna Azislight zabierze nas w magiczny świat pirotechniki i ognia w przedstawieniu „Duchy Lasu”. To spektakl, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Historia tych niesamowitych artystów zaczyna się ponad 13 lat temu, gdy połączeni pasją, kreatywnością i zapałem zaczęli tworzyć pierwsze pokazy fireshow. Dziś bogaci w doświadczenie kreują widowiska skupiające się wokół ognia, światła i elementów pirotechniki na najwyższym poziomie, wyznaczając kierunek polskiego fireshow. Teatr ognia Azislight to gwarancja rozrywki i profesjonalizmu. Grupa Azislight jest laureatem licznych nagród w Polsce i zagranicą.

- Nie przegapcie tej wyjątkowej nocy pełnej magii, muzyki i niezapomnianych wrażeń! Do zobaczenia 22 czerwca! - zachęcają organizatorzy.

A tak było w ubiegłym roku:

Red.

Fot. Centrum Kultury i Sztuki w Łące

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4