„Pola Nadziei” zasadzone w parku Papieskim. Akcja ma wesprzeć hospicjum

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 9 października 2024

Fot. Maciej Terpiński

W środę 9 października w parku Papieskim rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Pola Nadziei” organizowanej przez dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Posadzone w parku cebulki żonkili zakwitną na wiosnę i będą wręczane osobom, które wspierają działalność fundacji.

„Pola Nadziei”

Ogólnopolska akcja „Pola Nadziei” odbywa się już po raz piąty. Na Podkarpaciu jej symboliczna inauguracja miała miejsce tradycyjnie w parku Papieskim w Rzeszowie. To właśnie tam wolontariusze Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi sadzili cebulki żonkili, czyli kwiatu symbolizującego nadzieję, będącej nieodłącznym elementem opieki hospicyjnej.

- Dzisiaj symbolicznie otwieramy akcję w całym województwie. Do tej pory w akcję zaangażowało się 181 placówek oświatowych, z czego 43 z samego Rzeszowa. Wszystkim bardzo dziękujemy, że chcą pomagać hospicjum. Co roku jest was więcej - podkreślał prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci Rafał Ciupiński.

Posadzone żonkile na wiosnę zakwitną. Kwiaty będą rozdawane ludziom dobrego serca za wolne datki do puszek na rzecz działalności Fundacji, która zapewnia opiekę nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Celem jej pracy jest poprawa jakości życia Podopiecznych dzięki profesjonalnej opiece medycznej, psychologicznej, socjalnej i duchowej.

Udało się już sporo zrobić

Jak podkreślała Maria Grzegorzewska, kierownik Klinicznego Oddziału Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, akcja spełnia swoje zadanie.

- Coraz więcej o opiece hospicyjnej się mówi, dzięki pieniądzom zebranym podczas akcji „Pola Nadziei” udało nam się też rozpocząć sporo inwestycji - mówiła Maria Grzegorzewska dodając, że społeczeństwo ma coraz większą świadomość na temat działalności hospicjów i opieki paliatywnej.

- Odczarowujemy te nazwy, nie tylko wśród społeczeństwa, ale też personelu medycznego. Wszyscy byśmy chcieli, by każdy był zdrowy, by nie było chorób nowotworowych. Jedyne co mogę zrobić to apelować, by to nasze środowisko było mniej kancerogenne. Chodzi przede wszystkim o to czystość powietrza - dodawała Maria Grzegorzewska.

Wśród gości, którzy sadzili cebulki żonkili, był prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, biskup rzeszowski Jan Wątroba, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, przedstawiciele kuratorium oświaty oraz pracownicy prywatnych firm, które włączyły się w akcję „Pola Nadziei”.

Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl objął akcję „Pola Nadziei” patronatem medialnym.

Wokul

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4