Koalicja nie chce rozmowy o rowerach miejskich. Projekt PiS zdjęty z obrad

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 21 maja 2019

Fot. Paweł Bialic

Po raz kolejny podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa poruszono kwestię funkcjonowania systemu miejskiej wypożyczalni rowerów. Projekt uchwały, który dotyczył stworzenia w przyszłości stałego operatora wypożyczalni rowerów na okres 3 lat, złożyli ponownie radni Prawa i Sprawiedliwości. Projekt jednak został zdjęty z porządku obrad głosami rządzącej koalicji Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że sprawa systemu roweru miejskiego była również jednym z tematów obrad kwietniowej sesji Rady Miasta. Wtedy PiS również złożył projekt uchwały dotyczący uruchomienia całorocznej wypożyczalni rowerów oraz stworzenia stacji rowerowych, przy których użytkownicy rowerów czy hulajnóg mogliby zostawiać swoje pojazdy. Uchwała została wówczas odrzucona.

- Dyskutowaliśmy o tym długo już podczas ostatniej sesji Rady Miasta, więc uważamy, że ta uchwała jest bezzasadna. Przyjęliśmy uchwalę Urban Lab, która mówi o strategii rowerowej, ponadto wiceprezydent Marek Ustrobiński przekazywał precyzyjne informacje jakie elementy polityki rowerowej już wdrożono i jakie są dalsze plany. Chcemy wrócić do tematu ustanowienia całościowej polityki rowerowej w drugiej połowie tego roku - stwierdził Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta i szef klubu Rozwoju Rzeszowa.

Z taką argumentacją nie zgodził się przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Marcin Fijołek, który stwierdził, że rządząca większość torpeduje każdy projekt złożony przez Prawo i Sprawiedliwość, nie zwracając uwagi na jego treść.

- Dzisiejszy punkt dotyczy tylko wybrania operatora wypożyczalni na okres 3 lat, co nie odbijałoby się ciągłymi zmianami w tej kwestii na mieszkańcach. Apeluję aby nie torpedować wszystkich uchwał zgłaszanych przez PiS. Zamykacie się we własnym kręgu i nie dopuszczacie ciekawych pomysłów – mówił w kierunku radnych Rozwoju Rzeszowa Marcin Fijołek. Równocześnie tłumaczył, że projekt uchwały został złożony, po to aby Rada Miasta miała więcej czasu na uruchomienie systemu rowerowego w przyszłym roku, tak aby system wystartował wcześniej niż miało to miejsce teraz.

Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec stwierdził natomiast, że ten temat jest warty poważnej dyskusji, jednak można go podjąć po wakacjach.

- Proponuje aby wrócić do tego tematu po wakacjach, teraz i tak jesteśmy związani umową z obecnym operatorem i w drugiej części roku będziemy bogatsi w doświadczenia z funkcjonowania obecnego systemu - powiedział Dec.

Ostatecznie projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad. Za zdjęciem głosowało 16 radnych, przeciwko było 8 radnych.

W Rzeszowie od początku maja funkcjonuje system miejskiej wypożyczalni rowerów na zasadzie pilotażu i jest on obsługiwany przez konsorcjum Green Electricity oraz Between Wheels, a pojazdy jeżdżą pod marką Blinkee.City. Operator w ramach wypożyczalni przeznaczył do użytku 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych oraz 50 hulajnóg elektrycznych. Rower miejski ruszył z delikatnym opóźnieniem, bo dopiero początkiem maja, a jak wiemy sezon rowerowy w zależności od pogody może zacząć się w kwietniu, tak jak to miało miejsce w tym roku. Za obsługę wypożyczalni, miasto zapłaci wykonawcy 126 tys. zł. Wypożyczalnia będzie funkcjonować do 15 listopada.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4