Samorząd Województwa Podkarpackiego wspiera młode talenty
KATEGORIA: EDUKACJA / 2 grudnia 2024
Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP
W Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie w poniedziałek (2 grudnia) odbyła się uroczysta gala, podsumowująca kolejne edycje programów stypendialnych realizowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego: X edycję programu „Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego” oraz II edycję inicjatywy „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”.
W wydarzeniu udział wzięły władze regionalnych uczelni, dyrektorzy podkarpackich szpitali oraz blisko setka stypendystów. Samorząd Województwa Podkarpackiego podczas wydarzenia reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku. Tegoroczna Gala po raz pierwszy zagościła w przestrzeni PCI.
- Dzisiejsza gala to dowód na to, jak ważne jest dla nas inwestowanie w edukację i rozwój młodych talentów. Zaprosiliśmy was do siedziby Podkarpackiego Centrum Innowacji, bo wierzymy, że jest to miejsce gdzie możecie się rozwijać i wnosić swój wkład w rozwój innowacji oraz nauki. Jako województwo staramy się inwestować w innowacyjne rozwiązania tak aby najzdolniejsi młodzi ludzie mogli realizować tutaj swoje ambicje zawodowe – powiedział marszałek Ortyl.
Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego
Program „Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego” działa od 2014 roku i skierowany jest do najzdolniejszych studentów I roku, którzy podjęli naukę na uczelniach w województwie podkarpackim. Warunkiem uczestnictwa jest osiągnięcie wysokich wyników maturalnych.
W roku akademickim 2024/2025 przyznano 86 stypendiów o wartości 3 000 zł każde. Od początku istnienia programu wsparcie otrzymało 815 studentów, a łączna kwota przeznaczona na stypendia wyniosła ponad 2 miliony złotych. Program odgrywa ważną rolę w promowaniu nauki w regionie i wspieraniu młodych talentów z Podkarpacia oraz całej Polski.
Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe
Program „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe” to inicjatywa rozpoczęta w roku akademickim 2023/2024, mająca na celu wsparcie studentów kierunku lekarskiego. W programie uczestniczą studenci, którzy zobowiązują się podjąć pracę w województwie podkarpackim w wybranych specjalizacjach deficytowych, wskazanych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.
W tegorocznej edycji stypendia otrzymało 21 studentów, co łącznie z ubiegłorocznym naborem daje 48 beneficjentów. Łączny budżet programu to ponad 2,8 miliona złotych. Dzięki tej inicjatywie samorząd województwa dąży do zapewnienia stabilnych kadr medycznych i poprawy dostępności do opieki zdrowotnej w regionie.
Red.
Zdjęcia: Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP