Zakład Karny w Rzeszowie będzie jednym z pięciu największych w Polsce

KATEGORIA: INWESTYCJE / 12 czerwca 2019

Zakład Karny w Rzeszowie
Fot. Służba Więzienna

Zakład Karny w Rzeszowie będzie miał nowy pawilon, który ma zwiększyć pojemność placówki z 1245 do ponad 1500 miejsc dla osadzonych. Spowoduje to, że kompleks znajdujący się przy ul. Załęskiej będzie jedną z pięciu największych jednostek penitencjarnych w kraju. Za budowę nowego pawilonu będzie odpowiadało Przedsiębiorstwo Państwowe PEPEBE Włocławek i zostanie ona zrealizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Pierwsze prace związane z przygotowaniem realizacji budowy rozpoczną się już w tym roku.

- W tym roku będą to działania związane z przygotowaniem inwestycji natomiast całość chcemy ukończyć do 2021 roku. Będzie to pawilon składający się z 4 bloków mieszkalnych po 80 miejsc w każdym - tłumaczy nam mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Budowa nowego pawilonu akurat w Rzeszowie jest spowodowana zamknięciem w ostatnim czasie innych jednostek penitencjarnych na Podkarpaciu. Chodzi tu m.in. o zakłady karne w Nisku i Sanoku, których zamknięcie spowodowało znaczące zmniejszenie się liczby miejsc dla skazanych w regionie. Drugim ważnym powodem, dla którego podjęto decyzję o rozbudowie ZK w Rzeszowie, jest kwestia możliwej w przyszłości zmiany przepisów prawa, dotyczących zwiększenia przestrzeni w celi mieszkalnej przypadającej na jednego skazanego. Na ten moment jest to 3 mkw. i jest to jeden z najniższych wyników w Europie. Przykładowo we Francji ta powierzchnia wynosi od 4,7 do nawet 9 mkw.

- Musimy być gotowi na zwiększenie tej powierzchni. Nawet jeżeli będzie to 3,5 mkw., a nie jak do tej pory 3 mkw., spowoduje to konieczność zwiększenia przestrzeni dla osadzonych - mówi mjr Jarosław Wójtowicz.

Oprócz tego, mówiąc w kontekście rozbudowy jednostki w Rzeszowie, mjr Jarosław Wójtowicz podkreślił, że ZK w Rzeszowie leży w bardzo dobrym miejscu patrząc pod kątem logistycznym, ponieważ znajduje się w dużym mieście, w bliskiej odległości jednostek policji oraz sądów. Poza tym jednostka dysponuje dosyć dużym terenem, do tej pory jeszcze niezagospodarowanym.

Budowa nowego obiektu w Zakładzie Karnym w Rzeszowie będzie sfinansowana w ramach Rządowego Programu Modernizacji Służby Więziennej. Na razie szacunkowa wartość inwestycji nie jest ujawniana.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4