NFZ pokazał statystyki. W regionie na operację zaćmy czeka się krótko

KATEGORIA: ZDROWIE / 17 lipca 2019

Fot. pxhere.com

Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie poinformował w środę o ostatnich statystykach dotyczących czasu oczekiwania na operację usunięcia zaćmy oraz badań diagnostycznych w zakresie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej na Podkarpaciu.

- Planowany średni czas oczekiwania na operację zaćmy uległ skróceniu do 45 dni i chodzi tutaj o przypadki stabilne. W sprawach pilnych operacji ten czas wynosi około dwóch tygodni – powiedział Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Według danych przedstawionych przez podkarpacki oddział NFZ, na operację zaćmy około dwa tygodnie czyli najkrócej, możemy poczekać w 4 placówkach na Podkarpaciu, w tym dwóch położonych na terenie Rzeszowa. Chodzi o ZOZ nr 1 w Rzeszowie oraz Ośrodek Okulistyczny Visum Clinic. Oprócz tego dwa tygodnie na operację zaćmy poczekamy w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu oraz Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu.

Trochę dłużej, bo miesiąc trzeba będzie poczekać w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie, Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu oraz Ośrodku Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego w Rzeszowie.

Do 3 miesięcy będą musieli oczekiwać pacjenci Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Gomed” w Lubaczowie, Rzeszowskiego Centrum Medycznego w Tarnobrzegu oraz w Rzeszowie i Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

Najdłuższy czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy bo aż 6 miesięcy występuje w dwóch placówkach - Oko-Res w Rzeszowie oraz Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy.

- Liczba osób oczekujących to około 3 tysiące, a w skali kraju około 300 tysięcy. Czas oczekiwania powinien nadal ulegać skróceniu ponieważ podkarpackie szpitale wykonują średnio około 1300 zabiegów miesięcznie, podczas gdy miesięcznie zgłasza się około 500 pacjentów z nowymi skierowaniami – stwierdził dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. Robert Bugaj poinformował jednocześnie, że osoby, które mają już określony termin wykonania zabiegu otrzymają już niedługo informację sms o przypomnieniu daty zabiegu wraz z propozycją zmiany placówki na taką, w której termin będzie krótszy.

Według danych przedstawionych przez dyrekcję NFZ w Rzeszowie czas oczekiwania na Podkarpaciu jeżeli chodzi o usunięcie zaćmy jest czasami kilka razy krótszy niż w innych województwach. Przykładowo w Małopolsce czas oczekiwania wynosi aż 427 dni, a na Lubelszczyźnie 169 dni. Dlatego podkarpacki oddział NFZ apeluje do pacjentów również innych województw, aby korzystali z możliwości przeprowadzenia zabiegu w naszym regionie.

Podczas konferencji prasowej podano również dane dotyczące czasu oczekiwania na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową na Podkarpaciu.

- Średni czas oczekiwania na rezonans w czerwcu wynosił około 54 dni i szacujemy, że w kolejnych miesiącach ulegnie on skróceniu do 48 dni. W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania uległ skróceniu o 45 dni czyli o około 40 procent - tłumaczył Robert Bugaj.

Średni czas oczekiwania na tomografię komputerową na Podkarpaciu wynosi natomiast 45 dni.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4