TRANS/MISJE po raz drugi w Rzeszowie! Czeka nas międzynarodowy sierpień

KATEGORIA: KULTURA / 31 lipca 2019

Po dużym sukcesie pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie postanowił zaprosić mieszkańców na kolejną dawkę artystycznych wrażeń i w tym roku.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia w Rzeszowie i nawiązywał będzie ideą do ubiegłorocznej edycji, w której wzięły udział teatry z: Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Litwy. Artyści z różnych zakątków świata, zjadą się do naszego miasta, aby łączyć się w sztuce i kulturze. Niskie ceny biletów na spektakle i wydarzenia towarzyszące (5 i 10 zł) mogą zachęcić mieszkańców Rzeszowa do obcowania ze sztuką. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa.

Pomysłodawca Festiwalu – dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara – tym razem zaprosił do współpracy zagranicznych partnerów z Gruzji (Państwowy Teatr Dramatyczny im. I. Czawczawadzego w Batumi), Ukrainy (Odesski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. W. Wasylka) i Litwy (Teatr Dramatyczny „Na Pohulance” w Wilnie).

W trakcie MF TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Teatr im. Wandy Siemaszkowej wystawi spektakle muzyczne - „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana, o początkach kariery Tadeusza Nalepy. Będzie też premiera. W spektaklu „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary, w którym usłyszymy największe hity polskiej sceny muzycznej w znakomitych kreacjach aktorskich oraz choreografii pełnej finezji i poczucia humoru. Na scenie aktorzy rzeszowskiego Teatru: Dagny Cipora, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Michał Chołka i Robert Żurek.

Teatr z gruzińskiego Batumi zaprezentuje spektakl na motywach sztuki Sławomira Mrożka. „Syndrom, albo do kogo śpiewasz?” w reżyserii Andro Enukidzego.

Rzeszowska publiczność będzie miała okazję obejrzeć również dwa spektakle z repertuaru gości z Ukrainy: „Ona go kochała” w reżyserii Zasłużonego Artysty Ukrainy Stasa Zhirkova oraz „Piękny rogacz” w reżyserii Iwana Urywskiego. Obydwa wprowadzą widzów w świat szalonych, obezwładniających relacji międzyludzkich i są przeznaczone dla osób dorosłych.

Teatr z Wilna przedstawi sztukę pt. „Samotny ludzki głos” w reż. Vladimira Dorondova powstały na podstawie popularnej książki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Tradycją stało się, że oprócz teatralnej uczty, organizatorzy przygotowali również wydarzenia towarzyszące z innych dziedzin sztuki. W programie znajdują się również koncerty: Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie, gruzińskiego zespołu folklorystycznego, pieśni żydowskich, Vitold Rek & the Spark „Lem. Muzyczne sfery” dedykowany pamięci dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów Rafała Potockiego oraz koncert litewskiego artysty wykonującego muzykę z gatunku jazz-folk Andreja Polevikova. Będą też wystawy fotografii i współczesnego plakatu teatralnego, pokazy filmowe oraz niezwykłe widowisko plenerowe „Rabin Maharal i Golem” w reżyserii Lecha Raczaka.

Szczegółowy pogram festiwalu znajdą Państwo na plakacie poniżej oraz TUTAJ.

Rezerwacji biletów dokonać można w Dziale Sprzedaży i Marketingu teatru pod nr tel. 17 853 22 52 w godz. 8.00 - 16.00. Do śledzenia informacji na temat programu festiwalu organizatorzy zapraszają na ich fanpage.

Kam.

Fot. Materiał organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4