Ciekawa akcja „Kundelka”. Zobaczcie jak możecie pomóc zwierzakom i sobie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 15 sierpnia 2019

Fot. unsplash

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – z tym zdaniem z pewnością zgodzą się miłośnicy czworonogów. Niestety nie wszyscy mają „serce” do zwierząt. Niektórzy decydują się na porzucenie lub opuszczenie swoich pupili. Różne są wtedy ich losy, wiele psów trafia do schroniska dla zwierząt. Schronisko jednak to nie dom docelowy dla bezdomnych zwierząt, a jedynie przystanek w ich niełatwej drodze do nowych właścicieli. Ostatnimi czasy wiele osób decyduje się na adopcję psów ze schroniska, zanim jednak podejmą tę odpowiedzialną decyzję, często mają wiele wątpliwości związanych z zabraniem do domu obcego zwierzaka.

Akcja „Weekend z bezdomnym psiakiem” organizowana jest przez rzeszowskie schronisko „Kundelek” i ma na celu ograniczenie sytuacji, w których adopcja zwierzaka jest nieudana, a pies po kilku dniach spędzonych u nowych właścicieli powraca do schroniska. Pamiętajmy o tym, że taka decyzja nowego właściciela, to bardzo niekomfortowa sytuacja dla zabranego ze schroniska zwierzaka. Często np.: psom trudno nawiązanie szybko pozytywną relację z człowiekiem, bo już kiedyś na jakimś się zwiedli. Dlatego gdy już otworzą się na nowego pana, a on odda ich z powrotem do schroniska, to przeżywają prawdziwy emocjonalny dramat.

- Jest duże zainteresowanie tą akcją. Została stworzona z myślą o adopcji zwierząt. Nie chcemy żeby dochodziło do nieudanych adopcji, dlatego zanim ktoś podejmie ten krok może sprawdzić jak dany piesek zachowuje się w domu – dowiadujemy się od koordynatorki akcji. Taka wizyta w domu potencjalnego właściciela pozwoli psiakowi zapoznać się z warunkami poza schroniskiem i może zmniejszyć jego stres związany ze zmianą środowiska. Dodatkowo pozytywnie wpłynie na jego socjalizację poprzez intensywny kontakt z człowiekiem.

Jak przebiega akcja „Weekend z bezdomnym psem”?

Osoba zainteresowana wzięciem udziału w akcji powinna wybrać psa, którego chciałaby wziąć pod opiekę i odbyć z nim przynajmniej dwa spacery w ramach akcji „Godzina z bezdomnym psem”. Jeśli po tych krótkich spotkaniach z czworonogiem dana osoba będzie chciała zabrać go na weekend do domu, musi skontaktować się z pracownikiem schroniska w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikującej – pracownik upewni się, że zwierzę może zostać bezpiecznie przekazane pod opiekę.

- Rozmowę staramy się prowadzić tak, aby zapoznać się z prawdziwymi intencjami kandydata na opiekuna. W schronisku nie mamy zwierząt na pozbycie - oczekujemy świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej adopcji zwierzaka - - tłumaczy koordynatorka.

Kiedy taka rozmowa przebiegnie pomyślnie, będzie trzeba podpisać porozumienie na odbiór i oddanie wybranego psa w ustalonym dniu oraz godzinie.

A co dla tych, którzy nie chcą adoptować psa, a jedynie spędzić z nim czas?

Dla tych, którzy chcą spędzić czas ze zwierzętami ze schroniska „Kundelek” powstała akcja „Godzina z bezdomnym psem”, która umożliwia kontakt miłośników zwierząt z tymi, które przebywają na terenie schroniska. Aby wyjść z którymś na spacer lub pobawić się z nim na terenie placówki wystarczy, że dzień wcześniej zadzwonicie pod wskazany numer i umówicie się na takie spotkanie.

Życie psa w schronisku nie jest łatwe. To miejsce nie jest, nigdy nie będzie i nie powinno być domem dla zwierząt, a jedynie bezpieczną przystanią pomiędzy jednym, a drugim domem. Warto jest zatem wspierać placówki, które pomagają zwierzętom godnie żyć w tym „przejściowym” miejscu i od czasu do czasu poświęcić „chwilę” na okazanie miłości tym czworonożnym przyjaciołom człowieka.

Kontakt do koordynatorów akcji „Godzina z bezdomnym psem” oraz „Weekend z bezdomnym psem”: 510 170 787. Na spacery można umawiać się w godzinach od 9.00-17.00.

Kam.

Fot. Schronisko „Kundelek”.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4