Nauczyciele wrócą do strajku? Więcej będziemy wiedzieć po 26 sierpnia

KATEGORIA: EDUKACJA / 22 sierpnia 2019

Fot. Paweł Bialic

Mniej niż dwa tygodnie zostało do końca wakacji i zarazem rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wszystko wskazuje na to, że młodzież zacznie naukę w szkołach zgodnie z planem czyli w poniedziałek 2 września, choć należy pamiętać, że ogólnopolski strajk nauczycieli, rozpoczęty w kwietniu tego roku nie został zakończony, a jedynie zawieszony i jak zapowiadały władze Związku Nauczycielstwa Polskiego protest może wrócić po wakacjach.

Przypomnijmy, że ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia 2019 roku i trwał do 27 kwietnia, kiedy to po decyzji władz ZNP został on zawieszony. Podczas protestu odbyły się m.in. egzaminy gimnazjalne, a także egzaminy ósmoklasistów, a także klasyfikacja i zakończenie roku dla maturzystów. Na samym Podkarpaciu według informacji kuratorium w pierwszych dniach protestu na 2478 szkół do akcji protestacyjnej przyłączyło się 763 szkoły. Wraz z upływem kolejnych dni liczba ta malała. Większa skala protestu wystąpiła m.in. w Rzeszowie gdzie początkowo do protestu przystąpiło 69 na 88 placówek, jednak również w stolicy Podkarpacia strajk z kolejnymi dniami tracił na sile i tuż przed jego zawieszeniem uczestniczyło w nim 41 szkół.

Prezes zarządu oddziału ZNP w Rzeszowie Stanisław Kłak poinformował nas, że na razie nie ma jeszcze decyzji co do wznowienia akcji strajkowej oraz samego jej kształtu.

- Więcej będziemy wiedzieli po 26 sierpnia kiedy odbędzie się spotkanie prezydium ZNP i mają tam zostać podjęte decyzje. W następnym tygodniu będę miał również informacje od prezesów oddziałów na Podkarpaciu o chęci wznowienia strajku. Na razie otrzymujemy cząstkowe informacje z Podkarpacia mówiące o niezbyt dużym entuzjazmie jeżeli chodzi o wznowienie protestu, podobne sygnały słychać również w innych rejonach Polski - tłumaczy nam Stanisław Kłak, który powiedział nam również, że wśród nauczycieli panują mieszane opinie co do wznowienia strajku. Jedni nauczyciele uważają, że kwietniowa akcja protestacyjna nie miała określonego planu działania i boją się powtórzenia niektórych błędów. Inni natomiast uważają, że strajk mocno zintegrował środowisko i poza kwestią podwyżek zasygnalizował również inne problemy w polskiej oświacie.

Rozpoczęcie strajku nauczycieli było związane głównie z brakiem porozumienia pomiędzy rządem i ZNP w sprawie podwyżek płac. Od września średnie wynagrodzenie nauczycieli ma jednak wzrosnąć o około 10 procent w związku z niedawnym podpisaniem przez prezydenta nowelizacji ustawy dotyczącej Karty Nauczyciela. W związku z tym zwiększona zostanie subwencja oświatowa przekazywana jednostkom samorządu terytorialnego prowadzącym placówki oświatowe. Jak zapewnił obecny minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, rząd na wspomniane podwyżki znajdzie pieniądze w budżecie.

Od 1 września wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli ma wyglądać w następujący sposób:

nauczyciel stażysta – 2782 zł brutto

nauczyciel kontraktowy – 2862 zł brutto

nauczyciel mianowany – 3250 zł brutto

nauczyciel dyplomowany – 3817 zł brutto

Z ostatnich wypowiedzi medialnych prezesa ZNP Sławomira Broniarza wynika jednak, że związek nie jest usatysfakcjonowany wysokością podwyżek wynagrodzeń. Na początku sierpnia związek wnioskował o wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia o 25 procent. Oprócz sprawy wynagrodzenia związkowcy domagają się również zmian w samym systemie oświaty i postrzeganiu pracy nauczyciela. Pojawiają się również nieoficjalne informacje, że jeżeli strajk zostałby wznowiony to mógłby przyjąć formę rotacyjną.

Tymczasem już 6 września w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim ma odbyć się Wojewódzki Okrągły Stół Edukacyjny, podczas którego poruszone mają zostać najważniejsze kwestie dotyczące obecnego funkcjonowania oraz przyszłości polskich szkół. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Tego typu regionalne debaty odbędą się w każdym województwie w kraju i stanowią one realizację jednego z postulatów Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacji, który odbywał się w kwietniu tego roku.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4