Grzegorz Braun „jedynką” Konfederacji z Rzeszowa. A. Zapałowski z Przemyśla

KATEGORIA: POLITYKA / 23 sierpnia 2019

Grzegorz Braun
Fot. Karol Woliński

Grzegorz Braun będzie „jedynką” w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim na liście Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość skupiającego działaczy partii KORWiN, Ruchu Narodowego oraz Konfederacji Korony Polskiej, czyli ugrupowania założonego przez samego Grzegorza Brauna.

Liderzy list wyborczych Konfederacji do Sejmu z Podkarpacia zaprezentowali się w piątek na konferencji w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie.

- Bardzo liczymy na zainteresowanie tych Państwa, którzy rozumieją, że obecny układ rządzący nie tylko nie rozwiązuje wewnętrznych i zewnętrznych problemów Polski, a wręcz je mnoży. Dlatego Konfederacja jest prawdziwą wolnościową, katolicką, narodową i konserwatywną alternatywą dla obecnego układu władzy nazywanego układem okrągłostołowym - mówił Grzegorz Braun podczas konferencji prasowej w Rzeszowie.

Kandydatura publicysty i reżysera z listy wyborczej Konfederacji w Rzeszowie, nie jest zaskoczeniem, ponieważ nieoficjalnie mówiło się o tym od pewnego czasu. Tym bardziej, że w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydując wtedy w ramach Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy z okręgu obejmującego całe Podkarpacie Grzegorz Braun zdobył całkiem przyzwoity wynik.

Zagłosowało na niego 33 072 mieszkańców Podkarpacia (6 wynik w okręgu), w tym 4341 głosów uzyskał w samym Rzeszowie (5 wynik w samym Rzeszowie). Oczywiście wynik ten nie pozwolił mu uzyskać mandatu, a Konfederacja znalazła się tuż pod progiem wyborczym, ale wybory do parlamentu krajowego rządzą się już innymi prawami.

Z drugiej strony należy zaznaczyć, że w ostatnim czasie w środowisku prawicowym doszło do dużych przetasowań. Konfederację opuścili m.in poseł Piotr Liroy-Marzec tworzący własne ugrupowanie Skuteczni, z którym chce wystartować w wyborach, a także poseł Marek Jakubiak czy Kaja Godek. W najbliższym czasie okaże się czy w wyborach udział weźmie jakieś inne ugrupowanie związane z wspomnianymi osobami, które mogłoby zabrać część głosów Konfederacji. Sam Grzegorz Braun zapytany o to, na jaką liczbę mandatów z okręgu rzeszowskiego liczy w nadchodzących wyborach stwierdził tylko, że Konfederacja aspiracje ma duże, nie podając żadnej wyborczej prognozy.

Andrzej Zapałowski
Fot. Karol Woliński

Podczas konferencji prasowej przedstawiono również kandydata z pierwszego miejsca w okręgu krośnieńsko-przemyskim, którym zostanie dr hab. Andrzej Zapałowski. To radny miasta Przemyśla (z listy Kukiz’15), pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, a kiedyś poseł na Sejm wybrany z list Akcji Wyborczej Solidarność oraz eurodeputowany z ramienia Ligi Polskich Rodzin.

- Chciałbym wykorzystać swoje doświadczenie polityczne i również to, że z perspektywy ostatnich 20 lat nie wstydzę się żadnego głosowania w Sejmie czy europarlamencie. Aspekty, którymi mógłbym zająć się w przyszłej kadencji Sejmu to przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, z racji tego, że posiadam w tym kierunku odpowiednie przygotowanie merytoryczne - powiedział Andrzej Zapałowski krytykując jednocześnie obecny rząd za m.in. zaniedbania w dziedzinie rolnictwa i gospodarki.

Jak zapowiedzieli podczas konferencji politycy Konfederacji, pozostali kandydaci do Sejmu, a także do Senatu będą przedstawieni po oficjalnym zarejestrowaniu list. W piątkowej konferencji udział wziął również Tomasz Buczek, pełniący funkcję koordynatora Ruchu Narodowego na Podkarpaciu. Prawdopodobnie zajmie on drugie miejsce na liście wyborczej Konfederacji do Sejmu z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego.

Karol Woliński

Konferencja kandydatów Konfederacji. Od lewej: Andrzej Zapałowski, Grzegorz Braun i Tomasz Buczek
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4