Polska kupi F-35? Buczak: „Pratt&Whitney Rzeszów może na tym skorzystać”

KATEGORIA: POLITYKA / 12 września 2019

Myśliwiec F-35A
Fot. Lockheed Martin

Rzeszowski poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Buczak przedstawił podczas czwartkowej konferencji prasowej informacje dotyczące ostatniej działalności sejmowej Komisji Obrony Narodowej w kontekście rozwoju obronności Polski Wschodniej i Podkarpacia.

- Rzecz, którą traktujemy jako priorytetową to wzmocnienie obronności na wschodniej granicy naszego kraju, w tym na Podkarpaciu. Kładziemy nacisk na unowocześnienie wojska również pod kątem cybernetycznym - mówił poseł PiS, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Wojciech Buczak, jednym z elementów, który może zdecydowanie wzmocnić oblicze polskiej armii, ma być zakup nowoczesnych myśliwców F-35. W środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował opinię publiczną o zgodzie Departamentu Stanu USA na przeprowadzenie transakcji sprzedaży 32 myśliwców piątej generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II polskiemu rządowi. Według posła PiS oprócz wzmocnienia możliwości skutecznej obrony naszego kraju, może na tym skorzystać firma, której produkcja odbywa się w Rzeszowie. Chodzi tu oczywiście o Pratt&Whitney Rzeszów S.A. czyli dawną WSK „PZL-Rzeszów”.

- Jak wiemy firma Pratt&Whitney jest od dawna producentem bardzo skomplikowanych technologicznie części do silnika samolotu F-35 i na pewno w przypadku zakupu tych samolotów dla polskiej armii, będzie to wzmocnienie polskiego przemysłu i zastrzyk nowych technologii, co jest bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego jak i bezpieczeństwa dostaw - mówił poseł PiS.

Dodajmy, że amerykańska firma Pratt&Whitney, do której należy rzeszowski zakład jest producentem silników F135, stanowiących napęd myśliwców F-35.

Jak zaznaczył Wojciech Buczak, zgoda Departamentu Stanu USA na transakcję to dopiero pierwszy krok w kierunku realizacji całej inwestycji. Zgodę na przeprowadzenie całej operacji musiałby wyrazić również Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki. Cena za 32 samoloty F-35 może wynieść maksymalnie 6,5 mld dolarów (i objąć także pomoc techniczną i logistyczną, wyposażenie pomocnicze oraz szkolenie pilotów), jednak będzie ona jeszcze prawdopodobnie przedmiotem negocjacji pomiędzy władzami Polski i USA.

Poseł Wojciech Buczak
Fot. Karol Woliński

Oprócz sprawy F-35, poseł Buczak wspomniał również o działalności Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu (należących zresztą do koncernu Lockheed Martin), które zajmują się m.in. produkcją śmigłowców S-70i Black Hawk. 4 tego typu śmigłowce mają trafić do polskiej armii (dla Wojsk Specjalnych) na podstawie umowy podpisanej w styczniu tego roku. Oprócz tego 3 śmigłowce Black Hawk zostały już przekazane polskiej policji.

- Jestem przekonany, że będzie ciąg dalszy, że nie będą to zakupy tylko Wojsk Specjalnych i będę zabiegał aby PZL Mielec był uwzględniany przy zakupach sprzętowych dla polskiej armii ale i również policji - mówił Wojciech Buczak.

Obecnie policja dysponuje trzema śmigłowcami Black Hawk. Jak jednak zapowiadał w marcu tego roku ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński do dyspozycji polskich policjantów miałby trafić kolejne dwie tego typu maszyny. Według tych zapowiedzi jedna z pięciu maszyn mogłaby stacjonować na Podkarpaciu.

W kwietniu otrzymaliśmy informację od rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji o tym, że trwają analizy co do lokalizacji śmigłowców. Jednak po zmianach kadrowych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (najpierw w związku z wyborem Joachima Brudzińskiego na europosła zastąpiła go Elżbieta Witek, która po kilku miesiącach została marszałkiem Sejmu zwalniając miejsce dla obecnego ministra Mariusza Kamińskiego), temat zakupu dwóch kolejnych śmigłowców Black Hawk ucichł i na razie nie wiadomo czy, a jeśli tak, to kiedy do niego dojdzie.

Zdaniem Wojciecha Buczaka jednym z ważnych elementów pod kątem obronności wschodniej części kraju jest również budowa drogi szybkiego ruchu S-19 będącej częścią szlaku transgranicznego Via Carpatia. Zdaniem posła PiS realizacja tego połączenia znacznie polepszy mobilność sił zbrojnych. Podobną funkcję spełnia również inwestycja Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4