Sławomir Progorowicz nowym prezesem MPGK? Oficjalna decyzja na dniach

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 16 września 2019

Fot. MPGK

Sławomir Progorowicz sprawujący obecnie funkcję głównego księgowego w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, zostanie prawdopodobnie nowym prezesem spółki, zastępując zdymisjonowanego dwa tygodnie temu Andrzeja Kluchę. Taką informację przekazał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podczas poniedziałkowego spotkania z dyrektorami i szefami miejskich jednostek, na którym pojawił się również sam Sławomir Progorowicz.

- Spółka znalazła się w dosyć trudnej sytuacji, jednak podjąłem się tego zadania i myślę, że dam radę i będziemy prowadzić działalność spółki z dobrym skutkiem dla miasta i mieszkańców - mówił w poniedziałek w ratuszu Sławomir Progorowicz, który od 15 lat pracuje w MPGK Rzeszów.

Formalnie Progorowicz nie pełni jeszcze funkcji prezesa spółki, ponieważ jego kandydaturę i wybór musi najpierw zatwierdzić Rada Nadzorcza MPGK. Jak usłyszeliśmy od przewodniczącego rady Jerzego Borcza, decyzja w tej sprawie będzie podjęta w ciągu najbliższych dni.

Sławomir Progorowicz Fot. MPGK

- W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Nadzorczej MPGK i wtedy zostanie podjęta decyzja w sprawie wyboru nowego prezesa. Potwierdzamy, że kandydatem na to stanowisko będzie pan Sławomir Progorowicz - powiedział nam przewodniczący rady nadzorczej MPGK. Jerzy Borcz poinformował nas również, że wybór dotychczasowego głównego księgowego spółki na jej prezesa został dokonany bez organizacji kolejnego konkursu.

Nie zdecydowano się również na wybór żadnego z kandydatów startujących w poprzednim konkursie, w którym wcześniej wygrał Andrzej Klucha. Wtedy chętnych na stanowisko prezesa spółki było 16 kandydatów, z czego do drugiego etapu przeszło 4 z nich. Ostatecznie zdecydowano się na Andrzeja Kluchę.

Zwolnienie dotychczasowego prezesa Andrzeja Kluchy było dosyć nieoczekiwanym ruchem Rady Nadzorczej MPGK, która w porozumieniu z ratuszem podjęła decyzję o zmianie w kierownictwie spółki zaledwie po dwóch miesiącach jego prezesury. Klucha objął stanowisko w lipcu i zastąpił wieloletniego prezesa spółki Juliusza Sieczkowskiego w związku z problemami z wywozem odpadów z Rzeszowa w maju tego roku.

Jak później się okazało, góry śmieci na rzeszowskich osiedlach były w dużej mierze spowodowane zmianą harmonogramu wywozu śmieci wprowadzoną przez Radę Miasta w lutym tego roku. Gdy sytuacja stała się bardzo trudna do opanowania, władze miasta podjęły decyzję o zwolnieniu Juliusza Sieczkowskiego i rozpoczęto poszukiwania nowego prezesa. W tzw. międzyczasie Rada Miasta podjęła decyzję o powrocie do starego harmonogramu wywozu śmieci i sytuacja zaczęła się poprawiać.

Andrzej Klucha rozpoczął pracę 9 lipca w momencie gdy sygnałów o nadmiarze śmieci było coraz mniej i wydawało się, że głównym zadaniem przed nowym prezesem będzie szukanie oszczędności w działaniu spółki (powrót do starego harmonogramu zwiększał liczbę kursów, co naturalnie zwiększało koszty działalności), a po drugie przygotowanie oferty w ogłoszonym przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów z Rzeszowa na lata 2020-2021.

Powodem zwolnienia Andrzeja Kluchy jak informował prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, a także Rada Nadzorcza MPGK, która formalnie powołuje i odwołuje prezesa spółki, były braki w przygotowaniu merytorycznym w kierowaniu spółką, oprócz tego zdaniem prezydenta Ferenca mieszkańcy wciąż sygnalizowali problemy z nadmiarem śmieci. Ponadto do odwołania prezesa miały przyczynić się problemy z ofertą na wywóz śmieci w ogłoszonym przez miasto przetargu.

Zobaczymy zatem jak poradzi sobie kolejny nowy prezes MPGK, za którym przemawia spore doświadczenie w pracy w tej spółce, co na pewno może być ważnym argumentem przy decyzji o wyborze nowego szefa miejskiej firmy.

Wciąż nie wiadomo jak rozstrzygnie się sprawa przetargu na odbiór odpadów w Rzeszowie na okres następnych dwóch lat. Do otwarcia ofert dotyczących realizacji tego zadania miało dojść pierwotnie końcem sierpnia, jednak termin ten co jakiś czas jest przesuwany i ostatnio został wydłużony do 3 października. Jest to związane ze złożeniem odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej przez firmę FBSerwis, która kwestionowała niektóre zapisy dotyczące warunków przetargu. KIO przyznała rację firmie, z czym nie zgadzają się władze Rzeszowa, co spowodowało, że sprawa trafiła do Sądu Okręgowego.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4