Oficjalna inauguracja Przestrzeni Kwadratowej w sobotę w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 20 września 2019

Przestrzeń Kwadratowa
Fot. Krzysztof Kuchta

Z blisko miesięcznym opóźnieniem odbędzie się impreza inauguracyjna Przestrzeni Kwadratowej, czyli instalacji społeczno-publicznej na terenie Parku Aktywnego Wypoczynku nad Wisłokiem. Instalacja znajduje się na miejskich działkach w rejonie nazwanym „Kwadratem Kultury”.

Instalacją administruje Fundacja Rzeszowska. To z jej inicjatywy Rzeszów wygrał budowę obiektu w konkursie Lechstarter.pl. Niestety wokół działki z Przestrzenią Kwadratową sąsiednie tereny znajdują się w prywatnych rękach. Właściciele odzyskali miejskie działki i sprzedali deweloperowi. Wkrótce po zbudowaniu instalacji deweloper – firma Hartbex ogrodziła swoje działki, tym samym utrudniając dostęp do Przestrzeni Kwadratowej.

Sprawa skończyła się ostatecznie zgodą Rady Miasta na zamianę działek, ale zaplanowana na 31 sierpnia inauguracja nie doszła do skutku. Ostatecznie odbędzie się ona w sobotę, 21 września.

- Jest nam miło poinformować, że jest już dostępny „Kwadrat Kultury”. Jest to nowe, otwarte i publiczne miejsce na mapie kultury Rzeszowa, które znajduje się przy elektrowni wodnej nad Wisłokiem, w narożu ul. Podwisłocze i al. Powstańców Warszawy. Z tej okazji Fundacja Rzeszowska zaprasza serdecznie na imprezę inauguracyjną, która odbędzie się w sobotę 21 września 2019 r. - informuje Ilona Dusza-Kowalska, prezes zarządu Fundacji Rzeszowskiej.

W programie przewidziano:

13.00 - otwarcie CHILLOUT Strefy, kawiarenki społecznej oraz zbiórki pomysłów do programu Kwadratu Kultury 2020*

18.15 - SEDNO – małe kino plenerowe

19.00 - DAGNY CIPORA – recital rozrywkowy

19.30 - Vinyl DJ Set by DAZE

*Organizatorzy informują, że można przynieść swojego grilla i prowiant, zachęcają też do wzięcia koca.

Fot. Fundacja Rzeszowska

Parę słów o gościach występujących:

DAGNY CIPORA & Mikołaj Babula:

Dagny Cipora to Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2013) oraz Wydziału Wokalnego Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2018). Aktorka związana od 2013 roku z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz od 2017 roku z Krakowskim Teatrem VARIETE.Przez 5 lat aktorskiej pracy zbudowała kilkanaście ról teatralnych, radiowych i telewizyjnych. Posiada również bogaty repertuar recitalowy i koncertuje regularnie ze znakomitymi muzykami. Tym razem wystąpi w duecie z Mikołajem Babulą. Fragmentów niektórych utworów w wykonaniu Dagny można posłuchać na:

DAZE:

DJ i promotor z Rzeszowa. Na lokalnej scenie aktywny od 2007 i nieustannie wierny kultywacji płyty winylowej. Wraz ze swoją drużyną Beats of Silky Style, mieli przyjemność dzielić gramofony z takimi osobistosciami jak Karol XVII & MB Valence, Eltron John, SLG, Martin Harmony, Glasse, Natasza&Oscarsix, Aphreme. Pod szyldem 12″DHC prowadzi platformę podcastową, która na światło dzienne wystawia wielu najciekawszych płytowych selektorów z całej Polski związanych z szerokim terminem deep house; oraz cykl imprez, gdzie gościł do tej pory m.in. Medicis (Francja), Alex Pervukhin (Ukraina) BODJ (Grecja). Poza swoim podwórkiem, wystąpił także na festiwalach takich jak Heineken Open’er w 2010 oraz Wooded 2016, a najciekawszymi klubami, które odwiedził są warszawska Jasna, krakowska Szpitalna, poznański Schron oraz zielonogórski Objekt. Jego winylowe selekcje odtwarzano m.in. w Czwórce, Roxy FM, Sweat Lodge Radio.

O małym kinie plenerowym:

SEDNO – społecznościowy film dokumentalny (2015)

W filmie przedstawiono sylwetki 42 Polaków – Rzeszowian żyjących współcześnie, różniących się wiekiem, przeżyciami i światopoglądem. Anonimowi bohaterowie udzielają odpowiedzi na pytania, często intymnych, trafnych z perspektywy widza lub budzących jego sprzeciw. Zbiór przypadkowych bohaterów tworzy intrygujący kontrastem portret współczesnego społeczeństwa. „SEDNO” to pozytywny i niezwykle szczery film o wartościach życia w dzisiejszym świecie, który skłania widza do refleksji i zachęca do zmierzenia się z na pozór prostymi pytaniami, zmuszając jednocześnie do odkrycia prawdy o sobie samym, trafiając w sedno.

Pozostałe atrakcje:

W centrum Kwadratu Kultury znajduje się instalacja „Przestrzeń Kwadratowa” aut. Jakuba Szczęsnego. Obejmuje ona 108 m kw. parkietów zadaszonych i 36 m kw. patio pod chmurką oraz jest w otoczeniu 8 arów trawnika rekreacyjnego z przyłączem energetycznym. Poza instalacją w CHILLOUT Strefie będą do dyspozycji dla uczestników leżaki i hamaki oraz kawiarenka społeczna z napojami bezalkoholowymi. W dyspozycji Fundacji Rzeszowskiej będzie także projektor multimedialny z ekranem, podstawowe nagłośnienie, girlandowe oświetlenie i dwie kabiny toaletowe od Mtoilets.

- Zachęcamy nie tylko do udziału w imprezie, ale też do wykorzystywania Kwadratu Kultury w swoich działaniach i włączeniem się we współtworzenie jego Programu Wydarzeń Kulturalnych. Dlatego w trakcie inauguracji, będziemy zbierać, konsultować i odnotowywać wszelki pomysły na wydarzenia, które mogłyby się odbywać na Kwadracie Kultury w 2020 r. - wyjaśnia Ilona Dusza-Kowalska.

Kwadrat Kultury został stworzony z myślą o inspirowaniu i wspieraniu pozytywnych i prospołecznych zmian w Rzeszowie. Jego misją jest tworzenie przestrzeni kultury i relaksu, tętniącej życiem, bez nadęcia, funkcjonalnej, w której pasja, chęć współpracy, rozwijania talentów i realizacji nowatorskich rozwiązań łączy w działaniu ludzi identyfikujących się z regionem podkarpackim, a w szczególności miastem Rzeszów.

Kwadrat Kultury powstał w ramach inicjatywy „Przestrzeń Kwadratowa dla Rzeszowa” realizowanej przez Fundację Rzeszowską i wspieranej przez miasto Rzeszów w ramach programu wspierania zmian prospołecznych prowadzonych pod hasłem Lechstarter oraz dofinansowana ze środków Kampanii Piwowarskiej S.A. (właściciela marki Lech) w ramach 4. edycji Programu Lechstarter.

Więcej informacji można znaleźć na www.kwadrat.rzeszowska.org.pl

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4