Wspomnienie Heleny Szajer w niedzielę w RDK. Będzie wernisaż i wystawa

KATEGORIA: KULTURA / 21 września 2019

Fot. RDK

Helena Szajer to mieszkanka niegdysiejszej Słociny, która dużą część swojego życia poświęciła lokalnej kulturze. Szczególnie lubiła pracować z młodzieżą, budując tym samym ich tożsamość narodową w okresie odzyskiwania niepodległości. Rzeszowski Dom Kultury organizuje wernisaż wystawy narracyjnej poświęconej postaci właśnie tej niezwykłej kobiety.

- Helena Szajer to kobieta niezwykła, odważna, mieszkanka niegdysiejszej Słociny, która dużą część swojego życia poświęciła lokalnej kulturze. Poprzez pracę z młodzieżą angażowała się w budowanie i rozwój tożsamości narodowej w okresie odzyskiwania niepodległości i II Rzeczpospolitej. Była przy tym osobą zawsze wierną raz przyjętym zasadom. Fenomen jej działalności kulturalnej zasługuje na upamiętnienie - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

Helena Szajer
Fot. RDK/Archiwum rodzinne

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 22 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wstęp jest wolny. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-19.00 do 31 października.

Organizatorzy wystawy chcą wspomnieć postać Heleny Szajer, pionierki polskiej niepodległości, która w latach 1913-1950 organizowała życie kulturalne mieszkańców ówczesnej wsi Słocina, tak aby zainteresować jej postacią nie tylko dorosłych, ale również młodzież i dzieci. Dzięki wykorzystaniu krótkich form animacji filmowej, reportażu dźwiękowego, gry świateł oraz innych elementów snuta będzie opowieść o jej fascynującym życiu i działalności kulturalnej. Dla odwiedzających wystawę przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe pocztówki z wizerunkiem Szajerówny oraz katalogi wystawy w formie użytkowych notesów.

Wydarzenie jest częścią projektu „Dama z kotylionem” realizowanego przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach programu Pionierzy Polskiej Niepodległości prowadzonego przez Instytut Pileckiego. W ramach projektu zorganizowany zostanie również wyjątkowy bal kotylionowy z lekcją walca.

Kam.

Helena Szajer
Fot. RDK/Archiwum rodzinne

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4