Kongres 590. W Jasionce powstanie baza serwisowa samolotów za 500 mln zł

KATEGORIA: INWESTYCJE / 8 października 2019

Wizualizacja III fazy inwestycji w Jasionce
Fot. Materiały prasowe

W 2022 r. na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka ma rozpocząć działanie centrum serwisowe dla nowoczesnych szerokokadłubowych samolotów pasażerskich takich jak Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 czy Airbus A350. We wrześniu 2018 r. podpisano w tej sprawie list intencyjny pomiędzy Polską Grupą Lotniczą i spółką LOT Aircraft Maintance Services (LOTAMS). We wtorek podczas organizowanego w Jasionce Kongresu 590, przedstawiciele Polskiej Grupy Lotniczej, PLL LOT, LOTAMS oraz Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka i władz samorządu województwa podkarpackiego ogłosili szczegóły dotyczące powstania centrum serwisowego.

- To ważny dzień dla Podkarpacia, dla naszego lotniska oraz dla współpracy ze spółką LOTAMS. Centrum, które tutaj powstanie, będzie służyło naprawie samolotów i chcemy, aby to nasze lotnicze DNA było rozwijane, ważny jest dla nas rozwój Doliny Lotniczej, jak i samego lotniska - mówił marszałek Władysław Ortyl podczas briefingu prasowego dotyczącego centrum serwisowego.

Marszałek Władysław Ortyl
Fot. Karol Woliński

Jak poinformowała Aleksandra Juda, która pełni funkcję prezesa zarządu firmy LOTAMS Sp. z o.o., inwestycja będzie podzielona na 3 etapy. W trakcie realizacji pierwszego etapu budowy rzeszowskiej bazy, zainwestowanych zostanie około 140 mln zł, a zatrudnienie znajdzie ponad 500 wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Docelowo inwestycje sięgną 500 mln zł, a poziom zatrudnienia wyniesie ponad 1,5 tys. osób. Inwestycja w całości ma powstać do 2027 roku. Cała infrastruktura będzie składała się z trzech hangarów do serwisowania i napraw statków powietrznych oraz jednego przystosowanego do malowania samolotów. Projekt zakłada utworzenie zaplecza warsztatowego, magazynowego, technicznego, socjalnego i biurowego.

- Pierwszy i podstawowy etap inwestycji to budowa hangaru, który zostanie oddany do użytku w 2022 roku i to wtedy zaczniemy obsługiwać samoloty LOT, ale i również innych wielkich przewoźników takich jak British Airways, DHL czy KLM Cityhopper - powiedziała Aleksandra Juda.

Prezes spółki LOTAMS Aleksandra Juda
Fot. Karol Woliński

Dodatkowo, oprócz obsługi samolotów, LOTAMS planuje utworzenie i funkcjonowanie działów wspierających działalność produkcyjną: planowanie, inżyniering, logistyka, narzędziownia, badania NDT, obsługa komponentów, warsztaty strukturalne, warsztaty awio-elektro, estetyka. Przy założeniach takiej skali przedsięwzięcia, spółka LOTAMS będzie mogła wykonywać jednoczesną obsługę techniczną 4 samolotów szerokokadłubowych, dwusilnikowych typu Boeing 787 Dreamliner wraz z 5 wąskokadłubowymi maszynami (np. Boeing 737) lub alternatywnie 15 samolotów wąskokadłubowych, a nawet 20 samolotów regionalnych (np. Embraer 195). Jak zaznaczyła Aleksandra Juda, wybór akurat lotniska w Jasionce jako miejsca gdzie powstanie centrum jest głównie związana dobrze rozwiniętym przemysłem lotniczym i świetnym kształceniem w dziedzinie lotnictwa na Podkarpaciu.

- To idealne miejsce na taką inwestycję, tutaj znajduje się Dolina Lotnicza, tutaj mamy wykwalifikowaną kadrę. Już teraz poszukujemy pracowników na Podkarpaciu jak i w całej Polsce aby zapewnić, że w momencie rozpoczęcia pracy centrum serwisowego będziemy gotowi. Teren, na którym powstanie centrum jest ogromny i widzimy w nim duży potencjał – stwierdziła prezes zarządu LOTAMS.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, działka o powierzchni 13 ha leżąca na terenie lotniska w Jasionce, gdzie ma powstać centrum serwisowe, została przekazana spółce LOTAMS w ramach umowy z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka w lipcu tego roku.

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak
Fot. Karol Woliński

- Stworzenie nowoczesnej bazy technicznej służącej naprawie samolotów to dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka możliwość zacieśnienia relacji z naszym krajowym przewoźnikiem i nie ukrywam, że liczymy w konsekwencji na zwiększenie liczby połączeń zarówno krajowych jak i międzynarodowych – powiedział prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, Adam Hamryszczak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej i PLL LOT Rafał Milczarski również wyraził duże zadowolenie z rozpoczęcia działań związanych z budową centrum serwisowego.

- To zwieńczenie naszych poszukiwań miejsca, w którym będziemy mogli zbazować długoterminowe naprawy naszych samolotów. Wiemy, że na lotnisku w Warszawie nie ma już miejsca na rozwój i dlatego szukaliśmy innej lokalizacji i zdecydowaliśmy się na miejsce gdzie będziemy się długoterminowo rozwijać - mówił Rafał Milczarski zwracając uwagę na skok cywilizacyjny jaki wykonało województwo podkarpackie w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Prezes PGL i PLL LOT Rafał Milczarski
Fot. Karol Woliński

LOTAMS jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą wąsko i szerokokadłubowych samolotów cywilnych, cargo, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30. XX w. i zatrudnia ponad tysiąc pracowników – wysoko wykwalifikowanych mechaników lotniczych, inżynierów oraz pracowników wsparcia produkcji. Do klientów spółki należą, poza narodowym operatorem PLL LOT S.A., takie linie lotnicze z Europy jak KLM Cityhopper, British Airways CityFlyer, a także z całego świata – DHL.

Spółka wykonuje pełen zakres przeglądów bazowych i liniowych (kilkadziesiąt tysięcy przeglądów rocznie). Specjalizuje się również w usługach związanych z malowaniem samolotów oraz obsługą warsztatową komponentów lotniczych.

Grupa Kapitałowa Polska Grupa Lotnicza (PGL) to największe przedsiębiorstwo lotnicze w Polsce z siedzibą w Warszawie, właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT S.A., LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. (LOTAMS), LS Airport Services S.A. (LSAS) oraz LS Technics Sp. z o.o. (LST).

Wokul

Wizualizacja I fazy inwestycji w Jasionce
Fot. Materiały prasowe

Wizualizacja I fazy inwestycji w Jasionce
Fot. Materiały prasowe

Wizualizacja II fazy inwestycji w Jasionce
Fot. Materiały prasowe

Wizualizacja II fazy inwestycji w Jasionce
Fot. Materiały prasowe

Wizualizacja III fazy inwestycji w Jasionce
Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4