Spalarnia w Rzeszowie z drugą linią produkcyjną? List intencyjny podpisany

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 października 2019

Fot. Karol Woliński

We wtorek podczas Kongresu 590, który odbywał się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie uruchomienia drugiej linii produkcyjnej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie. Chodzi o rzeszowską spalarnię odpadów zlokalizowaną obok elektrociepłowni na Załężu.

Dzięki podpisaniu listu intencyjnego Samorząd Województwa Podkarpackiego wraz ze spółkami PGE Polską Grupą Energetyczną i PGE Energia Ciepła rozpoczną wspólne działania na rzecz budowy drugiej linii produkcyjnej w spalarni uruchomionej w Rzeszowie w 2018 roku. Przypomnijmy, że obiekt wybudowany za 293 mln zł, w tym momencie jest w stanie przetwarzać 100 tys. ton rocznie i posiada status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Centralnego obejmującego Rzeszów oraz pobliskie gminy. Uruchomienie kolejnej linii produkcyjnej mogłoby spowodować zwiększenie wydajności przetwarzania do 180 tys. ton rocznie.

Marszałek Władysław Ortyl
Fot. Karol Woliński

- To ważna decyzja, która pozwoli nam zracjonalizować gospodarkę odpadami na Podkarpaciu. Nikt z nas nie wiedział, że ten rynek będzie się tak dynamicznie rozwijał. Odpady to ochrona środowiska, ale także element gospodarki kraju i Podkarpacia. Chcemy, żeby nasze środowisko było w jak najlepszej kondycji, a odpady udawało się jak najlepiej zagospodarowywać – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który wraz z przedstawicielami spółek PGE złożył podpis pod listem intencyjnym.

Zdaniem marszałka Ortyla podjęcie działań w sprawie uruchomienia drugiej linii produkcyjnej w spalarni śmieci wpisuje się w postanowienia aktualizowanego Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami Województwa Podkarpackiego.

Wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej Ryszard Wasiłek
Fot. Karol Woliński

Jak zaznaczył wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Ryszard Wasiłek, druga linia produkcyjna została zaplanowana już podczas projektowania i realizacji budowy samej spalarni, jednak tak szybka chęć uruchomienia jej przez władze województwa były zaskoczeniem w spółce PGE.

- Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko podejmiemy decyzję o uruchomieniu drugiej nitki produkcyjnej. Kilka miesięcy temu marszałek Ortyl spotkał się z nami i prosił aby przyspieszyć prace projektowe w tej sprawie i dlatego dzisiaj podpisujemy list intencyjny - powiedział Ryszard Wasiłek informując, że w niedługim czasie komitet inwestycyjny PGE podejmie decyzję o rozpoczęciu realizacji inwestycji dotyczącej uruchomienia drugiej linii produkcyjnej w rzeszowskiej spalarni.

Za funkcjonowanie spalarni śmieci w Rzeszowie odpowiada spółka PGE Energia Ciepła, która kilka miesięcy po uruchomieniu instalacji przetwarzania odpadów przejęła kierowanie obiektem od innej spółki z rodziny PGE czyli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski uważa, że uruchomienie drugiej linii produkcyjnej ma wspierać pobliskie samorządy.

- Naszą ambicją jest bycie lokalnym partnerem wspierającym samorządy w rozwoju ciepłownictwa, a także w działaniach na rzecz gospodarki odpadami. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy II linii instalacji IPOE jest potwierdzeniem naszych ambicji - mówił Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski
Fot. Karol Woliński

Na razie nie wiadomo ile miałoby kosztować uruchomienie drugiej linii produkcyjnej w rzeszowskiej spalarni oraz w jakim czasie inwestycja miałaby zostać zrealizowana. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, przed przystąpieniem do projektu inwestycji, niezbędne jest wykonanie analiz technicznych i ekonomicznych, które uwzględnią aktualną i prognozowaną sytuację na rynku odpadów możliwych do termicznego przetwarzania w rzeszowskiej spalarni.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4