Nowa fabryka na Dworzysku za 22 mln zł. Otwarli ją Amerykanie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 października 2019

Fot. Materiały prasowe

W środę (9 października) otwarto uroczyście zakład TW Metals, w którym zatrudnienie znajdzie 60 osób. Amerykańska spółka zainwestowała w nowy obiekt 22 miliony złotych. To kolejna znana marka, która uruchamia zakład na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko.

TW Metals jest częścią amerykańskiej grupy O’Neal Industries z centralą w Birmingham w stanie Alabama, posiadającej 80 spółek zależnych na całym świecie. Firma specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach logistycznych związanych z dystrybucją specjalistycznych metali oraz wykonywaniem usług produkcyjnych, tak aby materiały mogły trafić na linię produkcyjną klientów jako półprodukty poddawane dalszej obróbce. TW Metals działa na rynku od ponad 100 lat.

- Posiadamy kilkadziesiąt oddziałów na całym świecie. Oddział w Polsce powstał w 2004 roku i jest drugim co do wielkości oddziałem w Europie, bezpośrednio podlegamy pod centralę europejską w Southampton UK. Firma rozwija się bardzo prężnie, a polski oddział rozwija się szczególnie szybko – od 15 lat działalności w Polsce nowy zakład w Dworzysku będzie naszą trzecią lokalizacją, przeprowadzki związane są ze stałym wzrostem produkcji – mówi Monika Ślusarczyk dyrektor polskiego oddziału TW Metals.

Z nowo otwartego zakładu na terenie PNT „Rzeszów Dworzysko” zadowolenie nie ukrywają władze Powiatu Rzeszowskiego.

– Inwestycja tak znanej i renomowanej firmy w branży lotniczej świadczy o tym że utworzenie PNT „Rzeszów –Dworzysko” było strzałem w dziesiątkę i pobudziło gospodarczo nasz region. Jako pierwszy powiat w Polsce zdecydowaliśmy się na taki krok a teraz zbieramy tego pozytywne efekty w postaci kolejnych inwestorów znanych na całym świecie takich jak TW Metals – twierdzi Józef Jodłowski, starosta rzeszowski.

Klientami TW Metals są głównie firmy z branży lotniczej. W ofercie firmy znajdują się rury, pręty, blachy, płyty i profile ze stali nierdzewnej, stopowej, stopów tytanu, niklu i aluminium, które są dostarczane do odbiorców jako półwyroby, trafiające bezpośrednio na linię produkcyjną klientów. Oddział w Polsce obsługuje między innymi Pratt & Whitney, oraz wiele mniejszych polskich firm dostarczających części do produkcji dla większych zakładów w Polsce oraz bezpośrednio do największych producentów samolotów jak Airbus czy Boeing. Firma posiada też klientów w Czechach, Niemczech, Rumunii oraz wielu innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wpływ na wybór PNT „Rzeszów – Dworzysko” pod inwestycję zadecydowała między innymi jego dobra lokalizacja.

- Park mieści się blisko głównych dróg komunikacyjnych, blisko miejsca zamieszkania pracowników. „Dworzysko” jest wspaniale przygotowane do rozpoczęcia inwestycji w szybkim terminie, na czym bardzo nam zależało. Dla nas miało znaczenie również to, że znajdziemy się w gronie inwestujących tutaj firm, które stawiają na rozwój i innowacje. Obecnie wdrażane w naszej firmie rozwiązania informatyczne paper-less pozwalają na kompleksową, zautomatyzowaną i w pełni elektroniczną obsługę procesu. System ten uznany został za innowacyjny na podstawie opinii wydanej przez Politechnikę Rzeszowską – informuje dyrektor Monika Ślusarczyk.

Rozpoczęcie działalności w strefie Dworzysko związane jest z prężnym rozwojem TW Metals w Polsce, dotychczasowa siedziba firmy okazała się zbyt mała. Inwestycja w strefie Dworzysko rozpoczęła się w 2019 roku i zakończona została terminowo. Amerykanie zainwestowali w nowy zakład 22 mln zł i planują dalsze inwestycje. Obecnie w nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 60 pracowników, ale docelowo są plany zwiększyć zatrudnienie.

*** Park Naukowo – Technologiczny „Rzeszów – Dworzysko”. To inwestycja zrealizowana przez Powiat Rzeszowski, który jako jedyny w Polsce, posiadając własny tak duży obszar inwestycyjny (83,42 ha), zdecydował się na jego pełne uzbrojenie.

Park położony jest blisko autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Cały teren sąsiaduje z magistralą kolejową E30 Niemcy-Polska-Ukraina. Teren jest w pełni uzbrojony. Znajdują się tutaj min.: sieć wodno-kanalizacyjna, burzowa, energetyczna, gazowa, ciepłownicza oraz oświetlenie LED, system odgromowy, farma ogniw fotowoltaicznych, nowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.

Inwestorzy mogą korzystać z ulg podatkowych zarówno w podatku dochodowym jak i w podatku od nieruchomości ponieważ Park znajduje się na terenie SSE Euro – Park Mielec. Do tej pory zainwestowało tutaj 12 firm.

Red.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4