W Boguchwale uroczyście otwarto odnowiony dworzec kolejowy

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 października 2019

Fot. Krzysztof Kuchta

W piątek, 11 października uroczyście otwarto odnowiony i zmodernizowany dworzec kolejowy w Boguchwale. Data wybrana na tę uroczystość nie jest przypadkowa, bo właśnie 11 października 1890 r. otwarto linię kolejową Rzeszów – Jasło, w ramach której powstał dworzec w tej podrzeszowskiej miejscowości.

Całkowity koszt przebudowy dworca kolejowego wyniósł ponad 3,3 mln zł.

W piątkowym uroczystym otwarciu dworca kolejowego w Boguchwale wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych gminy Boguchwała na czele z burmistrzem Wiesławem Kąkolem, a także poseł na Sejm Krystyna Wróblewska, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Bartosz Podubny, przedstawiciele sąsiednich gmin, instytucji zrzeszających lokalne samorządy oraz mieszkańcy.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał ostatni zawiadowca boguchwalskiej stacji - Zasłużony Obywatel Gminy Boguchwała Kazimierz Filip. W ramach uroczystości historię linii kolejowej Rzeszów-Jasło zaprezentował Tomasz Machowski. Zwiedzający budynek mogli podziwiać także makietę kolejową autorstwa Andrzeja Witosa oraz zabytkowego Oldsmobile’a Jana Adamczyka.

- Ta linia kolejowa była dla gminy Boguchwała impulsem rozwojowym - powiedział Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. - Niestety czasy transformacji i zmian różnego rodzaju doprowadziły do tego, że ta linia jednak trochę została zmarginalizowana. Później ruch tutaj zamarł. Ten budynek też nie był używany do tych celów, do których był pierwotnie przeznaczony. Ja mam nadzieję, że dzisiaj ten budynek, który oddajemy z powrotem, to znowu będzie taki impuls do tego, żeby nasza gmina i ta miejscowość – Boguchwała rozwijały się bardzo dobrze.

Odnowiony budynek dworca ma służyć jako lokalne centrum przesiadkowe umożliwiające przesiadanie się do pociągów z samochodów, rowerów i autobusów. Duże nadzieje władze gminy wiążą z powstającą Podmiejską Koleją Aglomeracyjną, na trasie której leży Boguchwała.

- Chcemy tworzyć jedną, spójną sieć połączeń, sieć udogodnień - zaznaczył burmistrz Kąkol. - Takich, żeby nasi mieszkańcy mogli jeździć do Rzeszowa i z powrotem, ale też w drugą stronę do Jasła. Liczymy na to, że ta linia kolejowa, te połączenia i ten budynek będą służyły także do tego, żebyśmy się rozwijali w drugą stronę, czyli, że będą do nas przyjeżdżać mieszkańcy Rzeszowa chociażby po to, żeby skorzystać z naszego basenu, który mamy tutaj nieopodal, a docelowo może już za kilka lat do pracy do Boguchwały. To krok milowy w przyszłość.

Fot. Krzysztof Kuchta

Budynek dworca został wyremontowany w ramach projektu „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF”. Celem projektu jest zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego na obszarze Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego na terenie miejscowości tworzących Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”.

W ramach projektu na terenie gminy Boguchwała zostały wybudowane chodniki i wiaty przystankowe a w samej Boguchwale wyremontowany dworzec PKP i PKS oraz przebudowana ul. Kolejowa. Wartość prac przekroczyła 11,8 mln zł. Dodatkowo w ramach projektu zakupione zostały 54 nowe, niskoemisyjne autobusy Iveco i Autosan. Nowe pojazdy zostały także zaprezentowane przy dworcu.

Red.

Fotogaleria: Urząd Miejski w Boguchwale i Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4