Kim był Aleksander Ładoś? Za nami premiera filmu o jego osobliwym życiorysie

KATEGORIA: KULTURA / 16 października 2019

Rzeszowska publiczność podczas pokazu premierowego filmu „Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy”, który miał miejsce 2 października 2019 r., w środę, w WDK w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

„Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy” to tytuł filmu dokumentalnego, którego producentem jest gmina Głogów Małopolski. Przedstawia on sylwetkę polskiego dyplomaty z czasów II wojny światowej, którego korzenie sięgają właśnie tej gminy. To już druga produkcja zrealizowana przez gminę wspólnie z Podkarpacką Komisją Filmową. Pierwszą był film „Swój nieznany” prezentujący biografię Franciszka Kotuli.

Tym razem twórcy wzięli pod lupę postać Aleksandra Ładosia, który do tej pory był mało znany w polskiej historiografii, jak i również wśród mieszkańców Głogowa Małopolskiego. Film powstał między innymi po to, aby pamięć o tym człowieku nie zaginęła. Ładoś to postać interesująca i ważna, ponieważ za jego sprawą uratowano wiele istnień.

Początkiem października 2019 r., w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie premierowo pokazano podkarpackiej publiczności film „Sprawy paszportowe”. Po seansie odbyło się spotkanie i dyskusja z twórcami, podczas której zdradzono kilka ciekawostek zza kulis powstawania tego dokumentu.

Producentem wykonawczym filmu jest Roland Dubiel z firmy RolandFilm. Jest on autorem scenariusza i wykonawcą zdjęć oraz montażu. Natomiast rolę konsultanta historycznego pełnił Robert Borkowski, dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim, co miało służyć zadbaniu o poprawność i zgodność z prawdą historyczną wszystkich detali. Pomoc w zrealizowaniu filmu okazało też Muzeum Auschwitz-Birkenau i Fundacja Archivum Helveto-Polonicum we Fryburgu.

Na ekranie można było zobaczyć wiele osób związanych regionem, które dzielili się swoją wiedzą o Aleksandrze Ładosiu. W filmie wystąpili Zbigniew Parafianowicz i Michał Potocki, dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej, którzy w 2017 r. nagłośnili działalność Ładosia związaną z ratowaniem Żydów. Obszernego wywiadu udzielił także dr Jakub Kumoch, ambasador RP w Bernie, który pierwszy podjął kroki zmierzające do przywrócenia pamięci o swoim poprzedniku. Przed kamerą wystąpili także Sebastian Ładoś i Lucyna Ładoś – krewni bohatera filmu. O roli Ładosia opowiadali także dr Witold Bagieński, naukowiec pracujący w IPN i Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego. W filmową rolę Ładosia wcielił się jeden z przedstawicieli tego rodu, Mariusz Ładoś, który charakteryzuje się fizycznym podobieństwem do bohatera. W filmie wypowiadał się również burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj.

- Cieszę się bardzo – mówił w końcowej scenie filmu Paweł Baj – że Aleksander Ładoś, którego ród wywodzi się z Głogowa Małopolskiego, tak wspaniale zapisał się na kartach historii świata, Europy i Polski. Poprzez nasze działania staramy się przywracać pamięć tej wspaniałej postaci i uczyć nowe pokolenia, że osoby, których korzenie sięgają do Głogowa Małopolskiego dokonały tak wiele wybitnych dzieł.

Kamila Szeliga

Poniżej prezentujemy Państwu relację z premiery filmu dokumentalnego „Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy”.

Relację wideo przygotował: Paweł Bialic

Po filmie „Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś – zapomniany Sprawiedliwy” odbyła się ożywiona dyskusja o życiu i bohaterstwie Aleksandra Ładosia, pochodzącego z Podkarpacia, z Głogowa Małopolskiego.
Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4